Rinčić i Vivoda su zaključili da umjesto da rješava probleme, gradonačelnik živi kao da je na godišnjem odmoru i doslovno kao da je privremeni upravitelj grada / Foto V. MRVOŠ
Tehnički propusti na ovom dvorištu takvi su da nije pitanje hoće li se požar ponoviti, nego kada, rekla je vijećnica, dok je vijećnik, nakon proučavanja dokumentacije, rekao da su ostavke "malo"
povezane vijesti
RIJEKA Čistoći i Gradu treba čistka, poručili su Iva Rinčić, nezavisna gradska i županijska vijećnica te gradski vijećnik Vedran Vivoda iz Akcije mladih, na konferenciji za novinare nakon nedavnog požara na reciklažnom dvorištu Pehlin. Smatraju da upravljanje sustavom gospodarenja otpada u Rijeci sve više prijeti urušavanjem te ozbiljnom komunalnom i ekološkom ugrozom za grad. Zanimaju ih i odgovori na više pitanja: je li ikad utvrđen uzrok prošlogodišnjeg požara na reciklažnom dvorištu, tko je odgovoran i tko će odgovarati za novi požar te kada će se netko u gradskoj upravi ili u upravi Čistoće konačno početi sustavno baviti gospodarenjem otpadom u Rijeci.
– Tehnički i organizacijski propusti na ovom dvorištu takvi su da nije pitanje hoće li se požar ponoviti, nego kada. Ključno je pitanje odgovornost nečinjenja. Kao Klub vijećnika još smo u listopadu 2023. Gradskom vijeću predložili Zaključak o unutarnjoj reviziji rada direktora, osnivanju tijela za istragu ponašanja uslijed obustave rada, hitnoj i detaljnoj analizi prihoda i rashoda te analizu najavljenog povećanja cijene. Zaključak je usvojilo Gradsko vijeće Grada Rijeke i umjesto da postupa po njemu, godinu dana kasnije stanje s otpadom u gradu još je gore, a požar na reciklažnom dvorištu Pehlin drugi je u samo godinu dana. U uređenoj državi i uređenom gradu za ovakve propuste odgovorne osobe odmah bi dale ostavku! Građani Rijeke moraju još 8 mjeseci izdržati ovakav nered i nečinjenje. Nakon toga imat će priliku promijeniti postojeće stanje, zaključila je Rinčić.
Rinčić: Spremna sam postati gradonačelnica
Na pitanje planira li se kandidirati za gradonačelnicu Rijeke, Rinčić je odgovorila. – Mnogi me to pitaju i mnoge to očigledno zanima. Želim reći da sam ja spremna, a konačna odluka bit će dogovor s ljudima s kojima surađujem i koji me podržavaju, te naravno podrška obitelji. Ne zanima me politički folklor, dakle ne želim biti samo prisutna, nego se ozbiljno pripremiti. O svemu ću na vrijeme javno komunicirati, kazala nam je Rinčić. |
– Zašto se ne poštuju odluke Vijeća o Zaključku o reviziji rada Čistoće? Zašto privremeno reciklažno dvorište izgleda kao deponij u kaosu? Kao vijećnicima i građanina to nam je neprihvatljivo, rekli su na početki konferencije Rinčić i Vivoda, te zahvalili vatrogascima na brzoj i efikasnoj reakciji tijekom nedavnog požara na reciklažnom dvorištu.
Gradski vijećnici napomenuli su da je ova konferencija organizirana prije svega kako bi ukazali na okolnosti i propuste ovog “privremenog” reciklažnog dvorišta otvorenog 2008. godine.
– Kao netko tko se profesionalno bavio gospodarenjem otpada, tko je radio na podatkovnim analizama prikupljanja otpada, edukaciji pa i pripremi dokumentacije za otvaranje novih reciklažnih dvorišta, malo je reći da me stanje ovog privremenog reciklažnog dvorišta žalosti. Nakon proučavanja dokumentacije možemo samo zaključiti da su ostavke premalo, a i postavljaju niz dodatnih pitanja, naveo je Vivoda.
Vijećnici su imali primjedbu i na oznaku reciklažnog dvorišta te su napomenuli da već na samom ulazi visi tabla na kojoj piše da je reciklažno dvorište upisano u odgovarajući očevidnik, što je apsolutna neistina.
– Pitanje je zašto reciklažno dvorište nije upisano već duži niz godina u očevidnik reciklažnih dvorišta. Pitanje je i zašto je reciklažno dvorište koje djeluje dugi niz godina na ovoj lokaciji i dalje privremeno, te koji je plan Grada i Čistoće s njim. Nameće se zaključak da je to zbog manjeg stupnja minimalnih tehničkih uvjeta potrebnih za dobivanje dozvole za rad kao i to da nije potrebna uporabna dozvola. Ono što zabrinjava je i činjenica što se na samoj lokaciji reciklažnog dvorišta ne poštuje Dozvola za gospodarenje otpadom na temelju koje ovo reciklažno dvorište radi. Tu prije svega mislimo na nedostatak cisterne s vodom, količinu otpada, te način skladištenja istog. Iako je već i sama dozvola pod znakom upitnika, i pitanje je jesu li ljudi koji su radili elaborat ikad bili na području samog reciklažnog dvorišta. Kada se svemu tome doda i nalaz Državne revizije iz 2022. koja nalaže Čistoći da status reciklažnog dvorišta riješi, te da se upiše u odgovarajući očevidnik vidimo da odgovorne osobe nije briga za zdravlje građana i onečišćenje tla i vode na tom području. Vrijeme je da netko odgovara, objasnili su gradski vijećnici.
Rinčić i Vivoda su zaključili da je čistka potrebna i ovom gradu, a ne samo Čistoći jer umjesto da rješava probleme, gradonačelnik živi kao da je na godišnjem odmoru i doslovno kao da je privremeni upravitelj grada.