Foto Vedran Karuza
Sunčana Srok, jedna od gerontodomaćica, kaže da kvaliteta života u zajednici ne ovisi samo o brizi za najmlađe, nego i za najstarije, jer je od njih sve krenulo
povezane vijesti
Projekt “Ruke pomažu” uspješno je završen. Njime je zaposleno 15 dugotrajno nezaposlenih žena koje su u općinama Viškovo i Klana pružale podršku stotinjak starijih mještana, dostavljale im namirnice, lijekove, pomagale u kući.
No, korisnicima je jako puno značilo i što su se s njima družile i razgovarale, pogotovo onima koji žive sami, kaže voditeljica projekta “Ruke pomažu” Jasmina Fabac.
Ovim projektom, vrijednim oko 2,7 milijuna kuna, a koji je u potpunosti financiran europskim sredstvima, u Viškovu je šest žena zaposleno kao gerontodomaćice te su brinule za pedesetak mještana, dok je devet gerontodomaćica u Klani brinulo za nešto više od 50 starijih osoba.
Sunčana Srok, jedna od gerontodomaćica, kaže da kvaliteta života u zajednici ne ovisi samo o brizi za najmlađe, nego i za najstarije, jer je od njih sve krenulo.
– Imali smo različitih korisnika i slučajeva, neki su trebali samo psihološku potporu, razgovor, informacije iz vanjskog svijeta, a nekima je potrebno pomagati pri oblačenju, kuhati, čistiti, jer njihove obitelji rade cijeli dan te su oni prepušteni sami sebi.
Mislim da smo stekle puno znanja i vještina potrebnih za pomaganje starijima, zaključuje Srok.
U sklopu projekta korisnici su dobivali i pakete higijenskih potrepština te je u dvije godine podijeljeno više od 1.500 paketa.
Voditeljica projekta Jasmina Fabac također ističe da je devet gerontodomaćica završilo program osposobljavanja za ovo zanimanje te steklo uvjerenje.
– Nadamo se da će im to omogućiti brže zapošljavanje, sad kad je projekt završio. Hvala svim našim gerontodomaćicama te Centru za socijalnu skrb Rijeka, Hrvatskom zavodu za zapošljavanje te drugim našim projektnim partnerima, zaključila je Fabac.
Voditeljica odsjeka ureda načelnice Općine Viškovo, Irena Gauš, kaže da će kroz buduće projekte, od kojih su neki ugovoreni, a neke prijavljuju, nastojati ponovno osigurati sredstva za zapošljavanje gerontodomaćica, jer postoji potreba za njima.
U ime Općine Klana, Ivana Vlaše, pročelnica jedinstvenog upravnog odjela, kaže da je projekt u Klani jako dobro prihvaćen.
– Ljudi su se navikli na gerontodomaćice i na skrb koje im pružaju. Nadamo se da će se raspisati novi natječaj, kako bismo i u budućnosti opet osigurali takvu vrstu skrbi. Jer, mislim da smo ovim projektom visoko podigli ljestvicu u pružanju dodatnih socijalnih usluga, zaključuje Vlaše.