INOVACIJE

Senzorne sobe iz Marinića krenule u osvajanje Hrvatske. Viškovska tvrtka uspješno razvila terapeutski proizvod.

Vladimir Mrvoš

Kabinet senzorne integracije sadrži terapijske ljuljačke, bazene s lopticama, stijene za penjanje, strunjače... / Foto INC

Kabinet senzorne integracije sadrži terapijske ljuljačke, bazene s lopticama, stijene za penjanje, strunjače... / Foto INC

Primarna djelatnost tvrtke INC je dizajniranje i opremanje multisenzornih prostora, kolokvijalno poznatih i kao "senzorne sobe"



RIJEKA – Zaklada za financiranje izrade prototipova FIPRO financijski je pomogla tvrtku INC d.o.o. iz Marinića na Viškovu za projekt razvoja inovativnog proizvoda INClude OneButton.


Osnivači tvrtke Alen Guštin, Antonia Žmikić i Edis Tabaković, koji je ujedno i direktor, napominju da je uz osobni interes i iskustvo koje su prikupili radom u sličnim djelatnostima, logičan slijed bio spojiti iskustva i izgraditi uslugu koja je iznimno potrebna na tržištu, ali u isto vrijeme i sebi kreirati način rada i života kojim će biti zadovoljni.


– Tvrtku smo osnovali u studenom 2019., nakon čega nas je dočekala pandemija i lockdown, što je znatno ograničilo mogućnosti osobnih sastanaka i direktne promocije. Kompletno poslovanje je dobilo udarac, a nastavilo se »Evergreenom«, odnosno blokadom Sueskog kanala i porastom svih logističkih troškova koji su i ovako visoki svim poduzetnicima početnicima. Krajem 2020. Brexit nam je dodatno usporio poslovanje i protok specijalizirane opreme jer je industrija senzorike u to vrijeme bila čvrsto vezana uz Englesku, kažu osnivači ove jedinstvene tvrtke u Hrvatskoj.


Snoezelen kabinet za odmaranje, opuštanje i sigurnost




Napominju da su sve izazove savladali uz puno truda i rada te zahvaljujući klijentima koji su taj trud prepoznali.


– Zbog svega toga INC progresivno raste i redovno bilježimo 60% stabilnog godišnjeg rasta od samog osnivanja do danas, kaže Tabaković.


Primarna djelatnost tvrtke je dizajniranje i opremanje multisenzornih prostora, kolokvijalno poznatih i kao senzorne sobe. Opremaju prvenstveno kabinete za senzornu integraciju te Snoezelen okruženja (snuzlen – ime dolazi od nizozemskih riječi snuffelen, što znači njuškati/istraživati i doezelen, što znači drijemati).


– S obzirom na to da sve radimo po mjeri i prema potrebama klijenata, nerijetko se tu nađu i logopedski kabineti, senzorni parkovi, meke i tamne sobe te ostali specijalizirani prostori. Uz senzoriku je usko povezana i didaktika pa je logičan slijed bilo otvaranje online trgovine didaktičkih igračaka i senzornih elemenata koja je dostupna i roditeljima i ustanovama, objašnjava Tabaković.


Lokalni projekti


Senzorne sobe, kabineti senzorne integracije i Snoezelen sobe su prostori namijenjeni za terapiju djece, gdje se najčešće radi o poremećajima iz spektra autizma, Downovom sindromu, intelektualnim teškoćama, kombiniranim teškoćama te za potrebe terapija za korisnike starije životne dobi. Kabineti senzorne integracije su prostori koje sačinjavaju elementi za senzornu stimulaciju ili ublažavanje senzornih podražaja, primjerice terapijske ljuljačke, bazeni s lopticama, stijene za penjanje, strunjače i poligoni, dok je u Snoezelen okruženjima fokus na elementima za odmaranje, opuštanje i stvaranje osjećaja sigurnosti.


– Projekte dizajniranja i opremanja multisenzornih prostora obavljamo na području cijele Hrvatske te usko surađujemo s tvrtkom Moobilux iz Tešnja koji su generalni zastupnici za Bosnu i Hercegovinu. Do sada smo odradili preko 100 projekata, a još mnogo ih je u pripremi, kaže Tabaković.


Senzorna soba prilagođena svakom korisniku


Proces opremanja prostora za kllijente je vrlo jednostavan.


– Sve što nam je potrebno je informativni razgovor s klijentom te popunjavanje kratkog upitnika s kojima prikupljamo informacije o »3P« – potrebama korisnika, potrebama djelatnika te prostornim ograničenjima. Glavni fokus svakog projekta su potrebe korisnika senzornih soba, ali naš tim veliku pažnju pridaje i potrebama djelatnika kako bi prostor bio u potpunosti prilagođen njihovim individualnim metodama. Nakon prikupljenih informacija klijent dobiva kompletnu ponudu i 3D vizual budućeg prostora. Ukoliko se klijent odluči za suradnju s nama, bitno je napomenuti i da instalaciju opreme na lokaciji klijenta provode isključivo INC tehničari, objašnjava Tabaković.


Iz tvrtke pohvaljuju angažman struke u PGŽ-u i žele zahvaliti na suradnji s lokalnim udrugama i specijaliziranim centrima.


– Lokalni projekti koje bismo voljeli istaknuti su opremanje kabineta senzorne integracije i logopedskog kabineta u OŠ »Sveti Matej«. Radi se o prvom opremanju prostora na »domaćem« terenu i na taj projekt smo iznimno ponosni, ne samo zbog odlično iskorištenog prostora, već i zbog odlične suradnje s Općinom Viškovo koja je bila nositelj projekta. Druga lokacija koje se često prisjetimo je kabinet senzorne integracije u novoj bolnici na Sušaku, gdje nas je prostorno ograničenje potaknulo na razvijanje novih ideja i metoda projektiranja. Tijekom rujna smo opremili kabinet senzorne integracije Interaktiv u Voloskom, koji je ujedno i prvi kabinet na našim prostorima koji će se bazirati na radu roditelja s djecom uz navođenje stručnjaka. Spomenuli bismo i Centar za autizam Rijeka gdje smo nedavno opremili odličan Snoezelen prostor i na kraju opremanje kabineta senzorne integracije u obiteljskoj kući privatnih korisnika gdje ćemo se sami pobrinuti da roditeljima, uz adekvatnu tehničku edukaciju o opremi, omogućimo privatne dolaske stručnjaka koji će ih uputiti u terapijski rad s opremom i konkretne vježbe s djetetom, napominje Tabaković.


Edis Tabaković


Desetak prototipova


Trenutačno imaju desetak prototipova proizvoda za kabinete senzorne integracije, poput ljuljački i švedskih ljestvi s dodatnim funkcionalnostima koje će svakodnevno olakšati rad terapeutima. Naravno, tu je i INClude OneButton koji će predstavljati inovaciju u području potpomognute komunikacije.


Mali tim iz tvrtke INC priprema nove zanimljive projekte


– Radimo na nekoliko velikih projekata koji su potpuno orijentirani na potrebe korisnika i djelatnika, a cilj koji je trenutno na vrhu naše liste prioriteta je pronalazak načina na koji možemo sudjelovati u prevenciji sve zastupljenijeg »ekranizma« i sličnih izazova, koji bi se mogli ublažiti edukacijom roditelja djece urednog tipičnog razvoja, objašnjava Tabaković.


INClude radna ploča

Ideja o proizvodnji originalnih rješenja došla je organski, objašnjavaju iz ove tvrtke.


– Prvo su nas »prostorna ograničenja« usmjerila u nezaobilaznu potrebu izrade elemenata po mjeri. Prije svega neadekvatni stropovi su uvjetovali izradu atestiranih posebnih nosača, greda i samostojećih konstrukcija po mjeri, a oblaganje radijatora, zidova i podova mekanim oblogama mora biti po mjeri da bi bilo funkcionalno. Usavršavanjem tog aspekta odlučili smo se fokusirati na specifične metode rada terapeuta, zbog čega smo pokrenuli proizvodnju pomagala s jasnom metodologijom rada koja olakšava svakodnevni rad terapeuta, napominje Tabaković.


Proizvod na koji su posebno ponosni je INClude, radna ploča s gotovim materijalima na hrvatskom jeziku. Kao što i samo ime kaže, radi se o ploči sa strunjačama u boji i čičak-trakama uz koje se koriste komunikacijski simboli.


– Posebnost naših simbola je u njihovoj dugotrajnosti, otpornosti i dodatnom elementu sigurnosti. Kreirani su na nepoderivom papiru i zaobljenih su rubova, a količina gotovih materijala koji dolaze uz našu INClude radnu ploču štedi korisniku preko 50 sati izrade komunikacijskih materijala. U cijeli proces razvoja bili su uključeni i stručnjaci, edukacijski rehabilitatori i logopedi, a razvoj je podržao Carnetov projekt ATTEND zbog kojeg je trenutno preko 200 INClude radnih ploča u aktivnoj upotrebi u ustanovama diljem Hrvatske, zaključuje Tabaković.

 


INClude OneButton

INClude OneButton je jednostavni komunikator s funkcijama snimanja i reprodukcije poruka za djecu s poteškoćama u razvoju i osobama s invaliditetom. To je inovacija na polju potpomognute komunikacije koja rješava nekoliko krucijalnih nedostataka postojećih jednostavnih komunikatora na tržištu. Ideja je nastala u suradnji sa stručnjacima koji svakodnevno barataju pomagalima za potpomognutu komunikaciju (komunikatorima) i redovito se suočavaju s istim tehnološkim i funkcionalnim ograničenjima u svim modelima trenutno dostupnih komunikatora na tržištu.