VELEUČILIŠTE

Rijeka dobiva studij umjetne inteligencije

Vladimir Mrvoš

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Veleučilište u Rijeci predstavilo je Odjel za informacijske i komunikacijske tehnologije i Poslovni odjel



Veleučilište u Rijeci predstavilo je Odjel za informacijske i komunikacijske tehnologije i Poslovni odjel, koje su predstavili Alen Jakupović, pročelnik Odjela za informacijske i komunikacijske tehnologije, Ozren Rafajac, pročelnik Poslovnog odjela i Bernard Vukelić, prodekan za međunarodnu suradnju.


– Novi Odjel za informacijske i komunikacijske tehnologije na Veleučilištu u Rijeci osnovan je u svibnju 2024. na inicijativu profesora koji sudjeluju u nastavi dva studijska programa iz područja informatike.


Prijediplomski i diplomski studijski programi iz područja informatike su od svojih početaka imali naglasak na poslovnu informatiku te su zbog toga bili dio Poslovnog odjela.




Nakon velike revizije stručnog prijediplomskog studijskog programa Informatika navedeni program proširio je svoje prvobitno područje poslovne informatike te sada pokriva područja kao što su: razvoj softvera, administriranje računalnih sustava, web dizajn, umjetna inteligencija, sigurnost računalnih sustava, digitalni marketing i poduzetništvo, rekao je Jakupović.


Dva usmjerenja


Stručni diplomski studij Informacijske tehnologije u poslovnim sustavima ima dva usmjerenja – Programsko inženjerstvo u poslovnim sustavima i Poslovni informacijski sustavi.



– Članovi Odjela za informacijske i komunikacijske tehnologije kreću u razvoj novog Stručnog prijediplomskog studijskog programa Primijenjene umjetne inteligencije kojim će studenti steći kompetencije kako iz područja primjene alata umjetne inteligencije u obavljanju posla, tako i u izradi i integraciji modela umjetne inteligencije u sam softver.


Planira se da studenti navedeni studijski program upišu akademske 2025./2026. godine, kao i studenti stručnog diplomskog studija Informacijske tehnologije u poslovnim sustavima, koji studij će nakon revizije snažnije uključiti područja sigurnosti informacijskih sustava i podatkovne znanosti, kazao je Jakupović i dodao kako je namjera da i ovaj studijski program bude spreman primiti studente u akademskoj 2025./2026. godini.


Uspješne karijere


Ozren Rafajac, pročelnik Poslovnog odjela, govorio je o studiju Poduzetništvo.


– Studij Poduzetništvo završilo je više od 2.000 studenata, a mnogi od njih danas vode vlastite tvrtke i ostvaruju uspješne karijere.


Učenje kroz rad na vlastitim projektima i kritičko promišljanje o studijama slučaja omogućuju praktično iskustvo i dublje razumijevanje.


Visok udio stručne prakse, koja se izvodi u tvrtkama, te u suradnji s organizacijskim mentorima, ubrzava pronalazak zaposlenja.


U akademskoj godini 2025./2026. planira se početak izvođenja studija digitalnog poduzetništva i održivog poduzetništva, te online studij poduzetništva.


Umreženost sa 130 tvrtki iz privatnog sektora i 40 inozemnih visokoobrazovnih institucija, Veleučilištu u Rijeci osigurava poziciju regionalnog lidera u obrazovanju stručnjaka i specijalista.


Stručne prijediplomske studije, na kojima se završetkom studija stječe titula prvostupnik ekonomije, izvodimo u Rijeci i Pazinu, a stručne diplomske studije, na kojima se stječe titula magistra ekonomije, izvodimo u Rijeci, a od akademske godine 2025./2026. diplomske i stručne studije planiramo izvoditi i online, rekao je Rafajac.


Sporazumi o suradnji


Veleučilište u Rijeci potpisnik je Europske povelje u visokom obrazovanju (ECHE) za razdoblje 2021. – 2027. te aktivno sudjeluje u programima mobilnosti ERASMUS+ i u CEEPUS programu.


– Sporazumi o suradnji u okviru programa mobilnosti Erasmus+ potpisani su s više od 40 institucija u 17 zemalja. U programu CEEPUS kao srednjoeuropskom programu akademske razmjene studenata i nastavnika s mogućnosti studiranja na sveučilištima srednje i jugoistočne Europe, Veleučilište sudjeluje u ukupno 8 mreža.


Uvođenje studijskih programa na engleskom jeziku te organiziranje združenih studija također predstavljaju neke od strateških ciljeva za budućnost, čime bi se poboljšala međunarodna konkurentnost Veleučilišta u Rijeci, privuklo strane studente te proširilo mogućnosti za domaće studente u vidu lakšeg zapošljavanja na globalnom tržištu rada, rekao je Vukelić.