Foto Nikola Blagojević
Povijesnu priču o D'Annunzijevom zauzimanju Rijeke i njegovoj vladavini koju je, među ostalim, obilježilo i teroriziranje hrvatskog stanovništva, vodičkinje su "začinile" brojnim detaljima iz njegovog života
povezane vijesti
Oko dvjesto građana sudjelovalo je danas u centru Rijeke u besplatnom razgledu i vođenoj šetnji na temu “Kako je prvi svjetski influencer – D’Annunzio oživotvorio ideju fašizma u Rijeci?” koju je u sklopu projekta “Upoznaj svoju zemlju” organizirala Zajednica društava turističkih vodiča Hrvatske.
Riječ je o projektu koji se, u povodu Dana međunarodnog priznanja Republike Hrvatske, 15. siječnja svake godine provodi u nizu Hrvatskih gradova i mjesta, a prema riječima Sanjane Takšić, predsjednice Udruge turističkih vodiča Kvarnera, cilj je poticanja građana na dublje upoznavanje kulturne i povijesne baštine naše zemlje.
Važan korak
– Ovaj je projekt važan korak u edukaciji građana o svim bogatstvima skrivenima u našim gradovima koje često nismo svjesni, očuvanju naše baštine i podršci stručnim turističkim vodičima, koji su ključni ambasadori naše kulture i tradicije. Provodimo ga od 2018. godine, a ove godine u čak pedeset i jednom gradu i mjestu u Hrvatskoj, rekla je Takšić.
Ovogodišnja tema razgleda u Rijeci bila je lik i djelo Gabrielea D’Annunzia, talijanskog pjesnika, novinara, pilota i avanturista pod čijim vodstvom su arditi nakon Prvog svjetskog rata zauzeli Rijeku koja je nakon toga pripojena Italiji i kojega povijest smatra začetnikom ideje fašizma, čije su simbole, retoriku, i ideje kasnije preuzeli Benito Mussolini i Adolf Hitler.
– Ovo je jedna, rekla bih, pikantna tema, za Riječane sigurno zanimljiva, jer to je dio naše povijesti koji ne možemo izbrisati. Na ideju smo došli jer ove godine se obilježava osamdeset godina od pobjede nad fašizmom i nacizmom, a ključno je pitanje je li D’Annunzio stvarni začetnik fašizma i nacizma, o čemu se često raspravlja, rekla je Takšić.
Razgled je započeo na Jadranskom trgu, pod vodstvom članica Udruge turističkih vodiča Kvarnera Đurđice Kovačić i Irena Rešetar i pričom o povijesti Rijeke kao jednom od gospodarskih središta Ugarskog dijela Austro-ugarske monarhije, te previranjima nakon Prvog svjetskog rata, Londonskom ugovoru, te o D’Annunziju i njegovom životu i djelovanju koje je, na koncu dovelo do pohoda Ardita na Rijeku i zauzimanjem grada.
D’Annunzijevo zauzimanje Rijeke
Povijesnu priču o D’Annunzijevom zauzimanju Rijeke i njegovoj vladavini koju je, među ostalim, obilježilo i teroriziranje hrvatskog stanovništva, vodičkinje su “začinile” brojnim detaljima iz njegovog i života njegovih pristaša, a poseban dio bio je posvećen simbolima njegove vlasti u Rijeci, od orla, do svastike, kao i stvaranju kulta ličnosti, što su kasnije preuzeli fašistički režim u Italiji i nacistički u Njemačkoj.
Iako ga se smatra začetnikom fašizma, vodičkinje su ga nazvale i prvim svjetskim influencerom, zbog njegovih izuzetnih komunikacijskih vještina, odličnog poznavanja medija i kazališta, ali i gotovo suludih pothvata koje je izveo tijekom Prvog svjetskog rata, potrudivši se i da budu više nego dobro prezentirani javnosti, gradeći svoj imidž pjesnika i ratnika.
Riječi je bilo i o njegovim govorničkim vještinama, pa je tako spomenuto i da je Vladimir Nazor koji je prevodio njegova djela, kazao kako nikad nije čuo boljeg govornika.
Nakon postaja kod Filodrammatice i na Trgu 128. brigade, gdje je bilo riječi o D’Annunzijevom sjedištu i do danas očuvanom uredu u Guvernerovoj palači čiji se postav trenutno mijenja pa posjet nije bio moguć, razgled je nastavljen kod gradske ure, a završio je na Rječini, gdje su, za Krvavog Božića 1920. bili porušeni mostovi koji su spajali Rijeku i Sušak, a nakon petodnevnih borbi završila je i D’Annunzijeva vladavina Rijekom koja je uskoro nakon toga pripojena Italiji.