Foto Sergej Drechsler
Osnovna škola Pehlin ugostila je učenike partnerskih škola iz Beograda i Ljubljane
povezane vijesti
Osnovna škola Pehlin ovog je tjedna domaćin učenicima iz Beograda i Ljubljane, a riječ je o partnerskim školama koje zajedno s pehlinskom školom sudjeluju u Erasmus plus projektu “Stare igre za novo vrijeme”.
Navodeći kako se radi o projektu koji traje 18 mjeseci, ravnatelj OŠ Pehlin, Mate Verović, kaže da u njegovoj provedbi aktivno sudjeluju učitelji i gotovo 15 posto pehlinskih učenika.
– Nositelj projekta je OŠ “Jovan Sterija Popović” iz Beograda, a OŠ Pehlin je partnerska škola zajedno s OŠ “Riharda Jakopiča” iz Ljubljane.
U projektu sudjeluju učenici uzrasta od sedam do 12 godina, a tema projekta su stare dječje igre na novi način. Provedba projekta osmišljena je kroz zanimljive i kreativne radionice kako bi se kod djece smanjilo vrijeme provedeno pred ekranima, a međunarodna suradnja učenika i učitelja realizira se provođenjem mnogih aktivnosti.
Istraživanje starih igara, izrađivanje novih ili prenamjena starih rekvizita za igre, prezentiranje osmišljenih igara te natjecanje u istima samo su neke od aktivnosti koje će zasigurno potaknuti kreativnost, inovativnost i zabavu u partnerskim školama, objašnjava Verović.
Za goste iz Beograda i Ljubljane u OŠ Pehlin danas je priređen svečani doček, a do kraja tjedna u Rijeci će boraviti 14 učenika i osmero učitelja iz partnerskih škola.
Jedan od zadataka koji će se realizirati tijekom njihovog posjeta je i izrada digitalne knjige s opisom igara koje će se ovaj tjedan izraditi u pehlinskoj školi.
– Naš prvi susret održao se u rujnu Ljubljani, a sudjelovalo je sedmero učenika naše škole u pratnji četiri učiteljice.
Dosadašnje aktivnosti svake škole prezentirat će se u digitalnoj knjizi s opisom igara, a finale projekta su turniri u igrama koje će se održati sljedeće godine u travnju u Beogradu, najavljuje ravnatelj.
Uz izradu digitalne knjige beogradski i ljubljanski učenici ovaj će tjedan upoznati kulturu i povijest primorsko-goranskog kraja, a u planu je obilazak centra Rijeke i Trsata, posjet Kući halubajskega zvončara, obilazak otoka Krka te upoznavanje tradicije i gastronomije.
– Erasmus projekti su za djecu veliki pokretač i motivacija na iskustveno učenje, međusobnu suradnju, upoznavanje drugih kultura i najvrjednije od svega, stjecanje novih prijateljstava.
Sve aktivnosti mogu se pratiti na društvenim mrežama Facebook i Instagram: Stare_igre_za_novo_vrijeme, zaključuje Verović.
View this post on Instagram