Projekt Rotaract kluba

“Spikinga” ima i u Rijeci: “Zna se točno u kojim je noćnim klubovima to učestala pojava”

Ingrid Šestan Kučić

Ilustracija / Foto iStock

Ilustracija / Foto iStock

Rotaract klub Rijeka Novi val pokrenuo je projekt za sigurniji noćni izlazak u klubovima



Iako je Rijeka prepoznata kao jedan od sigurnijih gradova za život i izlazak, problem spikinga – trovanja psihoaktivnim tvarima u noćnim klubovima, nije rezerviran isključivo za velike europske metropole.


Upravo zato, Rotaract klub Rijeka Novi val pokrenuo je projekt »Take (a) cover«, financiran sredstvima Europske unije, s ciljem prevencije spikinga i zlouporabe droga među mladima.


Tim sredstvima nabavljeno je dvije tisuće navlaka za čaše, jednostavnog, ali učinkovitog alata za fizičku zaštitu pića od neželjenog dodavanja tvari.




Navlake se već dijele na edukacijama, a kako navodi voditelj projekta Mihovil Poropat, u svega dva vikenda u riječkim noćnim klubovima i barovima, u suradnji s lokalnim ugostiteljima, podijeljeno je već tisuću navlaka.



– Od početka godine članovi kluba provode edukacije u riječkim školama. Bit će obuhvaćeno sedam škola, a kroz interaktivne radionice informiraju se učenici o ovoj sveprisutnijoj prijetnji u noćnom životu.


Edukacije obuhvaćaju teme kao što su: što su psihoaktivne tvari i kako djeluju, što je točno spiking i kako ga prepoznati, kako prevenirati trovanje u klubovima, što učiniti ako posumnjamo na spiking kod sebe ili drugih.


Provest ćemo i edukacije za roditelje i to uoči maturalnih putovanja, jer opasnosti u inozemstvu su još i veće, objašnjava Poropat.


Teško dokaziv


Dodajući da za Hrvatsku uopće ne postoje podaci o spikingu, Poropat kaže da je u ostalim europskim državama u prosjeku prijavljeno dvije tisuće takvih situacija u godinu dana, a ono što predstavlja najveći problem je utvrditi počinitelja.



– Ono što je i nas same iznenadilo je da spikinga ipak ima, jer gotovo u svakoj školi netko ima priču o tome, ako nije bio sam žrtva toga da mu je netko nešto stavio u piće, onda zna nekoga tko je to doživio.


Spikinga je puno više od očekivanog, a i zna se točno u kojim je noćnim klubovima to učestala pojava. Međutim, mladi prilikom izlaska zaboravljaju na to iako znaju gdje se može dogoditi.


Ono što također predstavlja problem je da se silovanje ne može dokazati, jer radi se o tvarima koje potpuno opuštaju tijelo te je ginekološkim pregledom gotovo nemoguće utvrditi da je seksualni odnos bio bez pristanka, a istovremeno je počinitelje teško naći.


U tri godine u europskim državama uhićen je samo jedan počinitelj. Drogu je lako ubaciti u piće. Postoje simulacije s višnjama koje mladima pokazuju koliko je to lako, ističe Poropat.



Njegova kolegica Laura Vidović potvrđuje činjenicu da je spiking prisutan više nego što se misli te dodaje da je teško dokaziv, jer je potrebno svega šest do 12 sati da droga izađe iz tijela, zbog čega je teško dokaziv.


– Djevojke kao posljedicu idući dan imaju mamurluk i najčešće misle da je to od previše pića. Spiking je prisutan, ali se o njemu malo govori. U fokusu našeg projekta su mladi u dobi od 16 do 25 godina, a do sada nailazimo samo na pozitivne reakcije.


Najčešće čujemo kako su djevojke znale da se to događa, ali ne razmišljaju o tome da bi se trebale zaštititi i prihvaćaju naše navlake za čaše, navodi Vidović.


Stručna pomoć


Projekt se provodi uz stručnu pomoć riječke Udruge Terra, koja se već više od dva desetljeća bavi smanjenjem štete povezane s konzumacijom droga i spolnim zdravljem. Stručnjaci udruge, uz iskustvo u radu s ranjivim skupinama, doprinose programu edukacija kroz stručna znanja i direktnu podršku mladima, potičući ih na odgovorno ponašanje, pravodobnu reakciju i međusobnu solidarnost.


Dodajući da se većina, pogotovo starijih srednjoškolaca, susrela s psihoaktivnim tvarima, Nikola Serdarević iz Terre kaže da ne znači nužno da su svi konzumirali psihoaktivne tvari, ali znaju nekoga tko je. Međutim, procjenjuje, od tih tvari među mladima daleko je najveći problem alkohol.



– Alkohol je najveći problem, jer proba ga 98 posto mladih, a od ilegalnih supstanci najviše je problematična marihuana, jer postaje sve prihvaćenija u društvu, kao što je to alkohol.


Marihuana je posebno problematična u tinejdžerskoj dobi jer otežava pamćenje, a redovitim konzumiranjem učenicima i studentima onemogućuje puni kapacitet učenja. Tek kada prestanu s konzumacijom dulje vrijeme shvate koliko im je lakše pamtiti, objašnjava Serdarević.


Porast party droga


Međutim, ističe da su u porastu i party droge, poput speeda, ecstasy​ja i kokaina, a posebno je velik porast kokaina, jer mu cijena nije rasla uslijed rasta svih ostalih cijena.


– Gram kokaina može se nabaviti za 70 do 100 eura. Nekada su mladi s tim iznosom mogli provesti cijelu noć i više. Danas »važu« što im je jeftinije pa radije uzmu kokain.


S tim da je speed ipak najprisutniji, jer je jeftiniji. Te dvije supstance kada se konzumiraju postaju problematične u kombinaciji s alkoholnim pićima, jer se konzument ne može napiti bez obzira koliko pije, a svaka tvar dovodi do dehidracije, povećava mamurluk i otežavaju funkcioniranje.


Sve su to supstance koje mijenjaju svijest i konzumenti puno lakše pristaju na bilo što, smanjuje se procjena rizika, raste osjećaj sigurnosti i konzument misli da će sve biti u redu, zaključuje Serdarević.