Čeka se odluka

Senka Maćešić ili Goran Hauser? Danas izbor novog rektora Sveučilišta u Rijeci

Ingrid Šestan Kučić

Senka Maćešić, Goran Hauser / Foto: Novi list

Senka Maćešić, Goran Hauser / Foto: Novi list

Senat Sveučilišta u Rijeci danas bira čelnu osobu koja će zamijeniti dosadašnju rektoricu Snježanu Prijić Samaržija



RIJEKA – Senat Sveučilišta u Rijeci danas će održati izbornu sjednicu na kojoj će 22 člana odlučiti tko će biti novi rektor – aktualna prorektorica za digitalizaciju i razvoj prof. dr. Senka Maćešić ili dekan Medicinskog fakulteta prof. dr. Goran Hauser.


Odabirom jednog od to dvoje kandidata Sveučilište u Rijeci zaključit će natječaj za izbor rektora za mandatno razdoblje 2025. – 2029. godine, a nakon osam godina aktualna će rektorica prof. dr. Snježana Prijić-Samaržija, 26. travnja napustiti tu dužnost, nakon isteka drugog mandata.


Dvoje kandidata o čijem će se izboru danas odlučivati prošli su i predizborni postupak, prvi u povijesti hrvatskog visokoškolskog sustava.




Naime, Sveučilište u Rijeci jedino je u Hrvatskoj uvođenjem instituta predizbora demokratiziralo izborni sustav na način da su prvi put o rektorskoj funkciji mogli odlučivati i svi članovi fakultetskih vijeća svih riječkih visokoškolskih ustanova. Preduvjet za provedbu instituta predizbora bila je prijava najmanje troje kandidata na natječaj, a uz prof. dr. Maćešić i prof. dr. Hausera kandidatkinja je bila i prorektorica za studije, studente i osiguranje kvalitete, prof. dr. Marta Žuvić.


Svaki je član fakultetskog vijeća nakon predstavljanja svih kandidata mogao izabrati dvoje kandidata, a tim predizbornim postupkom prof. dr. Žuvić ispala je iz izborne utrke.


Konačnu odluku danas donose članovi Senata između dvoje najviše rangiranih kanindata koje su odabrala fakultetska vijeća. Izbornu promjenu na riječkom sveučilištu inicirala je sama rektorica kako bi se postigla veća transparentnost. Tako se tijekom ovih izbora napustio dugogodišnji izborni postupak koji je na svim hrvatskim sveučilištima identičan, odnosno pravo glasa prilikom izbora imaju isključivo članovi Senata.


Uvriježena je praksa hrvatskih sveučilišta da se četverogodišnji rektorski mandat povjerava kandidatu koji dobije natpolovičnu većinu glasova svih članova Senata, a senatore u većini čine dekani i pročelnici sveučilišnih sastavnica ili njihovi zamjenici te pravo glasa imaju i studentski predstavnici. Takav se izborni sustav već godinama spominje u kontekstu nedemokratičnosti i manipulativnosti.