Ćenan Beljulji

Šokantno svjedočanstvo radnika Čistoće: Direktor Jurdana mi je prijetio, zaključali su me u uredu

Orjana Antešić

Ćenan Beljulji / Foto Mateo Levak

Ćenan Beljulji / Foto Mateo Levak

Višekratno sam ga molio da se prestane derati, umirivao ga i da, imao sam osjećaj da mi se prijeti, priča sindikalist Ćenan Beljulji



Riječka javnost već je pomalo zaboravila na višednevni rujanski štrajk u Čistoći, ali repovi tog spontanog prosvjeda radnika i dalje se vuku. Zaposlenima jesu povećane plaće za 20 posto, građanima će, kako je najavljeno, poskupjeti usluga odvoza smeća, ali krucijalni operativni, organizacijski, financijski i ini problemi u ovom riječkom komunalnom društvu i dalje se ne rješavaju niti se pokazuje intencija.


– Nama treba kompletni reset jer se problemi talože već četiri, pet godina, od mandata bivše direktorice Jasne Kukuljan. Ostavka sadašnjeg direktora Jurdane sama po sebi neće ništa riješiti, zajedno s njim trebalo bi otići još barem desetak rukovoditelja u našoj firmi, konstatirao je sindikalni povjerenik u Čistoći i član PGS-a Ćenan Beljulji.





Uoči sjednice Gradskog vijeća Rijeke na kojoj će se, između ostalog, tražiti unutarnja revizija rada v.d. direktora Čistoće Bojana Jurdane, kao i istraga njegovog navodno neprimjerenog ponašanja prema predstavnicima radnika tijekom obustave rada, Beljulji je javno, pred kamerama, posvjedočio neugodnostima kojima je bio izložen tijekom jednog sastanka s Jurdanom.


“Da, bio sam zaključan u uredu”


– Da, bio sam zaključan tijekom obustave rada u Čistoći u jednom od ureda. Hrvoje Kogoj, voditelj za komunalni sustav u firmi, pozvao je kolegu i mene, kao sindikalnog povjerenika Sindikata Istre, Kvarnera i Dalmacije, da dođemo na razgovor s direktorom Jurdanom.


Tijekom sastanka direktor je bio vrlo neuljudan, derao se, nazivao me lašcem i lažovčinom, da bi mi na kraju rekao da se izvolim izaći među radnike i natjerati ih da krenu raditi svoj posao.


Situacija u uredu je bila iznimno stresna, bila je svakakva samo ne normalna i zdrava. Višekratno sam ga molio da se prestane derati, umirivao ga i da, imao sam osjećaj da mi se prijeti.


Na kraju se uistinu malo primirio i sjeo, a ja sam tu situaciju htio iskoristiti i napustiti sastanak, izaći iz ureda, ali nisam mogao jer su vrata bila zaključana.


Nije mi ništa bilo jasno, bio sam vidno uzrujan, pa i preplašen, to je uočio Kogoj, ustao se i otključao vrata ureda. I to je jedina istina, prepričao je nemio događaj Ćenan Beljulji.


Spreman i na poligraf


Dodao je da je, jednako kao i Jurdana, koji je u javnosti, odbacio navode o zaključavanju, spreman na suočavanje, pa i na poligraf ako treba.



– Moram reći i da me tijekom drugog sastanka direktor dodatno šokirao kada me začuđeno pitao o kakvom se zaključavanju priča u javnosti jer da on ništa o tome ne zna.


Zamolio sam ga da ne radi budalu od mene jer dobro zna da sam bio zaključan, a kada me upitao tko me zaključao odgovorio sam mu da ne znam.


I uistinu ne znam je li kolegu i mene zaključao on ili Kogoj, znam tek da nas je Kogoj otključao, zaključio je Beljulji.


Dodao je i da je prošli tjedan unutarnjoj kontroli, podnio pisanu prijavu s informacijama o nizu nepravilnosti i prekršaja većeg broja osoba iz rukovodeće strukture u Čistoći – od plaćanja školovanja pojedinih voditelja da bi mogli udovoljili zahtjevanim kvalifikacijama za radno mjesto na koja se postavljaju, pa do krađe nafte iz skladišnih prostora tvrtke.


O promptnosti ovog unutarnjeg rasvijetljavanja situacije dovoljno govori podatak da unutarnja kontrola u liku povjerljive osobe za prijavu unutarnjih nepravilnosti sada ima 90 dana za očitovanje.


“Gradonačelnika sve ovo ne zanima”


Predsjednica PGS-a Rijeke i gradska vijećnica Tea Mičić Badurina napomenula je da su u razgovorima s riječkim gradonačelnikom o navodnom neprimjerenom ponašanju direktora Jurdane, upućenim prijetnjama i zaključavanju radnika u ured, došli do spoznaje da se niti Filipović, niti njegovi suradnici nisu potrudili niti pokazuju interes doći do informacije o tome što se točno događalo od one druge strane, od radnika.



U tim razgovorima, dodala je Mičić Badurina, podjednako je tako bilo evidentno kako gradonačelnik, barem do danas, nije iskazao namjeru i volju da bi podržao predložene zaključke vezanih uz rad i ponašanje v.d. direktora i poslovanje Čistoće na sutrašnjoj sjednici Gradskog vijeća.


Beljulji je dodao kako se ne može oteti dojmu da se upozorenja koja stižu od samih radnika Čistoće ne doživljavaju ozbiljno, a upravo oni najbolje, svakog dana vide i osjećaju koliko se poslovanje gradske Čistoće zadnjih pet godina kontinuirano urušava, od nemogućnosti korištenja godišnjih odbora zbog manjka ljudi i loše organizacije posla, tehničke neispravnosti vozila, nekvalitetne zaštitne opreme.


Unatoč najavama, Beljulji je kazao kako nema nikakvih pomaka ni na planu Kolektivnog ugovora koji u Čistoći ne postoji već nekoliko godina. Ne samo da nije potpisan, nego još nisu započeli ni pregovori niti se sa strane poslodavca iskazuje takva inicijativa.


“Nije pokazao interes čuti radnike”


Predsjednica PGS-a Rijeke i gradska vijećnica te stranke Tea Mičić Badurina napomenula je da su u razgovorima s gradonačelnikom Markom Filipovićem o navodnom neprimjerenom ponašanju direktora Jurdane, prijetnji, pa i o zaključavanju radnika u ured, došli do spoznaje da niti on niti nitko od njegovih suradnika nikada nije čuo što se točno događalo od one druge strane, od strane radnika.



Naime, da je gradonačelnik do danas razgovarao samo s Upravom “Čistoće”, ali da nije pokazao interes doći i do druge strane.


– Ne možemo podržati takvu jednostranu komunikaciju pa smo stoga danas, a uoči sjednice Gradskog vijeća na kojoj će se raspravljati i o Prijedlogu zaključka o unutarnjoj reviziji rada direktora KD “Čistoća” te osnivanju tijela za istragu ponašanja direktora tijekom ovoljetnog štrajka radnika “Čistoće”, i sazvali ovu konferenciju za novinare kako bismo i Filipoviću i, eventualno, osnovanom tijelu pomogli u raspetljavanju čitavog slučaja.


A, dakako, kako bismo i jasno pokazali da se stavljamo u službu radnika “Čistoće”, koji nam se kontinuirano javljaju, i koji godinama rade u neprihvatljivim uvjetima i za neprihvatljivo niske plaće, a o čemu smo više puta javno progovarali, istaknula je Mičić Badurina.