Gradilište stoji

Bizarni skandal u obnovi riječke OŠ Centar: Učenici se morali iseliti iz škole, a Grad i izvođač završili na sudu

Ingrid Šestan Kučić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Nepravilnosti su ogromne i ne želim o tome šutiti, već na vrijeme upozoriti svakog onog tko bude htio pošteno raditi s Gradom Rijekom da bude spreman na nepravilnosti, kaže izvođač Tomislav Premec



Učenici Osnovne škole Centar od danas više nemaju nastavu u svojoj školi, već je odlukom Grada Rijeke dio učenika preseljen u susjednu Osnovnu školu »Nikola Tesla«, a dio učenika nastavu ovaj tjedan sluša online i to sve zbog apsurdne situacije nastale na gradilištu te škole.


Riječ je o radovima na sanaciji fasade i krova OŠ Centar koji su stali, jer kako kažu u Gradu zbog nepoštovanja rokova, s bivšim izvođačem, tvrtkom Premec j.d.o.o. raskinut je ugovor.


Policija zaustavila Grad


​Međutim, gradilište je formalno još uvijek u posjedu bivšeg izvođača radova koji ne dopušta pristup gradilištu, odnosno, spriječio je, uz intervenciju policije, Gradu Rijeci da uđe na gradilište kao bi se gradilište dodatno osiguralo i očistilo, što uključuje i uklanjanje salonitnih ploča koje se paletirane i omotane u foliju nalaze u ograđenom dijelu gradilišta.





– Grad Rijeka prisiljen je stoga koristiti pravnu proceduru kojom će vratiti gradilište u svoj posjed i moći voditi računa o sigurnosti na gradilištu.


Radovi će se nastaviti nakon što Grad Rijeka provede novi postupak javne nabave i sklopi ugovor s novim izvođačem radova te se, sukladno dinamici obavljanja postupka javne nabave, završetak radova na OŠ Centra planira u prvoj polovini 2022. godine, najavljuju u Gradu Rijeci.


Ujedno dodaju da je radovima obuhvaćena sanacija krova, pročelja i djelomično vanjske stolarije.


– Izvođač radova bila je tvrtka Premec j.d.o.o., a vrijednost ugovora bila je 1.691.540,41 kuna bez PDV-a. Izvođač radova uveden je u posao 26. srpnja 2021. godine, rok za izvršenje ugovora bio je 106 dana od dana uvođenja u posao, no kako izvođač nije poštovao rokove, ugovor je raskinut 27. prosinca 2021. te su radovi obustavljeni, pojašnjavaju u Gradu.


Međutim, ono što u Gradu ne spominju, događaji su koji su prethodili tom raskidu ugovora i koji su svoju kulminaciju dobili i u kaznenoj prijavi protiv Grada koju je član uprave tvrtke Premec, Tomislav Premec, podnio Državnom odvjetništvu.


Tomislav Premec / Foto Privatna arhiva


​Prema njegovim riječima u izvršenju ugovorenih radova susreo se s nizom nepravilnosti Grada te trenutno ima više od 610 tisuća kuna nepodmirenih dugovanja od strane Grada i 250 tisuća kuna nezakonito oduzetih sredstava po osnovi kašnjenja roka, koje su naplaćene prije isteka aneksa ugovora.


Nepravilnosti su ogromne


– Nepravilnosti su ogromne i ne želim o tome šutiti, već na vrijeme upozoriti svakog onog tko bude htio pošteno raditi s Gradom Rijekom da bude spreman na nepravilnosti koje prelaze u očito kršenje zakona.


Polovinom prošlog srpnja potpisao sam ugovor o sanaciji vanjske ovojnice OŠ Centar, ugovor dobivamo potpisan bez datuma s usmenom napomenom da će naručitelj naknadno staviti datum ugovora, s kasnije dobivamo obavijest da su datirali ugovor te da je istek ugovora s danom 8. studenoga 2021. godine.



Tijekom izvođenja radova zbog manjkavosti projektne dokumentacije nailazili smo na niz vantroškovničkih radova, a prvu suglasnost od glavnog nadzornog inženjera za izvođenje tih vantroškovničkih radova dobio sam 20. rujna, drugu suglasnost 22. rujna, s obećanjem kako će u najkraćem roku biti dodatno ugovoreni kako bi se mogli fakturirati.


Kako ne bi došlo do potpunog zastoja radova, izveli smo veći dio tih radova u vrijednosti od oko 183 tisuća kuna, no do današnjeg dana i usprkos suglasnosti nadzora i naručitelja nisu ugovoreni niti plaćeni, objašnjava Premec.


U narednom razdoblju, kaže, naišli su na daljnje radove koji nisu postojali u ugovornom troškovniku, a bili su na kritičnom putu ugovorenih radova te su dio pod pritiskom investitora izveli. Sve to vrijeme, tvrdi, slali su požurnice za dogovaranje vantroškovničkih radova.


– Kako je rok po temeljnom ugovoru trebao isteći 8. studenoga, pravovremeno smo 2. studenoga dostavili zahtjev za produljenje roka i ponovo zahtjev za dougovaranje vantroškovničkih radova. Međutim, aneks ugovora za produljenje roka Grad nam je dostavio tek 8. prosinca.


Dakle mjesec dana nakon isteka roka temeljnog ugovora te ga je antidatirao i tražio od izvođača da isto antidatira ugovor. Tom smo prilikom ukazali na pogrešku u ugovoru gdje je zamijenjen voditelj radova građevinske struke izvođača te smo tražili ispravku ugovora na što je putem e-pošte 8. prosinca upozorio naš opunomoćitelj, odvjetničko društvo Korinćić.


Foto Vedran Karuza


Grad nam je dostavio ankes ugovora s datumom do 5. siječnja i odgovorio da to nije bitno jer će se taj ugovor ionako poderati i napraviti jedan koji objedinjuje vantroškovničke radove i produljenje roka.


I sve to vrijeme smo ih molili da podmire vantroškovničke radove kako bi ih mogli naplatiti i nastaviti ostale ugovorene radove. Naime, krov škole je potpuno pripremljen za pokrivanje već više od dva mjeseca, no naručitelj i dalje nije dostavio aneks ugovora u kojem smo morali ugovoriti i krovnu limariju kako bi se završilo pokrivanje krova, objašnjava Premec.


Je li naplata bila nezakonita?


Dodaje i da je u međuvremenu zbog nemogućnosti pokrivanja krova nekoliko puta bio optužen radi propuštanja vode u školu prilikom kiše te je traženo da na svoj rizik izvede neugovorenu krovnu limariju.


– Putem opunomoćenika Grad Rijeka je 27. prosinca raskinuo ugovor te potražuje ugovornu kaznu zbog kašnjenja roka. Istu tu kaznu odbija od neplaćenog računa bez obzira na to što je ugovorni rok produžen do 5. siječnja.


Dakle, potražuje ugovornu kaznu radi isteka roka prije njegovog isteka! Dana 31. prosinca Grad je poslao poziv za naplatu bankarske garancije radi neurednih i zakašnjelih ispunjenja ugovornih obveza zanemarujući mišljenje glavnog nadzornog inženjera po kojem je potrebno dogovaranje vantroškovničkih radova, dakle isto radi prije isteka roka odobrenog po ankesu ugovora.


Stoga smo zbog nezakonite naplate podnijeli kaznenu prijavu Državnom odvjetništvu koje je zaprimilo prijavu te smo podnijeli Trgovačkom sudu zahtjev za osiguranje dokaza koji je odredio vještačenje za 25. veljače.



Nakon toga su predstavnici naručitelja, odnosno Grada, pokušali neovlašteno ući u posjed gradilišta koje je predmet sudskog postupka te smo o tome obavijestili policiju, zaključuje Premec.


Iznenađenje u školi


Informaciju da napuštaju svoju školu učenici i djelatnici OŠ Centar saznali su tek jučer.


S obzirom na to da od početka polugodišta u njihovoj školi nema radnika te da se cijelo to vrijeme ispred škole nalazi napušten građevni materijal, među kojim su i salonitne ploče, posebno ih je iznenadila činjenica da nakon gotovo mjesec dana rada u takvim uvjetima sele u OŠ »Nikola Tesla« i to zbog svoje sigurnosti.


I u Gradu objašnjavaju da do preseljenja dolazi iz preventivnih razloga.


– Tijekom narednih dana učenici škole Centar izmjestiti će se iz same zgrade. Za učenike nižih razreda osigurane su učionice i produženi boravak u OŠ »Nikola Tesla«, dok će učenici predmetne nastave do kraja tjedna prijeći na nastavu po modelu C, odnosno na on-line nastavu, a potom bi se od ponedjeljka,14. veljače i oni preselili u učionice koje će se za njih osigurati u OŠ »Nikola Tesla«, poručuju iz Grada.