ERASMUS+

Šesnaest učenika Prirodoslovne i grafičke škole Rijeka dva tjedna provelo na stručnoj praksi u Irskoj

Ingrid Šestan Kučić

Foto Tomo Dubrović

Foto Tomo Dubrović

Škola je omogućila učenicima stručnu praksu u Irskoj u području multimedijskih tehnologija, a praksa je organizirana u obliku poludnevnih radionica te je trajala dva tjedna



RIJEKA – Prirodoslovna i grafička škola Rijeka organizirala je dvotjedni Erasmus+ projekt »Kreativnost u digitalnim medijima« u obliku stručne prakse u Irskoj, u Brayu. U projektu je sudjelovalo 16 učenika u pratnji dvaju nastavnika. Projekt mobilnosti započeo je još 2019. također posjetom Irskoj, no za razliku od prijašnjih događaja, koji su organizirani u partnerstvu s drugim školama, ove je godine Prirodoslovna škola sve odradila sama, od ideje do realizacije, odnosno bila je nositelj cijelog projekta.


Iskustva na radiju


Projekt je osmišljen kako bi škola omogućila učenicima stručnu praksu u Irskoj u području multimedijskih tehnologija, a praksa je organizirana u obliku poludnevnih radionica te je trajala dva tjedna, odnosno deset radnih dana. U Irskoj je učenike u radu nadgledao i vodio Ernest Beggs, freelancer i stručnjak u području medijskih i komunikacijskih vještina. Riječki su srednjoškolci posjetili i radiopostaju East Coast FM te se upoznali s radom svih uključenih u proces stvaranja informativnih i zabavnih sadržaja, a prema riječima profesora Tome Dubrovića, projekt je ispunio svoje ciljeve, a to je zadovoljiti individualne potrebe učenika te im pružiti kvalitetnu priliku za osobni razvoj i stjecanje profesionalnih vještina.


– Oni su ovim projektom imali mogućnosti steći nova znanja i razviti kompetencije koje su u skladu s realnim potrebama tržišta rada i time pridonijeti svom budućem zapošljavanju. Jedan od snažnih motiva za pokretanje projekta bila je želja da se učenicima omogući prilika steći praktično, međunarodno iskustvo čime im se olakšava ulazak u svijet rada. Sudjelovanjem u realizaciji projektnih aktivnosti imali su prigodu razviti osobne i profesionalne vještine, poboljšati komunikacijske vještine na domaćem i stranom jeziku te su postali bolje pripremljeni za ravnopravno sudjelovanje na nacionalnom i europskom tržištu rada, objašnjava Dubrović.


Uživali u Glendaloughu




Uz njega, učenike koji se obrazuju u programu Medijski tehničar i Intermedijski fotograf, vodio je i profesor Zlatko Ožanić, idejni začetnik i koordinator projekta. Riječki su srednjoškolci bili smješteni u irskim obiteljima. Smještaj i radionice organizirani su u suradnji s partnerom Martello Training Ltd. koji surađuje s renomiranim tvrtkama i stručnjacima koji se bave izradom audiovizualnih rješenja te organizira programe stručne prakse. U sklopu dvotjedne prakse srednjoškolci su imali priliku razgledati Dublin u pratnji stručnog vodiča te je organiziran izlet u Kilkenny i nacionalni park Wicklow Mountains u kojem su uživali u lokaciji Glendalough. Posjetili su i poznatu knjižnicu i interaktivni muzej Trinity, Nacionalni botanički vrt te zoološki vrt.