Predstavljanje uspjeha riječkih znanstvenika - Goran Hauser, Marina Šantić, Gordan Jelenić, Vanda Juranić-Lisnić i Stipan Jonjić / Snimio Marko GRACIN
Ovakvi uspjesi pomažu našem sveučilištu da postane prepoznatljivije, privuče nove talente i da se omoguće bolji uvjeti za buduće znanstvene uspjehe, kazao je prof. dr. sc. Gordan Jelenić
povezane vijesti
RIJEKA Znanstvenici okupljeni oko prof. dr. sc. Stipana Jonjića, pročelnika Zavoda za histologiju i embriologiju i Centra za proteomiku te doc. dr. sc. Vande Juranić Lisnić objavili su kao glavni autori dva rada u ponajboljim znanstvenim časopisima – Immunity i Journal of Experimental Medicine, rečeno je na konferenciji za medije riječkog Medicinskog fakulteta.
Privlačenje talenata
Oba rada bave se patogenezom citomegalovirusa, jednog od najčešćih virusa u ljudskoj populaciji. Istraživanja su rađena na miševima te otvaraju vrata za daljnja ispitivanja i translaciju ovih znanja na ljude, tj. podloga su kako bi se došlo do terapije, liječenja.
Dekan Medicinskog fakulteta izv. prof. dr. sc. Goran Hauser rekao je da su ponosni na znanstvenike i njihov veliki uspjeh, a prorektor za znanost i umjetnost riječkog sveučilišta prof. dr. sc. Gordan Jelenić da sveučilište prepoznaje njihov doprinos.
– Ovakvi uspjesi pomažu našem sveučilištu da postane prepoznatljivije, privuče nove talente i da se omoguće bolji uvjeti za buduće znanstvene uspjehe, kazao je Jelenić.
Stipan Jonjić kaže da se selekcijom najboljih ljudi, upornošću i afirmiranom borbom za uspjehe mogu napraviti svjetski prepoznatljiva znanost i rezultati, a Vanda Juranić Lisnić da su ovakva istraživanja bitna jer se njima radi baza znanstvenika i ljudi.
OBJAVLJENI RADOVI
|
Imunosni odgovori
Znanstveni rad objavljen u časopisu Journal of Experimental Medicine, prve autorice Darie Kveštak, bavi se utjecajem citomegalovirusne infekcije na mozak. Fetusi i novorođenčad koji se zaraze citomegalovirusom tijekom trudnoće ili brzo po porodu, često imaju doživotne neurološke smetnje – od trajne gluhoće do raznih malformacija. U ovome radu tim s Medicinskog fakulteta pokazao je da su ta oštećenja posljedica aktivacije imunosnog sustava u mozgu koji onda privlači stanice prirodne ubojice iz krvi koje svojim djelovanjem uzrokuju oštećenja. Neka od tih oštećenja mogu se ublažiti terapijom.
Drugi rad, objavljen u časopisu Immunity, istraživao je utjecaj infekcije citomegalovirusom na jajnike. Tim znanstvenika s tri prva autora izv. prof. dr. sc. Jelenom Tomac, dr. sc. Marijom Mazor i doc. dr. sc. Berislavom Lisnićem, a koje su vodili Stipan Jonjić i Vanda Juranić Lisnić, pokazao je da virus uspješno napada jajnike, posebno žuta tijela, strukture koje su važne za održavanje trudnoće. Aktivna i snažna infekcija žutih tijela dovodi do gubitka trudnoće, a što se djelomično može spriječiti davanjem hormona progesterona. Također, koristeći različite sojeve eksperimentalnih miševa, znanstvenici su uspjeli odgonetnuti koje su komponente imunog odgovora važne za sprečavanje infekcije folikula jajnika.