Dolina vodika

Riječki učenici proučavali vodik kao energent budućnosti, sami su ga proizveli elektrolizom

Bruna Matičić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Zanimljive i interaktivne radionice obrazovnog programa H2STUDENT održale su se u okviru projekta Dolina vodika Sjeverni Jadran



Vodik kao ključni element budućnosti i globalno energetsko rješenje bila je glavna tema kojom su se riječki gimnazijalci i učenici Osnovne škole Pećine danas bavili u Prvoj sušačkoj hrvatskoj gimnaziji.


Zanimljive i interaktivne radionice obrazovnog programa H2STUDENT održale su se u okviru projekta Dolina vodika Sjeverni Jadran čiji je autor slovenska tvrtka Ecubes d.o.o., a proveli su ih predstavnik tvrtke Filip Margan te Matjaž Knez i Uroš Kramar, profesori Fakulteta za logistiku Sveučilišta u Mariboru.


Regionalni ekosustavi


– S obzirom na namjeru prelaska na klimatski neutralno gospodarstvo i promet u skoroj budućnosti u Europi se stvaraju regionalni ekosustavi koji uvode vodik u transport i industriju te su važan razvoj održivog vodikovog gospodarstva.




To je ono što činimo i mi, a plan nam je na području Sjevernog Jadrana napraviti zeleni koridor koji uključuje proizvodnju vodika iz obnovljivih izvora energije, distribuciju i potrebu u javnom prijevozu, automobilima, industriji, objasnio je Filip Margan.



Projekt Dolina vodika Sjeverni Jadran, dodaje, uključuje 34 partnera iz Hrvatske, Slovenije i Italije koji su se obvezali razviti 18 različitih projekata te je na natječaju Horizon 2022. dobila 25 milijuna bespovratnih sredstava, a u trajanju od 8 do 9 godina procijenjen je na gotovo 700 milijuna eura.


U sklopu projekta, među ostalim aktivnosti, obavljaju edukativne programe i radionice za mlade s ciljem edukacije jer upravo su oni ti koji će jednoga dana biti nositelji društva.


Pokazali cijeli lanac vrijednosti vodika


Uz Prvu sušačku hrvatsku gimnaziju H2STUDENT radionice do sada su održane u nekoliko slovenskih škola, a namjera im je proširiti aktivnost na cijelu Hrvatsku.



– Do 2035. godine konvencionalna će vozila u Europi biti zabranjena, stoga će vodik, kao jedan od mogućih alternativa u transportu, uskoro biti vrlo važan u svijetu.


Od značaja je tako da se stanovništvo, a posebno mladi ljudi, upoznaju s načinima njegova korištenja te proizvodnje, rekao je Matjaž Knez te objasnio da su na radionici učenicima prikazali cijeli lanac vrijednosti vodika, od proizvodnje iz obnovljivih izvora do njegova konačnog korištenja u prometu i industriji.


Sami proizveli vodik elektrolizom


Osim predavanja, učenici su imali priliku od lego kockica složiti automobil, potom iz struje elektrolizom proizvesti vodik i iskoristiti ga za pogon tih automobila, igrati igre i sudjelovati u natjecateljskom kvizu.



– Ovakve se radionice u Sloveniji provode pune četiri godine i u njima je sudjelovalo više od četiri tisuće učenika, kaže Knez. Cilj im je, dodaje, da se interaktivnim predavanjima i igrom na zanimljiv način kod mladih ljudi pobudi interes za održivu mobilnost i vodik, a u konačnici doprinese podizanju tehnološke svijesti za budućnost čiste energije.


Dina Linić, ravnateljica Prve sušačke hrvatske gimnazije ovom je prilikom istaknula zadovoljstvo što je tvrtka Ecubes odabrala upravo njihovu školu.



– Ovo je prvi put nakon korone da se ovakve radionice odvijaju u Hrvatskoj i prvi put u okviru projekta Dolina vodika Sjeverni Jadran.


Izuzetno smo ponosni i zahvalni na tome, kao i prilici da se naši učenici upoznaju s važnosti vodika za budućnost. Drago nam je što smo imali priliku ugostiti ih te se nadamo i uspješnim budućim suradnjama, komentirala je Dina Linić.