Čeka se ministarstvo

Službeno zatražena promjena imena: Rijeka dobiva Drvodjeljsku i strojarsku školu

Ingrid Šestan Kučić

Promjenom imena prvi put u povijesti Primorsko-goranska županija imat će školu u čijem je nazivu riječ »drvo«



RIJEKA – Strojarsko brodograđevna škola za industrijska i obrtnička zanimanja čeka odobrenje Ministarstva znanosti i obrazovanja za promjenu naziva u Drvodjelska i strojarska škola. Zeleno svjetlo za promjenu imena, kaže ravnateljica Evica Kozera, već je dala Županijska skupština PGŽ-a, a promjena je zatražena iz više razloga, među kojima je i prepoznatljivost škole.


– Dijelimo zgradu sa Strojarskom školom za industrijska i obrtnička zanimanja i stalno nas miješaju zbog sličnosti naziva. Miješa nam se pošta, miješaju nam OIB-e, na tjednoj bazi nam stižu pogrešni računi. Jednostavno smo neprepoznatljivi. Promjenom imena prvi put u povijesti Primorsko-goranska županija imat će školu u čijem je nazivu riječ »drvo«, a smatramo da je naš Gorski kotar to zaslužio, tim više što Gorski kotar nema školu za obradu drva, a ima drvnu industriju, objašnjava Kozera.


U Strojarsko brodograđevnoj školi, dodaje, prvi put ove školske godine održat će se i državna matura.




– Prva generacija učenika koja je upisala program drvodjelski tehničar dizajner sad je pri kraju obrazovanja. To je naš prvi četverogodišnji program i pred maturantima je prvi put i državna matura, kaže ravnateljica.


Uz drvodjelsko tehničkog dizajnera škola provodi i trogodišnji program za obrazovanje stolara, a promjena imena neće utjecati i na programe koji se izvode u školi, jer nastavit će se obrazovanje budućih vodoinstalatera, instalatera klimatizacije i grijanja, kao i brodskih mehaničara. U sklopu praktične nastave, koja se obavlja u školskoj radionici i obrtničkim licenciranim radionicama, učenici se educiraju, kako na klasičnim tako i na najsuvremenijim CNC strojevima.


Buduća Drvodjelska i strojarska škola jedna je od sedam škola unutar Hrvatske koja je opremljena CNC-obradnim centrom TECH-80 za bušenje, glodanje i izradu utora na različitim materijalima kao što su iverice, MDF ploče, masivno drvo i slično, a učenici se nakon trogodišnjeg školovanja mogu odmah uključiti u suvremene tehnološke procese s područja obrade drva.