Ruke pomažu

Šest gerontodomaćica pomagat će 36 korisnika u Viškovu

Jakov Kršovnik

Načelnica Općine Viškovo Sanja Udović, Jasmina Fabac, voditeljica projekta "Ruke pomažu" i gerontodomaćice / Foto Općina Viškovo

Načelnica Općine Viškovo Sanja Udović, Jasmina Fabac, voditeljica projekta "Ruke pomažu" i gerontodomaćice / Foto Općina Viškovo



Šest gerontodomaćica pomagat u kući će 36 korisnika u Viškovu u idućih 30 mjeseci, u trećoj fazi projekta “Ruke pomažu”, javljaju iz Općine Viškovo.


Korisnici su većinom osobe starije od 65 godina, dok su dvoje korisnika osobe s invaliditetom, a gerontodomaćice će im pomagati u nabavi lijekova, namirnica i drugih potrepština za kuću, pripremi obroka, održavanju čistoće prostora, pomoći će im u higijeni, a važno je što će im biti i društvo, što je mnogim korisnicima izuzetno bitno.


Također, korisnici će dobivati pakete kućanskih potrepština svakoga mjeseca, a kao dio spomenutog projekta “Ruke pomažu” čija je treća faza vrijedna 540 tisuća eura te je u potpunosti financiran bespovratnim sredstvima, 85 posto iz Europskog socijalnog fonda, a 15 posto iz državnog proračuna Republike Hrvatske.




Sve usluge za korisnike su u potpunosti besplatne zahvaljujući bespovratnim sredstvima. Projekt provodi Općina Viškovo, a partner je Općina Klana.


Načelnica Sanja Udović kaže da u trećoj fazi nastavljaju uspješnu suradnju s Općinom Klana, koja im je bila i partner u prve dvije faze projekta.


U njima su zaposlene ukupno 23 žene koje su na području Viškova i Klane pružale uslugu gerontodomaćica za više od 150 korisnika, starijih i nemoćnih osoba.


– Osim projekta Ruke pomažu, sličan projekt pod nazivom “Pomoć i podrška starijim osobama kroz razvoj izvaninstitucijskih socijalnih usluga” proveli smo svojedobno s viškovskom udrugom umirovljenika.


Isto tako, provodili smo i projekt “Dostojanstvena starost u vlastitom domu – socijalne usluge Urbane aglomeracije Rijeka” u kojem je nositelj bio Hrvatski crveni križ-Gradsko društvo Crvenog križa Opatija, a partner Općina Viškovo.


Ovi su projekti dokaz da Općina Viškovo konstantno ulaže znatne napore u jačanje socijalnih usluga svojim stanovnicima iz različitih skupina, u ovom slučaju starijih i nemoćnih osoba.


Kontinuirano brinemo o socijalno osjetljivim skupinama, imamo razvijen socijalni program potpora, a posljednjih desetak godina bespovratna sredstva iz europskih i nacionalnih izvora su nam dodatan financijski alat kojima poboljšavamo kvalitetu života i standard naših mještana u svim segmentima života i rada, kaže Udović.


Viškovo i Klana prijavili su projekt “Ruke pomažu” na poziv “Zaželi-prevencija institucionalizacije” koji je provelo Ministarstvo rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike te je sukladno kriterijima poziva, u trećoj fazi projekta Ruke pomažu naglasak stavljen na povećanje socijalne uključenosti korisnika te prevenciju institucionalizacije ranjivih skupina: osoba starijih od 65 godina i osoba s invaliditetom što se želi postići osiguravanjem dugotrajne skrbi na području Viškova i Klane.


Općina Klana u ovom trenutku još nema zaposlene gerontodomaćice kao ni dovoljan broj korisnika pa pružanje usluga pomoći u kući u Klani još nije počelo.