Foto Vedran Karuza
U radu s djecom i mladima potrebno je unapređenje postojećih resursa, poručeno je
povezane vijesti
Vršnjačko nasilje postalo je tema s kojom se brojni stručnjaci susreću u svakodnevnom radu, štoviše bilježeći porast vršnjačkog nasilja, rečeno je na konferenciji koja je o temi »Vršnjačko nasilje – jačanje međuresorne suradnje« održana u Hrvatskom zavodu za socijalni rad Područnom uredu Rijeka.
Konferenciju je organizirala strukovna Udruga socijalnih radnika Rijeka, koja okuplja socijalne iz cijele Primorsko-goranske županije. S ciljem jačanja međuresorne suradnje, ali i upoznavanja cjelokupne javnosti s problemom vršnjačkog nasilja, Udruga je na skupu okupila stručnjake različitih resora.
– Svako strukovno udruženje, pa tako i naše, ima odgovornost reagirati kada uoči da postoje nove pojave u društvu. Tako smo i mi socijalni radnici koji radimo s djecom, mladima i njihovim obiteljima uočili da postoje novi izazovi i poteškoće.
Ovaj skup bio je namijenjen za socijalne radnike, psihologe, pedagoge, socijalne pedagoge i ostale pomagačke profesije iz različitih sustava, a odaziv stručnjaka bio je iznenađujuće velik, pogotovo kolegica i kolega zaposlenih u stručnim službama osnovnih i srednjih škola što ukazuje na značaj i važnost održavanja ovakvih međuresornih skupova.
Vršnjačko nasilje je uvijek kompleksno pitanje i treba ga staviti u kontekst trenutka u kojem živimo, a živimo u post-pandemijskom i digitalnom razdoblju. Socijalni radnici uvijek nastoje dobiti uvid u obiteljsku situaciju djeteta, usmjeriti se na snage koje obitelj ima i smanjiti utjecaj prepoznatih rizičnih faktora.
Jako je važno djelovati u lokalnim zajednicama. Kada o nekom djetetu brine više sustava istovremeno je važno povezati sustave, a uloga profesije socijalnog rada je da te sustave i poveže, u interesu djeteta i njegove obitelji, rekla je u izjavi za naš list socijalna radnica Sara Kosić, predsjednica Udruge socijalnih radnika Rijeka.
Na skupu su predstavnici Udruge Pragma izlagali o online vršnjačkom nasilju, socijalna radnica Kosić govorila je o temi »Suvremeno dijete, obitelj i škola«, socijalna radnica Katić o vršnjačkom nasilju iz perspektive sustava socijalne skrbi, a socijalna pedagoginja Iva Vukić Antić govorila je o vršnjačkom nasilju iz perspektive škole.
– Raspoloživi tretmani djece i mladih ne prate njihove stvarne potrebe niti promjene koje se događaju unutar njihovih obitelji. Trend rasta i pojava novih oblika nasilja obvezuje sve nas koji radimo s djecom i mladima da promišljamo o unapređenju postojećih resursa, da se zalažemo za prava i dobrobit naše djece te razvijamo resurse koji će pratiti cjelokupne društvene promjene i adekvatno odgovarati na stvarne potrebe djece i njihovih obitelji, upozorila je socijalna radnica Katić.
Socijalna pedagoginja Vukić Antić iznijela je da su vidljive negativne posljedice pandemijskih mjera izolacije u kojima smo živjeli.
– Djeca koja su na taj način kretala u osnovnu školu, ulazila u pubertet, započinjala srednju školu, fakultet, propustila su razvijati socijalne vještine u svom prirodnom okruženju, propustila su najvažnija životna druženja i stjecanje iskustava u odnosima s okolinom.
Sada je vrijeme da to nadoknade, da se odvoje od svog najboljeg prijatelja “ekrana”. U ovom prijelaznom razdoblju i navikavanju na odnose uživo, komuniciranjem licem u lice, djeca se često nađu u situaciji sukoba koje tek trebaju naučiti riješiti.
Ponekad im mi odrasli u tome odmažemo svojim prezaštitničkim pristupom. Djecu trebamo poučiti socio-emocionalnim vještinama i vještinama komunikacije te ih ojačati kako bi mogla preuzeti odgovornost za svoje ponašanje, naglasila je Vukić Antić.