Netransparentnost

Smanjenje subvencije drastično poskupljuje cijenu vrtića: ‘Odjel za školstvo sam se doveo u kafkijansku situaciju’

Ingrid Šestan Kučić

Foto Damir Škomrlj

Foto Damir Škomrlj

Na Odboru za predškolski odgoj i obrazovanje predlagalo se da se ide u izmjene i uvede ustav vaučera putem kojih bi se roditeljima doznačivala subvencija, a onda bi roditelji odlučivali o odabiru vrtića



RIJEKA – Model subvencioniranja dječjih vrtića drugih osnivača uzrokovao je velike razlike u ekonomskim cijenama od vrtića do vrtića.


Raspon cijena je od 1.800 do 3 tisuće kuna i zbog toga je nezadovoljan velik dio vlasnika vrtića drugih osnivača. Riječ je o vrlo netransparantnom modelu koji je odredio Odjel gradske uprave za odgoj i obrazovanje.


Na Odboru za predškolski odgoj i obrazovanje nekoliko smo puta predlagali da se ide u izmjene i uvede sustav vaučera putem kojih bi se roditeljima doznačivala subvencija, a onda bi roditelji odlučivali o odabiru vrtića, upozorio je na jučerašnjoj konferenciji za novinare predsjednik Odbora Danko Švorinić osvrćući se na ideju Grada Rijeke o smanjivanju subvencije vrtićima kojima nije osnivač. Prema njegovim tvrdnjama, Odjel za školstvo je bez provedene javne rasprave i odluke Gradskog vijeća obavijestio desetak vrtića kako će im usred pedagoške godine smanjiti subvenciju, a što bi u konačnici neminovno rezultiralo drastičnim poskupljenjem nakon Nove godine. Ujedno je podsjetio da je upravo aktualni saziv Gradskog vijeća izjednačio svu djecu u vrtićima, bez obzira radi li se o gradskim ili privatnim, i na taj način ispravilo nepravdu koja se vukla godinama.


Smanjenje kapaciteta




– I roditelji djece koja nisu upisana u gradske vrtiće, kao i roditelji djece upisane u gradske vrtiće iz svojih primanja sufinanciraju rad gradskih vrtića i ulaganje u njihovu infrastrukturu i nije pravično da su uskraćeni za subvenciju kada se radi o njihovoj vlastitoj djeci. Sva djeca u Rijeci moraju biti tretirana jednako. Prijedlog upućen u javnu raspravu zapravo bi opet stanje vratio na vrijeme prije 2017. godine. To bi u konačnici sasvim sigurno rezultiralo povećanim cijenama, a možda i smanjenjem ionako premalih vrtićkih kapaciteta, s obzirom da neki vrtići u novim okolnostima ne bi imali računicu nastaviti s djelatnošću. Takva mjera bi iz tog razloga prouzročila dodatne probleme i povećanje pritiska na gradske vrtiće u kojima i uz visinu subvencija koje trenutno imamo nema dovoljnog kapaciteta za svu djecu, upozorio je Švorinić.


Iznoseći mišljenje kako ovakav prijedlog ipak neće biti ni upućen u proceduru, a ako i bude, neće biti podržan na Gradskom vijeću, Švorinić je istaknuo da je potpuno neprihvatljivo gradsku djecu podijeliti u dvije kategorije, a vrtiće drugih osnivača u ovom trenutku pohađa petstotinjak djece.


Partnerski odnos


– To je trenutno za gradski proračun najjeftinija opcija za proširenje vrtićkih kapaciteta, s obzirom da u otvaranje novih kapaciteta ulažu vlastita, a ne proračunska sredstva. Iz tog razloga s njima treba zadržati partnerski odnos, kazao je Švorinić.


Članica Odbora Morana Jokić dodala je pak da se Odjel za školstvo sam doveo u kafkijansku situaciju s obzirom da je odabrao model dodjele subvencija koji nije najprikladniji.


– Odbor za predškolski odgoj već dvije godine na sjednicama upozorava kako je postojeći model subvencioniranja koji je implementirao Odjel za školstvo nedovoljno transparentan. Iznosi subvencija se formiraju temeljem svojevrsnih pogodbi pojedinih vrtića i Odjela, što smatramo izrazito netransparentnom praksom, napomenula je Jokić.