
Foto: Nikola Blagojević
Riječki nadbiskup Mate Uzinić najveći dio svoje propovijedi govorio je o oprostu, "čudu opraštanja" te podsjetio na riječi papa Franje koji je uvijek propovijedao mir među narodima
povezane vijesti
KOSTRENA – Ove godine obilježena je 80. obljetnica tragično završenog života svećenika Martina Bubnja, kao i mnogih drugih znanih i neznanih žrtava kostrenske jame Bezdan. Župa sv. Ćirila i Metoda na Sušaku organizirala je molitvu kod jame Bezdan u Kostreni, gdje, 27. travnja 1945., prvi župnik te župe Martin Bubanj završio svoj ovozemaljski život te podnio mučeništvo.
Čudo opraštanja
Molitvu za sve stradale, kao i za one koji su činili stradanja, moleći da se nigdje više nikada ne dogodi takvo zlo, predvodio je riječki nadbiskup Mate Uzinić, koji je najveći dio svoje propovijedi govorio je o oprostu.
– Bog se ne umara oprostiti, oprostiti jedni drugima, oprostiti sebi, naglasio je nadbiskup. U svojoj nadahnutoj propovijedi rekao je da je je Nojko Marinković, zapovjednik obrane Dubrovnika govorio da djecu treba učiti da pamte, a ne da mrze.
– Rane ne pamte mržnju, okupili smo se ovdje da bi se sjetili rana, ali i da bi iz svega toga naučili da se treba spriječiti spirala zla, rekao je nadbiskup. Govoreći o zlu, nadbiskup Uzinić, rekao je da je najveće čudo – čudo opraštanja, koje može prekinuti lanac zla.
– Ratovi koji su najveće zlo, i danas se vode, pa i u Ukrajini, gdje ratuju dva kršćanska naroda u srcu Europe, rekao je nadbiskup i podsjetio na riječi papa Franje koji je uvijek propovijedao mir među narodima. Na kraju svoje propovijedi rekao je da se zalaže za Dan oprosta, koji treba prekinuti spiralu mržnje, koje nikome nije donijela dobro.
Čuvanje uspomene
Organizator molitve na Bezdanu, Mile Biondić, predsjednik Udruge dragovoljaca Domovinskog rata, podsjetio je sve na žrtvu Martina Bubnja, kao i spomen svih ljudi koji su ubijeni i bačeni u jamu Bezdan u Kostreni, da ne budu zaboravljeni.
– O strašnoj jami i nedužnim žrtvama, prvi put se progovorilo tek nakon raspada bivše države, jer je do tada pristup na to područje bio – zabranjen. Nakon strašnog masakra, jama se zatrpavala raznoraznim smećem, a onda i otpadnim materijalom iz tvornice »Vulkan«, rekao je Biondić.
Biondić je u svom govoru redao da su, osim svećenika Martina Bubnja, u jami Bezdan stradali i mnogi nedužni ljudi, a neki spominju brojke od 500 pa čak i 1.500 žrtava.
– Ovo mjesto kao i mnoga druga znana i neznana mjesta zločina ne smiju se zaboraviti, rekao je brojnim okupljenima kod jame Bezdan, Mile Biondić u svom govoru nakon održane molitve.