povezane vijesti
VIŠKOVO – U sklopu projekta sanacije jame Sovjak, izrađena je mobilna aplikacija u cilju pravodobnog informiranja zainteresirane javnosti, a posebice mještana Općine Viškovo, o potencijalnom onečišćenju zraka na području općine Viškovo.
Mobilna aplikacija prikazuje parametre kvalitete zraka koji se mjere na dvije mjerne postaje smještene na lokaciji jame Sovjak, uz stručnu obradu i interpretaciju prikupljenih podataka Nastavnog zavoda za javno zdravstvo PGŽ-a.
Mobilna aplikacija, sukladno Rješenju o prihvatljivosti zahvata na okoliš koje je izdalo nadležno ministarstvo, prikazuje jedanaest parametara koji se mjere na dvije mjerne postaje. Aplikacija se može besplatno preuzeti na Google Playu i AppStoreu. Podaci iz kolovoza pokazuju dobro stanje kvalitete zraka.
– Mi u Općinskoj upravi zadovoljni smo činjenicom da je mobilna aplikacija izrađena i da je u funkciji, tim više što je to bio jedan od zahtjeva Općine Viškovo u fazi izrade Studije utjecaja na okoliš zahvata sanacije jame Sovjak, a upravo u cilju što boljeg informiranja naših mještana i cjelokupne javnosti o kvaliteti zraka i tijeku projekta sanacije jame Sovjak, kaže Tibor Tramišak, voditelj Odsjeka za upravljanje i održavanje komunalne infrastrukture, javnih i društvenih objekata, zaštitu okoliša, gospodarenje otpadom i poslove komunalnih djelatnosti Općine Viškovo.
Tramišak podsjeća kako je projekt sanacije jame Sovjak trenutno u fazi izvođenja pripremnih i zemljanih radova prve etape, koja obuhvaća izgradnju prometno-manipulativne površine i radne zone za smještaj privremenih građevina i opreme u funkciji provedbe zahvata sanacije.
– Za radove 1. etape ishođena je zasebna građevinska dozvola u travnju ove godine, a radovi su započeli početkom srpnja. Radovi 2. etape, koja obuhvaća provedbu zahvata sanacije jame, odnosno vađenje i zbrinjavanje oko 150.000 kubičnih metara raznog opasnog otpada koji se nalazi u jami, započet će po ishođenju i pravomoćnosti građevinske dozvole za 2. etapu, a što je predviđeno u sljedećoj godini. Projektna dokumentacija za 2. etapu izrađena je i predana u Ministarstvo prostornog uređenja, graditeljstva i državne imovine na daljnje postupanje, kaže Tibor Tramišak.
Iz Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost, koji upravlja cijelim projektom, najavili su da će na jesen biti organizirana javna tribina na kojoj će javnost detaljnije upoznati s radovima koji će se provoditi u 2. etapi te zaštitnim mjerama koje će se poduzimati u cilju sigurnosti stanovništva koje živi u blizini jame. Za sanaciju vrijednu oko pedeset milijuna eura, 85 posto sredstava osigurano je iz EU fondova u sklopu Operativnog programa konkurentnost i kohezija 2014. – 2020., a ostatak sredstava osigurat će Fond za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost.
Riječ je o jednom od najkompleksnijih projekata zaštite okoliša u Hrvatskoj, koji će se provoditi do sredine 2026. U sklopu projekta izrađene su studije i program sanacije, a odabrano rješenje predviđa uklanjanje gornjih slojeva opasnog otpada iz jame do tvrdog katrana, koji će i dalje služiti kao nepropusna barijera u donjem sloju jame.