SURADNJA

Slagalica nasljeđa. Grad Rijeka i Medicinski fakultet pokrenuli projekt genetičkog opismenjavanja najmlađih učenika

Ingrid Šestan Kučić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Jedan od projekata je radionica »Slagalica nasljeđa«, novoosmišljeni projekt Centra za genetičku edukaciju Medicinskog fakulteta i CroMSIC-a – Međunarodne udruge studenata medicine Hrvatska



RIJEKA – Grad Rijeka u suradnji s Centrom za genetičku edukaciju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci priprema novi projekt koji će biti namijenjen učenicima nižih razreda osnovnih škola, a riječ je o genetičkom opismenjavanju.


Od 1. do 4. razreda


– Grad Rijeka stalno promišlja o mogućnostima unaprjeđenja odgoja i obrazovanja pa tako, naravno unutar svojih mogućnosti i ovlasti, kontinuirano nastoji dodatno unaprijediti programe koji se nude u školama. Po tom principu u osnovne škole Rijeke uvedeni su, primjerice Građanski odgoj i obrazovanje te program Moja Rijeka, a od iduće školske godine kreće i pilot-projekt Zdravstveni odgoj i obrazovanje. Rijeka je u mnogim odgojno-obrazovnim programima kojima nadilazi državni standard, propulzivan grad i namjerava i dalje razvijati programe koji mogu unaprijediti dječja znanja i vještine te razumijevanje svijeta u kojem žive. Jedan od projekata koji se priprema jesu i radionice genetičkog opismenjavanja, odnosno radionica »Slagalica nasljeđa«, novoosmišljeni projekt Centra za genetičku edukaciju Medicinskog fakulteta u Rijeci i CroMSIC-a – Međunarodne udruge studenata medicine Hrvatska. Radionica će biti namijenjena djeci rane školske dobi, odnosno od 1. do 4. razreda, a ciljevi su upoznati djecu s hijerarhijskom građom ljudskog tijela, kao i osnovnim pojmovima genetike i principima nasljeđivanja te osvijestiti djecu o važnosti poštovanja različitosti između ljudi i drugih živih bića, koje su proizašle iz procesa nasljeđivanja, objašnjavaju u Gradu.


Slikovnica i igre


Radionicu »Slagalica nasljeđa« Centra za genetičku edukaciju Medicinskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci i CroMSIC pokrenuli su prije dvije godine, a u stvaranju projekta sudjelovao je multidisciplinarni tim koji uključuje genetičare, studente medicine, psihologinju, odgojiteljicu predškolske djece i ilustratore. Napravljena je slikovnica, kao i didaktičke igre, dok je sam Centar osnovan prije tri godine s ciljem podizanja razine pismenosti iz medicinske genetike kod liječnika koji nisu specijalisti medicinske genetike i drugih zdravstvenih djelatnika koji su na bilo koji način uključeni u skrb o pacijentima s genetičkim poremećajima, ali i opće populacije, prvenstveno pacijenata i njihovih obitelji.




Naime, poticaj za osnivanje Centra bila je činjenica da u Hrvatskoj ne postoje adekvatni oblici edukacija iz medicinske genetike i genetike čovjeka za opću populaciju, posebice za pacijente i njihove obitelji. Stoga je osnivanje Centra za genetičku edukaciju usmjereno i na podizanje razine pismenosti iz medicinske genetike, ali i genetike čovjeka u općoj populaciji, uključujući pacijente i njihove obitelji, s ciljem sveobuhvatnog opismenjavanja svih dionika uključenih u proces genetičke skrbi.