Sveučilište u Rijeci

Sari Petrović nagrada “Izjednačavanje mogućnosti”

Ingrid Šestan Kučić

Sara Petrović, Janko Iskra i Petra Međimurec / Foto: S. DRECHSLER

Sara Petrović, Janko Iskra i Petra Međimurec / Foto: S. DRECHSLER

Uz Saru su nagrađeni i Petra Međimurec te Janko Iskra i to za poseban doprinos izjednačavanju mogućnosti za sve studente Sveučilišta u Rijeci



RIJEKA – Studentica treće godine prijediplomskog studija građevinarstva na Građevinskom fakultetu, Sara Petrović, najbolja je studentica s invaliditetom Sveučilišta u Rijeci, a nagrada “Izjednačavanje mogućnosti” dodijeljena joj je na današnjoj svečanosti.


Uz Saru su nagrađeni i Petra Međimurec te Janko Iskra i to za poseban doprinos izjednačavanju mogućnosti za sve studente Sveučilišta u Rijeci, odnosno doprinos sveučilišnim vrijednostima otvorenosti, uključivosti i poštovanja različitosti.





Sara je dobitnica mnogih nagrada, a njena akademska izvrsnost očituje se ne samo kroz ocjene, već i održavanje demonstratura iz nekoliko kolegija, pružanja vršnjačke podrške brucošima te u radu u Odboru za osiguravanje i unaprjeđivanje kvalitete studija.


Sara aktivno promovira svoju struku, kao i znanost općenito, sudjelovanjem na različitim natjecanjima i festivalima. Završila je i glazbenu školu, svira flautu i klavir te je članica ženske vokalne skupine “Lira”, a kako je i sama istaknula svačime se bavi i svestrana je osoba.


– Volim učiti i istraživati nove stvari. Uvijek dajem sve od sebe i očito je to presudilo da sam ove godine odabrana za nagradu, kazala je nagrađena studentica.


Petra i Janko nagrađeni su za pružanje podrške osobama kojima je to najpotrebnije, za empatiju i pomoć.


Petra je studentica druge godine diplomskog studija kroatistike, a ističe se svojim doprinosom zajednici kroz volontiranje te je sudjelovala u radu drštva za istraživanje i potporu, kao i Društva “Naša djeca” Prelog, a istaknula se i u vršnjačkoj potpori u sklopu Savjetovališta za akademsku potporu.


Janko je student treće godine prijediplomskog studija elektrotehnike na Tehničkom fakultetu u Rijeci, a ističe se u edukativnim i informativnim aktivnostima kojima pridonosi osvješćivanju i razumijevanju izazova s kojima se susreću osobe s teškoćama, a osobito osobe s disleksijom.


Nagradu “Izjednačavanje mogućnosti” dodjeljuje Sveučilišni savjetovališni centar Sveučilišta u Rijeci i to kako je pojasnila Sandra Nuždić, povodom obilježavanja Međunarodnog dana osoba s invaliditetom i Međunarodnog dana ljudskih prava.


Odabir najboljeg studenta s invaliditetom prof. dr. Tamara Martinac Dorčić ocijenila je kao slatko-gorki zadatak.


– Prošle smo godine proširili fokus sa samog akademskog uspjeha na sve one studente koji daju doprinos promicanju vrijednosti sveučilišta, kao što su otvorenost te poštivanje različitosti i uključivosti. Stoga nagrade dodjeljujemo u dvije kategorije, za akademski uspjeh i za doprinos sveučilišnim vrijednostima, istaknula je prof. dr. Martinac Doričić.


Dodajući da je Savjetovalište za akademsku prilagodbu jedna od sastavnica Sveučilišnog savjetovališnog centra, njegov predstojnik, prof. dr. Zoran Sušanj, istaknuo je da upravo ta sastavnica Centar čini poznatim i priznatim.


– Psihološko savjetovalište pokrenuli smo prvi među hrvatskim sveučilištima, a jednako tako rad Savjetovališta za akademsku prilagodbu je pionirski. Time se promiču vrijednosti uključivosti i poštivanja razlika. Nastojimo osigurati uvjete za dostupno i kvalitetno studiranje svim studentima Sveučilišta u Rijeci, a posebno onima koji zahtijevaju određene akademske prilagodbe te im pružati im podršku u tome, zaključio je prof. dr. Sušanj.