Najsuvremenije liječenje pretilih

Rijeka dobiva ambulantu za debljinu

Barbara Čalušić

Dr.  Sanja Klobučar Majanović / Snimio Vedran KARUZA

Dr. Sanja Klobučar Majanović / Snimio Vedran KARUZA

Riječka će bolnica uskoro biti jedina bolnička ustanova u Hrvatskoj koja se može pohvaliti s najsuvremenijim uređajem za analizu sastava tijela koji omogućuje vaganje osoba do 300 kilograma



Iako se već godinama u okviru Zavoda za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Kliničkog bolničkog centra Rijeka provodi dijagnostička obrada i liječenje osoba s prekomjernom tjelesnom težinom, riječka će bolnica uskoro i službeno dobiti Ambulantu za debljinu. Otvaranjem ambulante poboljšat će se skrb i unaprijediti liječenje bolesnika s prekomjernom tjelesnom težinom. Slične ambulante postoje u dvama zagrebačkim kliničkim bolničkim centrima, no riječka će bolnica uskoro biti jedina bolnička ustanova u Hrvatskoj koja se može pohvaliti s najsuvremenijim uređajem za analizu sastava tijela koji omogućuje vaganje osoba do 300 kilograma.


– Osim tjelesne težine uređaj mjeri i količinu masnog tkiva, mišićnu masu, postotak vode te omogućava procjenu bazalnog metabolizma. Navedena analiza je osnova za planiranje i praćenje terapijskih intervencija. Dolazak ovog uređaja se očekuje kroz desetak dana što će onda označiti i službeni početak rada Ambulante za debljinu. Ambulanta je namijenjena svim odraslim osobama s prekomjernom tjelesnom težinom s ili bez pridruženih komorbiditeta poput šećerne bolesti tipa 2, visokog krvnog tlaka, dislipidemije, objašnjava doc. dr.  Sanja Klobučar Majanović sa Zavoda za endokrinologiju, dijabetes i bolesti metabolizma Klinike za internu medicinu.


Timski rad


Osim individualnog pristupa prilagođenog potrebama svakog bolesnika, postoji i mogućnost timskog rada s grupama bolesnika. Uz endokrinologa koji vodi liječenje, dio tima čine nutricionist, psiholog i više medicinske sestre posebno educirane za rad s pretilim osobama. U slučajevima gdje postoji medicinska indikacija postoji mogućnost endoskopskog liječenja debljine u suradnji s gastroenterolozima. Riječ je o metodi postavljanja intragastričnog balona koja se u KBC Rijeka primjenjuje desetak godina, a očekuje se da bi uskoro mogli biti ostvareni i uvjeti za razvoj barijatrijske kirurgije u Rijeci. Barijatrijska se kirurgija bavi kirurškim liječenjem debljine u osoba s indeksom tjelesne mase većim od 40, a s njom će biti zaokružen multidisciplinarni pristup liječenju debljine u riječkoj bolnici.



Broj debelih u porastu i u priobalju


Iako ne postoji točan podatak o postotku preuhranjenih i pretilih osoba u Primorsko-goranskoj županiji, doc. dr. Klobučar Majanović smatra da taj broj zasigurno ne odstupa bitnije od hrvatskog prosjeka. Broj debelih u porastu je i u priobalnim županijama, unatoč tradiciji i dostupnosti mediteranske prehrane.– Nažalost, sveprisutna globalizacija i dostupnost brze, industrijski prerađene hrane, bogate energijom, ali nutritivno siromašne, istisnula je tradicionalne obrasce mediteranske prehrane nekad široko zastupljene u našim primorskim krajevima. Potrošnja ribe je daleko ispod europskog prosjeka, a sjedilački način života uobičajen. Sve su to razlozi rastućeg problema debljine i u obalnim krajevima Hrvatske, ističe doc. dr. Klobučar Majanović.


Pretilost se smatra kroničnom bolešću prekomjernog nakupljanja masnog tkiva u organizmu, a praćena je čitavim nizom komplikacija koje značajno narušavaju kvalitetu života i skraćuju životni vijek oboljelih. Pandemijske razmjere debljine potvrđuju trenutne procjene da je 700 milijuna svjetskog stanovništva pretilo, a čak 2,3 milijarde preuhranjeno. Stručnjaci upozoravaju da se pojava debljine na globalnoj razini u posljednjih tridesetak godina gotovo utrostručila, a ako se nastave sadašnji trendovi u svijetu će 2030. godine biti više od milijardu debelih ljudi.


Pola Europljana pretilih


– Iako SAD prednjače u broju oboljelih, ipak problem nije bitno manje izražen niti u Europi gdje više od 50 posto stanovništva ima prekomjernu tjelesnu masu. I Hrvatska nažalost po tom pitanju prati globalne trendove jer je više od 60 posto populacije preuhranjeno, a svaki peti stanovnik je pretio. Posebno zabrinjava podatak o rastućoj prevalenciji debljine u dječjoj dobi. Naime, većina debele djece postanu debeli odrasli koji su zbog dugotrajne izloženosti debljini pod posebno visokim rizikom za razvoj mehaničkih, psihosocijalnih i metaboličkih komplikacija debljine, upozorava doc. dr. Klobučar Majanović.


Iako debljina ima negativan utjecaj na praktički sve organske sustave, doc. dr. Klobučar Majanović, posebno ističe povezanost debljine sa šećernom bolesti tipa 2, bolestima srca i krvnih žila, masnom bolesti jetre te nekim vrstama karcinoma. Sve su to razlozi zbog kojih debljina predstavlja jedan od vodećih problema i izazova suvremene medicine, ali i društva u cijelosti.


Bolje spriječiti nego liječiti


– Suočavanje s problemom debljine i poduzimanje svih postupaka usmjerenih prema prevenciji i liječenju debljine od najranije životne dobi posebno je važno s aspekta prevencije i liječenja vodećih kroničnih nezaraznih bolesti današnjice kao što su šećerna bolest tipa 2 i bolesti srca i krvnih žila. Temelj svih terapijskih intervencija je promjena stila života s naglaskom na uravnoteženu prehranu i primjerenu tjelesnu aktivnost. Samo trajna promjena životnih navika može rezultirati dugotrajnim učinkom na tjelesnu težinu.


Pomoć u prevladavanju psihičkih prepreka za usvajanje i primjenu učinkovitih ponašanja u kontroli tjelesne težine pruža bihevioralno-kognitivna metoda liječenja, a ponekad je potrebno razmotriti i druge modalitete liječenja kao što su farmakoterapija, endoskopske metode ili barijatrijska kirirgija koja je napravila značajan iskorak u liječenju morbidne debljine, zaključuje doc. dr. Klobučar Majanović.