Foto Sanja Gašpert
Vrlo lako može se zaključiti da upravo ti korisnici svoj kućni otpad nepropisno odlažu pored »tuđih« spremnika, kažu u Čistoći
povezane vijesti
- Na meti kradljivaca dva kombija na Škurinjama i Zametu. Provalili pa uzeli veću količinu alata
- Specijalna policija na Zametu zaustavila poprilično pijanog mladića. Alkotest pokazao da vozi sa gotovo 2 promila
- Teško ozlijeđeni: Na Zametu autom oborio biciklistu, a na Kastvu drugi vozač automobilom udario pješakinju
RIJEKA – Od uspostave novog sustava prikupljanja komunalnog otpada na području Mjesnog odbora Zamet, prije nepunih mjesec dana, učestalo se svjedoči stvaranju komunalnog nereda na javnim površinama, a posebice na lokacijama gdje su postavljeni novi spremnici. Nerijetko se, tako, oko novih spremnika vidi porazbacano smeće, uglavnom miješani komunalni otpad koji, uz to što stvara sliku nereda, s obzirom na visoke ljetne temperature zraka ujedno širi i raznosi neugodan miris. Također, dio građana ne pridržava se uputa o pravilnom postupanju s otpadom, pa miješani komunalni otpad odlaže u spremnike za plastiku i papir, vjerojatno iz razloga što se odlaganje otpada u te spremnike ne plaća.
Pogrešno sortiranje
Dio korisnika navodi da je razlog nepropisnog odlaganja nefunkcionalnost spremnika, dio njih žali se kako ključevi za određene spremnike, uglavnom za papir i karton, ne funkcioniraju, a ima i onih koji se nikako ne slažu s novim sustavom prikupljanja komunalnog otpada, pa iz nekog revolta, pretpostavka je, bacaju smeće oko spremnika ili u krive spremnike. Također, zabilježeno je i učestalo oštećivanje novih spremnika. U pojedinim dijelovima Zameta još uvijek nisu postavljeni novi spremnici, nego su tamo još uvijek stare baje za otpad, u koje građani također mogu odlagati otpad, a koje bi trebale u cijelosti biti uklonjene i zamijenjene novima do kraja ovog mjeseca. I u tim starim bajama, kao i oko njih, zabilježen je nered, uglavnom su pretrpane smećem i s obzirom na ljetne temperature zraka oko njih se također širi neugodan miris.
U Komunalnom društvu Čistoća upoznati su sa svim navedenim problemima, međutim, kako ističu, redovitom kontrolom nijednom nije evidentiran tehnički problem, već je ustanovljeno da je uvijek problem u nepravilnom rukovanju sa spremnicima.
– Zabilježena je povećana pojava komunalnog nereda na području Mjesnog odbora Zamet. Moramo napomenuti da je ovakav sustav do danas uveden u devet mjesnih odbora na području grada Rijeke te u osam gradova i općina u riječkom prstenu i uspješno funkcionira. Bitno je istaknuti i da su oštećenja novih spremnika nažalost učestala pojava te tako svakodnevno brojimo više od deset oštećenja nove opreme, kažu u KD-u Čistoća te podsjećaju kako 368 korisnika nije preuzelo elektroničke ključeve te se vrlo lako može zaključiti da ti korisnici svoj kućni otpad nepropisno odlažu pored »tuđih« spremnika. Isto tako je u žutim i plavim spremnicima uočena velika količina nepropisno odloženih vrsta otpada koje ih oštećuju te uzrokuju kvarove – npr. ventilatori, dječja kolica, madraci i ostalo.
Širenje zona
Podsjetimo, nakon što je na području gradova Bakar, Kastav i Kraljevica te općina Klana, Jelenje, Viškovo, Kostrena i Čavle tijekom prošle i pretprošle godine u potpunosti implementiran individualizirani sustav prikupljanja otpada, poznatiji kao prikupljanje otpada »od vrata do vrata«, početkom ove godine započeo je individualizirani sustav prikupljanja komunalnog otpada sukcesivno po mjesnim odborima Grada Rijeke. Prikupljanje otpada »od vrata do vrata« na riječkom je području započelo 2. siječnja ove godine i to na području mjesnih odbora Draga, Orehovica, Pašac, Sveti Kuzam i Svilno, od 5. veljače i na području mjesnih odbora Grbci, Gornji Zamet, Pehlin i Srdoči te MO Škurinje (ulice: Tibljaška cesta, Škurinjskih boraca, Škurinjska cesta, Škurinje, Put Lovrankini), a od 1. srpnja i na području MO Zamet. Naplaćuje se isključivo odvoz miješanog komunalnog otpada, dok je odvoz otpadnog papira i kartona te plastične, metalne i višeslojne ambalaže besplatan. Cijena jednog korištenja uređaja za evidenciju koji omogućuje ubacivanje 30 litara otpada po trenutnom cjeniku javne usluge iznosi 0,41 euro s uključenim PDV-om. Na javnim površinama ostali su zajednički spremnici za prikupljanje otpadnog stakla i tekstila. Sav ostali kućni otpad može se zbrinuti u reciklažnom dvorištu, a glomazni i zeleni otpad besplatnim prikupljanjem na adresi korisnika. Individualizacija se sukcesivno nastavlja, a sljedeći mjesni odbori u kojima će se uvoditi ovaj sustav su MO Kantrida, MO Sveti Nikola, MO Škurinje te MO Drenova.
Vodič za ispravno postupanje s otpadom odaslan na adrese
Iz KD-a Čistoća mole građane da se pridržavaju uputa za odlaganje iz Vodiča za ispravno postupanje s otpadom koji su dobili na kućnu adresu. Podsjećaju kako se za pitanja i pojašnjenja oko korištenja spremnika i ključeva mogu javiti na brojeve 0800 99 99 00 ili 051/353-427 i djelatnici Čistoće u najkraćem roku doći će do obračunskog mjesta i pružiti svu potrebnu podršku i informacije.
– Molimo sve građane da se pridržavaju dobivenih uputa za korištenje ključa i spremnika te da svoj otpad odlažu prema uputama koje su dobili u vodiču dostavljenom na kućnu adresu. Samo zajedničkim trudom i djelovanjem će naše ulice biti čiste i uredne, a novi sustav funkcionalan i uspješan, poručuju iz Čistoće, čiji djelatnici u ovim vrućim ljetnim danima učestalo obilaze zametske ulice i otklanjaju nepropisno odložen otpad.