O dojmovima s Pantovčaka

Riječki studenti: Predsjedniku Milanoviću smo poklonili nalivpero u obliku torpeda

Jakov Kršovnik

Riječki studenti i inženjeri kod Milanovića / Foto URED PREDSJEDNIKA RH/MARKO BELJAN

Riječki studenti i inženjeri kod Milanovića / Foto URED PREDSJEDNIKA RH/MARKO BELJAN

Predstavili smo naše plovilo Vilson, duljine 4,95 metara i širine 2,5 metara. Deplasman plovila je 295 kilograma, a pogoni ga motor od 11 kilovata te ima bateriju kapaciteta 10kWh, kaže Ljubomir Pozder



RIJEKA – Predsjedniku Zoranu Milanoviću predstavili smo rad naše Udruge primijenjenih tehničkih znanosti (UPTZ) te naše sudjelovanje na prestižnom natjecanju »Monaco Energy Boat Challenge« na kojem se natječemo već četiri godine, a ove smo godine osvojili izvrsno drugo mjesto u konkurenciji 17. timova iz cijeloga svijeta, govori nam Ljubomir Pozder, predsjednik UPTZ-a, udruge koja okuplja inženjere i studente riječkih fakulteta, nakon prijama kod predsjednika države.


Milanović ih je na Pantovčaku primio nakon izvrsnog rezultata na natjecanju plovila pogonjenih obnovljivim alternativnim izvorima energije što se održava u kneževini na obali Sredozemnog mora, a na kojem su ove godine sudjelovali s plovilom Vilson. Osim o svom radu i plovilu, s predsjednikom su razgovarali i o stanju u hrvatskoj brodogradnji te pomorskim tehnologijama budućnosti.


Riječki studenti i inženjeri kod Milanovića / Foto URED PREDSJEDNIKA RH


– Predstavili smo naše plovilo Vilson, duljine 4,95 metara i širine 2,5 metara. Deplasman plovila je 295 kilograma, a pogoni ga motor od 11 kilovata te ima bateriju kapaciteta 10kWh. Dopuna energije su solarne monokristalne ćelije kapaciteta snage 350 vata. Predsjedniku smo i poklonili nalivpero u obliku torpeda, ručni rad inovatora Željka Žica, govori nam Pozder s kojim su kod predsjednika bili i članovi Udruge odnosno Adria Energy Boat, imena pod kojim su se natjecali u Monaku: Martin Nikolla, koji je i vozio plovilo, zatim Martin Mozetič, Nora Mišković, Tino Načinović, Petar Palić, Karlo Džafić, Vinko Grubišić, Krešimir Nikolić, Ivana Tus, Mario Sternak i Marko Kozlov.




Uz njih bili su i prodekan za stručno usavršavanje i razvoj Pomorskog fakulteta Sveučilišta u Rijeci izv. prof. dr. sc. Srđan Žuškin i dekan Tehničkog fakulteta Sveučilišta u Rijeci prof. dr. sc. Lado Kranjčević. Dotaknuli su se i utjecaja turizma na Jadransko more, kao i inovacija u pomorstvu. Pozder ističe da će električna propulzija biti u fokusu u budućnosti, a govorili su i o brodogradnji u Rijeci.


– U Rijeci imamo 1.800 inženjera koji se bave brodogradnjom, to je doista veliki broj na jednom mjestu, ističe Pozder, no i podcrtava kako su skoro sve tvrtke koje se bave tom granom u Rijeci, u stranom vlasništvu.


Govorili su i o litiju kao jednom od ključnih elemenata budućnosti, jer se on koristi u punjivim baterijama. Ističući kako Hrvatska ima veliku charter flotu, Pozder je dodao da bi elektrifikacija plovila pomogla Hrvatskoj da Jadran bude čišći.


– Treba povezati brodogradnju i nove tehnologije, to potencijalno može biti najveći hrvatski izvozni proizvod, kaže Pozder, s kojim su se složili i predstavnici riječkih fakulteta, koji su bili na prijamu kod predsjednika.