NSRH

Sindikat: Direktor pred Uskrs prijeti radnicima Rijeka plusa i uskraćuje nam pravo na štrajk

Marinko Glavan

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Nezavisni sindikat radnika Hrvatske ogorčen je porukom uprave gradskog društva



Dok se većina građana pripremala za Uskrs – blagdan zajedništva, solidarnosti i dostojanstva – radnici tvrtke Rijeka plus d.o.o. suočili su se s porukom koja ide upravo protiv tih vrijednosti, objavljeno je danas iz Nezavisnog sindikata radnika Hrvatske (NSRH).


Uprava gradskog trgovačkog društva, predvođena direktorom Željkom Smojverom, ističu iz NSRH-a, odlučila je započeti uskrsne blagdane prijetnjama i otvorenom diskriminacijom prema radnicima koji bi se željeli priključiti najavljenom štrajku.


Zbog suda ne mogu u štrajk


Nezavisni sindikat radnika Hrvatske (NSRH) je najavio štrajk koji se ne provodi zbog privremene mjere Županijskog suda u Rijeci, do donošenja konačne odluke o štrajku, nakon što je uprava Rijeka plusa pokrenula sudski postupak.




NSRH, reprezentativni sindikat u Rijeka plusu, odlučio je pokrenuti štrajk, prije dva tjedna, po neuspješnom postupku mirenja, dok je istodobno uprava Rijeka plusa sa Sindikatom primorsko-goranskih komunalaca potpisala sporazum kojim se materijalna prava radnika povećavaju za nešto više od trideset posto.


Iz NSRH poručuju kako će taj sindikat poštovati pravomoćne odluke suda.


– Jedino je sud mjerodavan donijeti odluku. S druge strane, poslodavac stoga ne može, niti bi inače mogao odlučivati, tko ima pravo štrajkati, a tko ne.


Zbog toga je Nezavisni sindikat radnika Hrvatske (NSRH) podnio prijavu pučkoj pravobraniteljici zbog ozbiljne povrede prava na štrajk i slobodno sindikalno djelovanje, kao i diskriminacije po osnovi sindikalne pripadnosti., ističu iz NSRH.


Izravna prijetnja radnicima


Dodaju kako je u objavi Uprave Rijeka plusa, od 2. travnja ove godine, navedeno da “Štrajk koji je najavljen od strane NSRH-a, štrajk je navedenog sindikata i njihovih članova, a radnicima koji sudjeluju u štrajku plaća i dodaci na plaću za vrijeme provedeno u štrajku neće biti plaćeni od strane Poslodavca.


Sve ostalo smatrat će se grubom povredom radnih obveza, odnosno radnici sindikalno udruženi u drugim sindikatima i ostali radnici nemaju pravo štrajkati.”


Ovakva izjava je, smatraju u NSRH, izravna prijetnja svim radnicima koji se žele solidarizirati sa svojim kolegama, bez obzira na sindikalnu pripadnost.


– Takav pristup je u potpunoj suprotnosti s Ustavom RH, Zakonom o radu, međunarodnim konvencijama i osnovnim demokratskim standardima. Uskrs je vrijeme kada bismo trebali širiti vrijednosti zajedništva i poštovanja.


Umjesto toga, radnicima Rijeka plusa šalju se poruke podjele, prijetnji i ucjene. To je civilizacijski pad, ne samo pravna povreda, poručuje Marina Palčić, predsjednica NSRH-a.


Gušenje radničke solidarnosti


U prijavi pučkoj pravobraniteljici NSRH ističe da ovakva praksa predstavlja pokušaj gušenja radničke solidarnosti, neutralizacije sindikata i zastrašivanja svih koji žele iskoristiti svoje ustavno pravo na štrajk.


Pravo na štrajk pripada svim radnicima, bez obzira jesu li članovi sindikata koji ga je organizirao, nekog drugog sindikata ili nijednog. Ograničavanje tog prava i prijetnje sankcijama nemaju nikakvo pravno uporište.