Međunarodno priznanje

Rijeka u Globalnoj mreži gradova i zajednica

Filip Brnelić

Rijeka prvi grad u Hrvatskoj pozvan u Globalnu mrežu - Marko Filipović i Yongjie Yon / Foto: V. KARUZA

Rijeka prvi grad u Hrvatskoj pozvan u Globalnu mrežu - Marko Filipović i Yongjie Yon / Foto: V. KARUZA

Rijeku i Svjetsku zdravstvenu organizaciju povezuje svakodnevna briga o našim starijim sugrađanima, kazao je gradonačelnik Marko Filipović prilikom primitka ovog međunarodnog priznanja



RIJEKA – Uručenjem pristupnog certifikata i predstavljanjem publikacije »Stvaranje okruženja prilagođenih dobi u Europi« Grad Rijeka službeno je primljen u Globalnu mrežu gradova i zajednica prilagođenih starijoj dobi koja funkcionira pri Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji (WHO).


Riječ je o asocijaciji 1.606 gradova i zajednica iz 53 zemlje svijeta koja okuplja aktere ujedinjene u misiji prilagođavanja socijalnih i drugih vrsta politika starijim osobama, a kroz koju se razvijaju inovativna rješenja za ublažavanje problema sa starenjem populacije.


Rijeka je prvi grad u Hrvatskoj koji je pozvan u članstvo globalne mreže, a prema riječima gradonačelnika Marka Filipovića, ovo je priznanje dokaz da se kroz gradske politike provode najbolje prakse usmjerene na boljitak umirovljenika i starijih osoba.


Klubovi umirovljenika




– Ono što je povezalo Rijeku i Svjetsku zdravstvenu organizaciju nije samo Mreža zdravih gradova kojoj odavno pripadamo, nego i svakodnevna briga o našim starijim sugrađanima.


Ona nije manifestirana samo u našem socijalnom programu i pomoći onima najpotrebitijima, nego i programima njihove digitalne pismenosti, 16 klubova umirovljenika koji djeluju na području cijeloga grada, gdje umirovljenici i osobe starije životne dobi mogu provesti dio svog slobodnog vremena.


Drago mi je da uz ovo priključenje možemo predstaviti hrvatski prijevod publikacije na ovu temu, a u čijoj smo izradi sudjelovali i nadam se da ćemo kroz pristup mreži i aktivnosti koje će slijediti puno naučiti, kazao je Filipović, koji je skupa s predstavnicima gradskog Upravnog odjela za zdravstvo, socijalnu zaštitu i unapređenje kvalitete života održao radni sastanak s izaslanikom WHO-a dr. Yongjie Yonom.


Istaknuto je i kako je Grad Rijeka svoju predanost zdravstvenom i socijalnom radu na međunarodnom nivou potvrdio svojim dugogodišnjim djelovanjem u sklopu Radne skupine za zdravo starenje Europske mreže zdravih gradova kojoj je jedan od članova osnivača. Također, kroz svoj je angažman Rijeka postala jedan od prvih europskih gradova koji je razvio i usvojio strategiju i akcijski plan zdravog starenja.


Više starih nego mladih


– Drago mi je da Rijeku možemo prihvatiti u našu mrežu. Rijeka je i jedan od prvih gradova u Hrvatskoj koji su se priključili Europskoj mreži zdravih gradova, gdje kroz 20 godina zajedno radimo na podršci starijoj populaciji.


Treba znati da od ove godine Europa ima više starih nego mladih osoba, no starije osobe itekako mogu pridonijeti našim zajednicama zbog čega treba stvarati okruženje koje će iskoristiti njihov potencijal. Starenje populacije nije problem samo u Hrvatskoj, nego i diljem svijeta, a ovaj vodič pomoći će nam da na zdravom starenju radimo i najbolje prakse dijelimo s drugim gradovima zapadnog Balkana, ovom je prilikom naveo Yongjie Yon, tehnički službenik za starenje i zdravlje u Odjelu za zdravstvene politike i sustave zemalja Regionalnog ureda WHO-a za Europu.