Pune ruke posla / Snimila Bruna MATIČIĆ
Hoće li srednjovjekovni gradski bedem, koji je 2004. godine izrezan te deponiran uz kulu Lešnjak, biti vraćen na izvornu lokaciju ili će se tražiti novo rješenje pokazat će konzervatorski elaborat
povezane vijesti
RIJEKA – Posljednji gradonačelnikov kolegij otkrio je informacije kako su nakon dugo godina zaboravljenosti u fokus došla i najstarija kulturna dobra našega grada, povijesni arhitektonski spomenici Rimski luk, odnosno Stara vrata te srednjovjekovni gradski bedem na kojima će se uz restauratorske radove provoditi i nova arheološka istraživanja.
Plan aktivnosti izvođenja restauratorskih radova na Rimskom luku na ulazu u Tarsatički principij te informacije o provođenju arheoloških istraživanja na Trgu Ivana Klobučarića iznijela je Vlasta Linić, privremena pročelnica Upravnog odjela za odgoj i obrazovanje, kulturu, sport i mlade ističući kako radove na spomenicima provodi Hrvatski restauratorski zavod.
Ipak se kreće
– Sredstvima osiguranim iz Ministarstva kulture i medija Hrvatski restauratorski zavod 2019. godine započeo je konzervatorsko-restauratorske radove na Rimskom luku. Međutim zbog potresa koji se dogodio u Zagrebu, a potom i Petrinji, morali su privremeno obustaviti radove koje sada nastavljaju, izjavila je Linić prije održavanja kolegija.
– Određeni dio radova već je napravljen, i to je skriveno platnom te se ne vidi, a sad kreće izrada dokumentacije za njegovu statičku stabilizaciju i izradu nedostajućih dijelova kamene plastike.
Zadovoljni smo što radove obavlja Hrvatski restauratorski zavod te vjerujemo da će ovaj spomenik, Riječanima zanimljiv, u dogledno vrijeme biti primjereno prezentiran, dodala je.
U dokumentu koji se prilaže gradonačelniku, između ostalog, stoji kako su radovi počeli u svibnju i potrajat će sve do studenoga ove godine. To znači da će ovaj antički spomenik, koji svjedoči o najstarijoj povijesti našega grada, napokon biti adekvatno zaštićen te nakon pune četiri godine ugledati svjetlo dana.
Moguće da će se isto dogoditi i srednjovjekovnom bedemu koji je davne 2004. godine izrezan te deponiran uz kulu Lešnjak i metalnom ogradom zaklonjen od javnosti.
Arheološka istraživanja
S ciljem prezentacije, zaštite i uređenja dijela Trga Ivana Klobučarića na ostacima gradskog zida i kuli Lešnjak od 27. lipnja provode se arheološka istraživanja nakon kojih će uslijediti detaljna obrada podataka i izrada konzervatorskog elaborata koji će dati smjernice za adekvatnu prezentaciju ovih spomenika.
– Istraživanja radi Odjel za kopnenu arheologiju Hrvatskog restauratorskog zavoda te se trenutno rade sondiranja na dvije pozicije kako bi se utvrdilo u kakvom je stanju zid te stanje ispod kule. Analiza podataka dat će smjernice za prezentaciju kule Lešnjak, ali i samog zida koji je deponiran u šest sekcija, odnosno informacije je li moguć povratak na izvornu lokaciju, što je predviđeno, ili će biti potrebno naći drugo rješenje, kazala je Vlasta Linić.
Arheološko istraživanje koje će potrajati do 28. srpnja uključit će i konzervatorsko-restauratorske radove na pokretnim nalazima, a po njegovu završetku napravit će se konzervatorski elaborat koji će dati prijedlog smjernica za obnovu trga s analizom mogućnosti povratka bedema na izvorno mjesto.
Osim toga, elaborat će uključivati i pregled postojećeg stanja te povijesnog razvoja prostora, analizu i valorizaciju urbanističkih obilježja prostora te pregled povijesti izvedenih konzervatorskih radova.
– U konačnici, navedene će aktivnosti biti putokaz za izradu projektne dokumentacije kako prezentirati ovaj vrlo vrijedan dio grada, zaključila je Linić.