Erasmus+

Riječkim studentima prilika za praksu i studij u inozemstvu

Ingrid Šestan Kučić

Foto Mateo Levak

Foto Mateo Levak



Sveučilište u Rijeci raspisalo je natječaj za mobilnost studenata radi studijskog boravka u ljetnom semestru akademske godine 2024./2025. u okviru programa Erasmus+, a rok za prijavu je 11. rujna.


Broj financijskih potpora koje će Sveučilište dodijeliti ovisi o raspoloživosti sredstava. Studenti koji se prijave na natječaj i zadovolje sve uvjete natječaja, a ne uđu u krug stipendiranih studenata, mogu na razmjenu otići o vlastitom trošku.


Erasmus omogućava studentima da dio studijskih obaveza na bilo kojoj razini studija, umjesto na matičnoj ustanovi, obave na ustanovi u inozemstvu s kojom Sveučilište u Rijeci ima potpisan Erasmus ugovor o suradnji za akademsku godinu 2024./2025. Mobilnost se može ostvariti u zemljama Europske unije, Norveškoj, Islandu, Lihtenštajnu, Srbiji, Makedoniji, Velikoj Britaniji ili Turskoj te mora biti ostvarena u razdoblju od 1. siječnja 2025. do 30. rujna 2025.




Najkraće trajanje standardne studentske mobilnosti je dva mjeseca, a najdulje 12 mjeseci. U dogovoru s inozemnom institucijom, studenti preddiplomskog i diplomskog studija mogu ostvariti i blended mobilnost – kratkoročnu fizičku mobilnost u trajanju od 5 do 30 dana uz obveznu virtualnu mobilnost prije, tijekom ili nakon fizičkog dijela mobilnosti.


Blended mobilnost u svrhu studijskog boravka mora rezultirati s minimalno ostvarena 3 ECTS boda. Studenti na poslijediplomskom studiju mogu tijekom studija ostvariti kratkoročnu fizičku mobilnost u trajanju od 5 do 30 dana bez obvezne virtualne mobilnosti. U tom slučaju, mobilnost ne mora rezultirati s minimalno ostvarena 3 ECTS boda.


Istovremeno je raspisan i natječaj za mobilnost studenata radi obavljanja stručne prakse u 2024./2026. u okviru programa Erasmus u svim trećim zemljama koje nisu pridružene programu.


Mobilnost se može ostvariti u nepridruženim zemljama cijelog svijeta te mora biti ostvarena u razdoblju od 15. lipnja 2024. do 31. srpnja 2026.


Bez obzira odvija li se mobilnost u svrhu stručne prakse na akademskoj ili neakademskoj partnerskoj instituciji, nije potrebno imati potpisan međuinstitucijski Erasmus ugovor o suradnji.


Najkraće trajanje standardne studentske mobilnosti je dva mjeseca, a najdulje 12 mjeseci. U dogovoru s inozemnom institucijom, studenti preddiplomskog i diplomskog studija mogu ostvariti i blended mobilnost u trajanju od 5 do 30 dana uz obveznu virtualnu mobilnost prije, tijekom ili nakon fizičkog dijela mobilnosti.


Stručnu praksu moguće je obaviti u tvrtkama, ustanovama, organizacijama i ostalim subjektima koji imaju status pravne osobe, a izvodi se u punom radnom vremenu.