Foto: Novi list
Klub vijećnika Akcije mladih, Unije Kvarnera i Možemo Rijeka traži intervenciju Gradskog vijeća u vezi s energetskom krizom
povezane vijesti
- ‘Samo želim raditi’: Riječanka ima dvije diplome, ali nikako ne prolazi na natječajima za zapošljavanje u Gradu Rijeci
- Marko Filipović predložio najveći proračun ikada i najavio novu kandidaturu za riječkoga gradonačelnika
- U planu nadogradnja dvije velike riječke škole. Evo kada bi trebali početi radovi na Drenovi i Zametu
RIJEKA – Gradski vijećnici Akcije mladih i Možemo Rijeka, Vedran Vivoda i Nebojša Zelič, prozvali su riječkoga gradonačelnika Marka Filipovića i direktora Energa Sanjina Kirigina, za letargiju kada je riječ o dramatičnom poskupljenju plina za riječka kućanstva i najavili su da će na inicijativu njihovog vijećničkog kluba o toj problematici raspravljati na sutrašnjoj sjednici Gradskog vijeća.
– Predložili smo zaključak da gradonačelnik Marko Filipović kao predsjednik Skupštine Energa predloži ovoj gradskoj tvrtki formiranje cijene plina za riječke kupce koja ne bi smjela biti veća od one koja se jamči u obaveznoj javnoj usluzi čime bi se spriječilo poskupljenje od pet-šest puta u odnosu na sadašnju cijenu.
Zabrinulo nas je i to što je u zadnja dva tjedna većina garađana zbog enromnog poskupljenja zatražila prelazak u Gradsku plinaru Zagreb.
Situacija je alarmantna, a našega gradonačelnika i Kirigina nije ni čuti. neka se probude iz letargije i neka pojasne Energovim korisnicima što će se dogoditi s cijenom plina i koje su im opcije na raspolaganju, izjavio je Vivoda.
On je dodao i da je pitanje je li obračun koji je najavio Energo u šturoj i nejasnoj obavijesti kupcima zakonit.
– Želimo da o svemu raspravlja Gradsko vijeće i da se osmisli plan djelovanja, kao i da se građanima odgovori na pitanja kao što su hoće li cijena plina utjecati na cijenu toplinarstva jer većina toplana funkcionira na plin i koje su opcije građanima koji preko Energa kupuju plin. Želimo čuti točne informacije, pojasnio je Vivoda.
Zelič je dodao da je javnost zbunjena jer nigdje nema prave poruke i pojašnjenja što se događa i koje su opcije građanima na raspolaganju.
– Što je s građanima koji se odluče otići iz Energa, hoće li se oni vratiti kada ova kriza prođe. Znači li da bi Energo mogao izgubiti distribuciju plina, a što bi bila katastrofa. Znamo da ne postoji čarobni štapić i da je velika odgovornost i na Vladi koja je osmislila plinsko tržište koje funkcionira kada je sve u redu, a sustav se raspada kada krenu problemi.
Energo bi trebao razmisliti i o alternativnim izvorima energije, naveo je Zelič.
Klub vijećnika Akcije mladih, Unije Kvarnera i Možemo Rijeka predložit će gradskom parlamentu zaključak o vraćanju gradskog bedema na Klobučarićev trg.
– Vrijeme je da se valorizira vrijednost tog kulturnog objekta koja se zanemaruje 20 godina. Potrebno je razmisliti o uređenju cijelog trga koji bi trebao biti u javnoj funkciji, kazao je Zelič, a Vivoda je dodao da je jedino zgrada sagrađena u 20 godina dok gradski bedem propada te da treba spriječiti gradnju još jedne zgrade kako bi građani dobili park javne namjene.
Budući da je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević iz Možemo, novinari su pitali Zeliča je li se s njim čuo u vezi nezakonitog odbijanja zahtjeva riječkih korisnika plina od strane Gradske plinare Zagreb.
– Nisam se čuo s Tomaševićem, ali problem je u tome što Gradska plinara Zagreb nije mogla naručiti više plina za nove kupce i riskirala bi stečaj preuzimanjem tolikog broja ljudi. Odgovornost države je najveća zbog neadekvatne reakcije, zaključio je Zelič.