Prava radnika

Škole bez novca za sistematske preglede zaposlenika. U riječkoj gimnaziji strahuju od tužbi

Ingrid Šestan Kučić

Škola se našla u nezavidnoj situaciji - ravnateljica Prve riječke gimnazije Jane Sclaunich / Foto SERGEJ DRECHSLER

Škola se našla u nezavidnoj situaciji - ravnateljica Prve riječke gimnazije Jane Sclaunich / Foto SERGEJ DRECHSLER

Kolektivni ugovor propisuje sistematski pregled u vrijednosti od 1.200 kuna, no neke škole raspolažu s tek 500 kuna, a za tu svotu klinike više ne nude svoje usluge



RIJEKA – Iako prema novom Temeljnom kolektivnom ugovoru za službenike i namještenike u javnim službama nastavnici imaju pravo na sistematski pregled u vrijednosti od 1.200 kuna, to pravo ne mogu ostvariti jer škole na računima potreban iznos nemaju. Ono čime raspolažu kako bi namirile zakonsko pravo svojih zaposlenika iznos je od 500 kuna, onoliko koliko je predviđao stari kolektivni ugovor. Međutim, medicine rada za taj iznos školama više ne žele dostavljati ponude, jer kako objašnjavaju školama i državnim službenicima, Temeljnim kolektivnim ugovorom za sistematski je pregled odobren iznos od 1.200 kuna.


S obzirom na to da je novi TKU sklopljen u svibnju, škole su se našle u klinču između dva proračuna, a ravnateljica Prve riječke hrvatske gimnazije, Jane Sclaunich, kaže da se u novim ponudama medicina rada po cijeni od 1.200 kuna ne nalazi ništa više pregleda, nego u onim dosadašnjim po cijeni od 500 kuna.


Obveza države


– Prema Temeljenom kolektivnom ugovoru zaposlenici stariji od 50 godina sistematski pregled obavljaju svake dvije godine, a oni mlađi svake tri. Mi ove godine imamo 19 zaposlenika koji bi prema tim pravilima trebali ići na sistematski pregled, ali sredstava za to nemamo. Treba nam 23 tisuće kuna, a na raspolaganju imamo 9.600 kuna, jer računica je rađena na temelju cijene od 500 kuna. Od koje god smo medicine rada zatražili ponudu u visini od 500 kuna, rečeno nam je da takvih ponuda nema. Svi nam šalju u vrijednosti od 1.200 kuna, a nude isto ono što smo prije dobivali za 500 kuna, objašnjava Sclaunich.




Dodajući kako je škola u nezavidnoj situaciji, ravnateljica kaže da joj ne preostaje drugo nego sazvati Radničko vijeće te u konačnici na sistematski pregled poslati samo dio zaposlenika.


 Ivan Vukić / Foto Arhiva NL

Ivan Vukić / Foto Arhiva NL


Upeterostručeni račun za struju

 


Činjenicu da je financijsko poslovanje škola postalo ozbiljna priča slaže se i ravnatelj OŠ Srdoči, Ivan Vukić, koji kaže da su škole financijski jako opterećene, što ilustrira i računima za električnu energiju.


– Za kolovoz smo dobili račun za električnu energiju u iznosu od 10 tisuća kuna, a električna energija se gotovo uopće nije koristila. Lani je u kolovozu taj račun iznosio dvije tisuće kuna. Pitanjem sistematskih pregleda tek ćemo se baviti, kaže ravnatelj.

– Kako ćemo birati koji će to zaposlenici biti, ne znam, a sve otvara mogućnost da se nađemo u situaciji da nas zaposlenici tuže, jer nismo ispoštovali njihova prava zajamčena ugovorom, upozorava ravnateljica.


Prema ocjeni predsjednika Sindikata Preporod, Željka Stipića, ne pošalje li škola zaposlenika na sistematski pregled to je ozbiljan problem koji predstavlja kršenje prava iz ugovora, a time se otvara i mogućnost tužbe.


– To nije beznačajan problem i stvar dobre volje. Za sve zaposlenike koji se sada upućuju na sistematski pregled škola treba tražiti od osnivača nadoplatu od 700 kuna, a kako će osnivač i država, koja je potpisnik Temeljnog kolektivnog ugovora, riješiti taj problem nas se ne tiče. Za to postoje rebalansi proračuna. Ukoliko se sistematski pregled ne ostvari to predstavlja ozbiljan problem, ne samo zbog mogućnosti tužbe, već i mogućnosti dijagnostike nekih teških bolesti zaposlenika. Svjesni smo rasta troškova u školama, ali to ne može biti razlog za amnestiju od obveza koje je država preuzela.


Troškovni udari


– Pravo na sistematski pregled jedno je od najozbiljnijih prava Temeljnog kolektivnog ugovora, a ujedno je i to i materijalno pravo koje je doživjelo najveće povećanje, jer do svibnja su se sistematski pregledi obavljali za 500 kuna, upozorava Stipić.


Zakonski obavezan sistematski pregled koji škole ne mogu platiti tek je vrh sante troškova koji su okovali škole, jer kako dodaje ravnatelj Prirodoslovne i grafičke škole, Radenko Bradić, škole se trenutno nalaze ispred tri snažna udara.


– Ti udari su troškovi grijanja, prijevoza i sistematskih pregleda. Svi su troškovi otišli u nebo, a škole više ne mogu rebalansirati troškove. To je generalni problem u svim školama. Povećani troškovi sistematskih pregleda za koje nemamo novaca tek su kap u svim troškovima, jer enormno su povećane cijene grijanja, poskupio je i prijevoz zaposlenika, a toga će biti još. Mi ćemo se sistematskim pregledima zaposlenika baviti idući mjesec, tako da trenutno ne znam koliko naših zaposlenika ima to pravo ove školske godine. Jedino rješenje za sve financijske probleme je povećanje decentraliziranih sredstava, zaključuje Bradić.