Snimio Vedran KARUZA
Doc. dr. sc. Inka Miškulin u svom je, pak, predavanju govorila o tome kako naša očekivanja oblikuju naše iskustvo te, uz ostalo, istakla kako je svaki i najmanji pomak naprijed uspjeh, a Claudia Cvečić Štimac je održala predavanje Što me motivira kada je zadatak zaista težak? kroz koje je ispričala svoja iskustva iz rada s djecom s poteškoćama u razvoju
povezane vijesti
Stručnim predavanjem riječkih psihologinja i psihoterapeutkinja doc. dr. sc. Inke Miškulin i Claudije Cvečić Štimac, danas je u gradskoj vijećnici Grada rijeke obilježen završetak provedbe ciklusa projekta RInkluzija – Riječki model podrške učenicima s teškoćama u školskoj godini 2022./2023.
U ovoj školskoj godini Grad Rijeka je osigurao ukupno 78 pomoćnika u nastavi koji rade s devedesetak učenika s teškoćama. Od toga je kroz EU projekt Rinkluzija osiguran rad 63 pomoćnika u nastavi, međutim kako se pokazala potreba za dodatnim brojem pomoćnika u nastavi, za njih još 15 su osigurana sredstva u gradskom proračunu. Ukupna vrijednost projekta Rinkluzija ove školske godine je oko 379.000 eura, od čega je iz europskih fondova osigurano oko 330.000 eura, a preostali je iznos osigurao, dakle, Grad. Osim toga, u svrhu povećanja plaća za pomoćnike ove je godine Grad izdvojio dodatnih oko 132.000 eura.
Zamjenica gradonačelnika Sandra Krpan, tom je prilikom ukazala i na potrebu da država na kvalitetan način riješi pitanje formalnog stjecanja kvalifikacija pomoćnika u nastavi, kao i njihov radni odnos te visinu primanja. Na resorno Ministarstvo u tom je smislu apelirao i riječki gradonačelnik Marko Filipović ispred Udruge gradova.
Doc. dr. sc. Inka Miškulin u svom je, pak, predavanju govorila o tome kako naša očekivanja oblikuju naše iskustvo te, uz ostalo, istakla kako je svaki i najmanji pomak naprijed uspjeh, a Claudia Cvečić Štimac je održala predavanje Što me motivira kada je zadatak zaista težak? kroz koje je ispričala svoja iskustva iz rada s djecom s poteškoćama u razvoju. Tako je pomoćnicima u nastavi, uz ostalo, poručila da istražuju, da se otvore djetetu te vide što od njega mogu naučiti i što je ono doista sve sposobno.
Današnju svečanost uljepšao je glazbenim nastupom i učenik OŠ Turnić David Kovačević s pomoćnikom Borisom Grandićem.
Dodajmo i kako je Grad Rijeka, kao jedan od prvih gradova u Hrvatskoj, sa zapošljavanjem pomoćnika u nastavi krenuo 2008., dok je projekt Inkluzija 2014. po prvi put prihvaćen na natječaju Europskog socijalnog fonda i od tada sufinanciran europskim sredstvima.