Foto Marko Gracin
Nakon 2,8 milijuna eura koliko je iz gradskog proračuna već plaćeno za taj prostor, u igri je ostalo još 900.000 eura
povezane vijesti
RIJEKA – Repovi koji se već punih osamnaest godina protežu u slučaju zemljišta na Preluku još uvijek nisu presječeni. U tijeku su ovršni postupci za naplatu preostale najamnine iz 15-godišnjeg ugovora koji je Grad Rijeka u studenom 2006. godine potpisao s Raiffeisen Consultingom za najam gotovo 60.000 četvornih metara zemljišta na Preluku.
Nakon 2,8 milijuna eura koliko je iz gradskog proračuna, prema zadnjem nalazu Državne revizije, već plaćeno da bi se taj prostor imao »pod kontrolom« – kako je svojevremeno taj poslovni aranžman pravdao bivši gradonačelnik Vojko Obersnel – u igri je preostalo još oko 900.000 eura, koje aktualni vlasnik Preluka, tvrtka Sea Quest Property Developments d.o.o., u vlasništvu kanadskog biznismena Nikole Grgica, kroz više desetaka pokrenutih ovršnih postupaka nastoji naplatiti od Grada Rijeke. To, međutim, nije i konačna cifra jer je vrlo vjerojatno da, sa zaračunatim zateznim kamatama i sudskim troškovima, to potencijalno skače i iznad milijun eura.
Skupa priča
Pravno gledajući, situacija je takva da Grad Rijeka u parničnom postupku nije uspio raskinuti sporni ugovor o najmu prije njegovog isteka, tužbeni zahtjev pravomoćno im je odbijen kao neosnovan. Ni nakon presude Visokog trgovačkog suda, u Gradu ne odustaju, pa se posegnulo i za izvanrednim pravnim lijekom, prijedlogom za dopuštenje revizije prema Vrhovnom sudu, koji po tom pitanju još nije donio odluku.
Okončan postupak i pravomoćna presuda trgovačkog suda popunila je dobar dio rupa koje su postojale u ovoj, već pomalo zaboravljenoj, ali po riječki gradski proračun vrlo skupoj priči, a veliko pitanje otvorilo se i nad pravnim potezima koji su se vukli s Korza 16 u pokušaju da se sanira šteta nakon što se u proljeće 2018. godine saznalo da je došlo do »tihe« prodaje Preluka biznismenu iz Kanade.
Iz Grada su tvrdili da o tome pojma nisu imali, prema Raiffeisen Consultingu brže-bolje uputili dopis odnosno izjavu kojim raskidaju ugovor o najmu Preluka, tumačeći da su time riješili stvar, no pokazalo se da baš i nije tako kako se za javnost komuniciralo. Novi vlasnik Preluka nastavlja im ispostavljati mjesečne račune za najam, u Gradu ih vraćaju, taman nekako pred istek zastarnog roka mjesečnih računa za najam kreću i prvi ovršni postupci, pa iz Grada u rujnu 2021. godine staju s tužbenim zahtjevom protiv Sea Quest Property Developlmentsa za raskid ugovora na Trgovačkom sudu u Rijeci. Grad, međutim, gubi taj spor, svoj pravorijek početkom ove godine potvrdio je i Visoki trgovački sud.
Samo jedna parnica
Od gradonačelnika Marka Filipovića, kojemu je slučaj Preluk ostavljen u amanet, pokušali smo doznati više detalja o sudskim postupcima koji su pokrenuti s Korza 16 da se smanji šteta. Naime, nakon javnih istupa Obersnela u kojima je prozvao Raiffeisen Consulting da su postupili protivno odredbama iz ugovora – da su bili dužni obavijestiti Grad o prodaji, što nisu učinili, kao i da Gradu Rijeci pripada dio novca od prodaje Preluka trećoj strani, za očekivati je čitav niz pokrenutih parničnih postupaka radi zaštite interesa Grada. Ispada, međutim, da je unazad šest i pol godina pokrenuta tek jedna parnica i to s nepovoljnom pravomoćnom presudom po Grad Rijeku.
– Vezano uz zemljište na Preluku, Grad Rijeka pokrenuo je pred Trgovačkim sudom u Rijeci postupak radi utvrđenja raskida ugovora o najmu zemljišta na Preluku, i to je ujedno jedini parnični postupak koji je Grad Rijeka pokrenuo u svezi tog zemljišta. Vezano za to, u tijeku je postupak za dopustivost revizije pred Vrhovnim sudom Republike Hrvatske te stoga u ovom trenutku, odnosno do donošenja odluke suda, nije u moguće detaljnije govoriti i o okolnostima predmeta. Napominjemo da se ne vodi niti je od strane Grada Rijeke pokrenut bilo kakav parnični postupak protiv trgovačkih društava Grgic d.o.o. niti protiv Raiffeisen Consulting d.o.o., navodi se u odgovoru koji smo dobili s Korza 16.
Grgic d.o.o je, inače, osnivač Sea Quest Developmenta i, prema dostupnim saznanjima, vodi se kao fiducijarni vlasnik zemljišta na Preluku.
Odbijena zabilježba
Osim proračunu Grada Rijeke prijeti naplata gotovo milijun eura na konto starog ugovora o dugoročnom najmu Preluka, zanimljivo je vidjeti kako je u tišini zamro onaj dio priče kojim se isticalo da Grad, prema potpisanom ugovoru s Raiffeisen Consultingom, u slučaju prodaje zemljišta na Preluku ostvaruje pravo na polovicu sredstava iz razlike između postignute kupoprodajnog cijene i onog iznosa za koji je Raiffeisen Consulting kupio taj atraktivni prostor od Trgovačkog Opatija u stečaju. Radilo se o tadašnjih 22,5 milijuna kuna, odnosno oko tri milijuna eura. Upravo se tim argumentom, da će Grad dobiti dio novca od prodaje zemljišta, najviše mahalo kad se pravdalo i branilo da aranžman s dugoročnim najmom Preluka nije štetan za Grad Rijeku. Koliko je poznato, Raiffesien Consulting kanadskom je biznismenu prodao Preluk za 3,35 milijuna eura, koliko je bilo zavedeno na kupoprodajnom ugovoru iz 2018. godine. Tadašnji gradonačelnik Vojko Obersnel čak je isticao da je ta cijena značajno niža od stvarne tržišne vrijednosti nekretnine i da je time Grad izravno oštećen. Upućivao je da će se ići sa zabilježbama u zemljišnim knjigama, uistinu pred Trgovačkom sudom u Rijeci bio je pokrenut izvanparnični postupak kojim se od strane Grada predlagalo vještačenje radi utvrđivanja tržne vrijednosti nekretnine na lokaciji Preluk. Iz povijesnog pregleda zemljišnih knjiga na prelučkim parcelama, međutim, vidljivo je to da je takav pokušaj zabilježbe – odbijen.
Da se očito radilo o pucnju u prazno, odnosno da Grad nije ni ostvarivao pravo na dio novca od prodaje Preluka kanadskom poduzetniku, danas upućuje pravomoćna presuda. Prema tumačenju Trgovačkog suda u Rijeci, što je potvrdio i Visoki trgovački sud, ugovorom koji je Grad potpisao sa Raiffeisen Consultingom »jasno je ugovoreno da se takva odredba odnosi za slučaj da je Raiffeisen Consulting d.o.o. prodalo predmetne nekretnine trećoj osobi tijekom prve dvije godine trajanja najma, dakle, u razdoblju od 29. studenog 2006. do 29. studenog 2008. godine«, navodi se u obrazloženju presude. Također, sud konstatira i da je Raiffeisen Consulting prema ugovornim odredbama bio ovlašten u svako doba prodati predmetne nekretnine, a pisana suglasnost Grada Rijeke također se tražila samo za vrijeme prve dvije godine trajanja ugovora o najmu.
Limitiranje prava
S obzirom na to da se iz gradskog proračuna Rijeke svaki mjesec plaćalo 21.000 eura za najam, što je na godišnjoj razini iznosilo oko 250.000 eura, evidentno je koliko se protekom vremena financijski ulog Grada Rijeke na Preluku uvećavao, a da se to nije popratilo i adekvatnom zaštitom prava. Stoga je krajnje nejasno zašto se ovo pravo Grada Rijeke na dio novca od prodaje Preluka limitiralo samo na prve dvije godine trajanja ugovora. Vjerojatno se računalo da će se brzo pronaći kupac za realizaciju zamišljenog poslovno-turističkog projekta na Preluku, međutim, 2008. godine svom je žestinom grunula ekonomska i financijska kriza, što se često isticalo u kasnijim pravdanjima bivše gradske vrhuške, vezanim uz ovaj poslovni aranžman na Preluku.
Vrijeme je ogolilo slučaj Preluk do kosti. Uvijek kad se u javnosti problematiziralo pitanje tog dugoročnog ugovora o najmu, od bivše se gradske vlasti u prvi plan servirao argument da je cilj imati taj atraktivni prostor pod kontrolom, da ne postane predmet ucjena budućih investitora, izmičući iz fokusa činjenicu da bi lokalna samouprava trebala štititi svoj prostor razrađenom prostorno-planskom dokumentacijom. Iz svega što se danas zna i kako se izvan fokusa javnosti minulih godina razvijala priča, sve što je Grad »postigao« jest milijunska rupa u proračunu i moguće novo terećenje na račun starih ugovornih odnosa s Raiffeisen Consultingom, koji su iz cijele ove balade izašli tako da su povratili uloženo i još toliko zaradili.
Milijunska zakupnina
Koliko aktualni vlasnik Preluka potražuje od Grada Rijeke, vidljivo je iz zadnjeg nalaza Državne revizije koja već godinama upozorava i konstatira na problematičnost tog poslovnog aranžmana u koji se uputila bivša gradska vlast. Revizija je konstatirala da je od 2006. do 2018. Grad po osnovi najma Preluka imao rashode od 21.276.055 kuna, kao i da se ukupni iznos mjesečnih računa koji je novi vlasnik zemljišta ispostavio Gradu od lipnja 2018. do siječnja 2022. godine penje na 7.008.254 kuna.
USKOK odbacio kaznenu prijavu protiv bivšeg gradonačelnika Vojka Obersnela
Zbog slučaja Preluk protiv bivšeg riječkog gradonačelnika Vojka Obersnela svojevremeno je Nezavisna lista Bura bila podnijela kaznenu prijava zbog zlouporabe položaja i ovlasti, koju je USKOK 2019. godine, nakon provedenog postupka, odbacio ocijenivši kako nije postojala namjera Vojka Obersnela o pribavljanju imovinske koristi Raiffeisen Consultingu, a na štetu Grada Rijeke. Štoviše, u USKOK-u su smatrali da su postojali valjani ekonomski i drugi opravdani razlozi za ugovaranje dugoročnog najma radi realizacije projekta Preluk.
Danas, s obzirom na tumačenje i pravomoćnu presudu Trgovačkog suda, posebno se intrigantnim čini dio iz USKOK-ovog rješenja u kojem navode da su im i odgovorne osobe iz Raiffeisen consultinga potvrdile da je za prodaju nekretnine trećima bila potrebna suglasnost Grada Rijeke, koju oni nisu zatražili. Odgovorne osobe iz Raiffeisen Consultinga, zajedno s Vojkom Obersnelom i tadašnjom pročelnicom za komunani sustav Irenom Miličević bili su, doduše, predloženi kao svjedoci za saslušanje i na Trgovačkom sudu u Rijeci, međutim, sud je to odbio, apostrofirajući da je u konkretnom slučaju riječ o pravnom pitanju te da su sve relevantne činjenice utvrđene na temelju dokumentacije koja je priložena spisu, među kojima je bio i sporni ugovor o dugoročnom najmu Preluka, ono što se »crno na bijelo« parafiralo u studenom 2006. godine.
Komunalna naknada nikad nije plaćana
Da kanadski biznismen pobjeđuje na više frontova, upućuje i činjenica da su mu iz Grada Rijeke pokušali »odrezati« komunalnu naknadu, ali ni u tome nisu uspjeli.
– Trgovačkom društvu Grgic d.o.o. bila je utvrđena obveza plaćanja komunalne naknade sukladno odredbama Zakona o komunalnom gospodarstvu, za građevinsko zemljište koje služi obavljanju djelatnosti koje nisu proizvodne djelatnosti, u Rijeci, na adresi Preluk bb, površine 58.487 četvornih metara, za razdoblje od 1. kolovoza 2018. pa nadalje, i to kao vlasniku nekretnine, temeljem vlasničkog lista. Navedena rješenja o komunalnoj naknadi su povodom žalbi obveznika poništena, a protiv tih odluka Grad Rijeka pokrenuo je upravne sporove, ali je tužbeni zahtjev Grada pravomoćno odbijen. Postupak utvrđivanja obveze komunalne naknade je prekinut dok se ne riješi prethodno pitanje o pravnoj valjanosti ugovora o najmu zemljišta, navode u svom odgovoru iz Grada Rijeke. Nas je zanimalo i kako je to pitanje prije bilo riješeno.
– Raiffeisen consulting nije nikada bio zadužen za komunalnu naknadu za predmetnu nekretninu. Za plaćanje komunalne naknade u razdoblju od 2008. do 2018. godine bili su zaduženi tadašnji korisnici zemljišta koji su na predmetnom zemljištu obavljali djelatnost, pojašnjavaju iz Grada.
Koliko je poznato, zemljištem na Preluku upravljale su gradske tvrtke, najprije Rijeka promet, a potom od 2015. do sredine lipnja 2018. godine to preuzima Rijeka plus.