Ivica Fajdetić

Šef pčelarske udruge o ekocidu u Jelenju: ‘Treba zaustaviti trovače ove prekrasne prirode’

Vladimir Mrvoš

Foto Vedran Karuza, Pexels

Foto Vedran Karuza, Pexels

"Tragična je činjenica da je cijelo to područje vodozaštitno. Zar je tako teško pokositi korov"



Ivica Fajdetić, predsjednik pčelarske udruge »Milutin Barač« iz Rijeke reagirao je vezano uz događaje koji su se dogodili tijekom špricanja korova u općini Jelenje.


– Imam potrebu i obavezu reagirati i podržati gospodina Brnelića koji je također i dugogodišnji član naše udruge, kaže u priopćenju javnosti Fajdetić, te napominje kako je nedopustivo ponašanje komunalnih djelatnika koji su svojim divljačkim i vulgarnim ponašanjem napali Brnelića i tako nanijeli štetu i općini Jelenje.


Fajdetić u priopćenju kaže da je njihovo nasilno ponašanje pokrenulo lavinu reakcija, ali još je puno gora činjenica i pitanje što je bio njihov zadatak tamo.




– Špricali su korov uz cestu. Nije to nešto što se nažalost ne događa kod nas, ali je tragična činjenica da je cijelo to područje vodozaštitno. Zar je tako teško pokositi korov.


Ako to mogu raditi u puno općina i gradova u Lijepoj Našoj, a da ne govorim u uređenim zemljama EU-a. Mislim da bi mogli i u Jelenju. Svjedoci smo svake godine sličnih neodgovornih ponašanja pojedinaca koji koriste pesticide i herbicide na dijelovima zelenih površina i voćnjaka, u vrijeme cvatnje bilja i tako dovode u opasnost zdravlje ljudi i životinja.


Naše pčele prve stradaju i dolazi do pomora milijuna pčela koje su nam neophodne za oprašivanje barem 70-80 posto hrane koju jedemo. Isti ti otrovi dolaze i u vodu, kao i ovom slučaju vodozaštitnog područja iz kojega i Rijeka dobiva vodu za piće.


Nakon ovoga špricanja vidimo da su pale velike količine kiše koja je veliki dio tih otrova odnijela i u podzemne vode koje koristimo mi, naši roditelji i naša djeca. Nažalost, svjedoci smo sve većeg broja niza bolesti za koje se pouzdano zna da su vezane uz te iste otrove.


Zato ovim putem pozivam sve da reagiraju isto kao i gospodin Brnelić i zaustavite trovače ove prekrasne prirode koja nam je dana, a mi bismo je trebali ostaviti našoj djeci i unučadi barem ovakvu kakva je, a po mogućnosti i nešto bolju i čišću, kaže u svom obraćanju javnosti, Ivica Fajdetić.