Pilot-projekt počet će se provoditi među učenicima viših razreda osnovne škole / Snimio Vedran KARUZA
Građanski odgoj i obrazovanje, koji promiče nenasilje, toleranciju i solidarnost, Grad Rijeka je u škole uveo školske godine 2016./2017., a od 2024./2025. planira uvesti Zdravstveni odgoj i obrazovanje (ZOO)
povezane vijesti
- ‘Samo želim raditi’: Riječanka ima dvije diplome, ali nikako ne prolazi na natječajima za zapošljavanje u Gradu Rijeci
- Marko Filipović predložio najveći proračun ikada i najavio novu kandidaturu za riječkoga gradonačelnika
- U planu nadogradnja dvije velike riječke škole. Evo kada bi trebali početi radovi na Drenovi i Zametu
RIJEKA – Po uzoru na Građanski odgoj i obrazovanje, Grad Rijeka planira uvođenje Zdravstvenog odgoja i obrazovanja (ZOO) kao izvannastavne aktivnosti, koje će se, kao pilot-projekt, početi provoditi među učenicima viših razreda osnovne škole od školske godine 2024./2025. Područja koja će obuhvatiti kurikulum ZOO-a su zdravlje, zdrava prehrana i tjelesna aktivnost, prevencija ovisnosti, seksualno zdravlje, spolnost i rodna ravnopravnost, mentalno zdravlje – emocionalna i socijalna dobrobit djece i mladih te prevencija nasilja, izvijestila je na gradonačelnikovom kolegiju pročelnica Odjela za odgoj i školstvo Grada Rijeke Sanda Sušanj.
– Ova je inicijativa potaknuta zbog izostanka sustavnog uvođenja učenja važnih za život u sve hrvatske škole. Analize su pokazale da se pandemija bolesti COVID-19 negativno odrazila na dobrobit u školama. Veliki postotak osnovnoškolaca i srednjoškolaca izjavio je da osjećaju visoku razinu stresa i naveli su simptome iscrpljenosti, anksioznosti, tuge, usamljenosti i osjećaja nemoći povezane sa socijalnom izolacijom, zatvaranjem škola i poučavanjem putem interneta. Utvrđeno je da im je potrebna veća psihološka pomoć. Nadalje, istraživanja pokazuju da tek svako peto dijete s problemima mentalnog zdravlja prima odgovarajuću stručnu pomoć, rekla je Sušanj, dodajući da je zbog svega navedenog Grad Rijeka donio odluku da će od školske godine 2024./2025. u zainteresirane osnovne škole, kojima je osnivač, uvesti izvannastavnu aktivnost Zdravstveni odgoj i obrazovanje. Za potrebe uvođenja ZOO-a formirat će se stručni tim koji će izraditi kurikulum, nastavne i ostale materijale za učenike i učitelje provoditelje od 5. do 8. razreda, a ujedno se odobravaju financijska sredstva u ukupnom iznosu od 20.355 eura kao naknada za rad stručne radne skupine, istaknula je Sušanj.
Sućut i pomoć turskom narodu
Riječki gradonačelnik Marko Filipović uputio je Veleposlaniku Republike Turske u Zagrebu izraze duboke sućuti povodom razornih potresa koji su pogodili Tursku. – Vaša Ekscelencijo, poštovani gospodine Veleposlaniče, duboko potreseni viješću o razornim potresima koji su pogodili Tursku i odnijeli tisuće ljudskih života, dopustite mi da Vama i svim građanima Republike Turske, u ime Grada Rijeke i svih stanovnika Rijeke te svoje osobno, uputim izraze duboke sućuti. Naše misli i molitve su sa svim žrtvama i njihovim obiteljima, čiji su životi, u ovim trenutcima, potpuno razoreni. U nadi da ćete, u ovim teškim okolnostima, pronaći potrebnu snagu za oporavak od ovog tragičnog događaja, primite izraze mojeg osobitog poštovanja, napisao je Filipović. Također, Filipović je na jučerašnjem kolegiju izrazio sućut turskom narodu te rekao da će Grad Rijeka, sukladno mogućnostima, poslati pomoć Turskoj. Ujedno je podsjetio da je Turska pomogla Hrvatskoj za vrijeme potresa na Baniji i u Zagrebu. |
Gorući problem
Na kolegiju je također usvojen prijedlog zaključka o financiranju rada višeg stručnog savjetnika logopeda pri Logopedskom centru Sveučilišta u Rijeci na određeno, puno radno vrijeme, za razdoblje do 31. prosinca ove godine, za što su osigurana sredstva gradskog proračuna u visini od 25.485 eura.
– Manjak logopeda gorući je problem u Hrvatskoj, pa tako i u Rijeci. Stoga su u listopadu 2020. predstavnici Grada Rijeke i Sveučilišta u Rijeci potpisali sporazum o suradnji na pokretanju studija logopedije i Logopedskog centra pri Sveučilištu u Rijeci. Grad Rijeka od akademske godine 2010./2011. dodjeljuje stipendije za studente koji se obrazuju za deficitarna zanimanja, između ostalih i za magistre logopedije, a ovo je treći korak, kojim će biti obuhvaćena sva predškolska djeca s područja grada Rijeke koja imaju govornih teškoća. U riječkim osnovnim školama integrirano je više od 500 učenika koji se školuju prema primjerenim programima odgoja i obrazovanja, temeljem teškoća uzrokovanih oštećenjem jezičnogovorne glasovne komunikacije i specifičnih teškoća u učenju te su upućeni stručnim suradnicima logopedima na dodatne rehabilitacijske programe, a kojih u riječkim školama radi svega pet. U ustanovama predškolskog odgoja i obrazovanja situacija je još alarmantnija jer je posljednjih godina također vidljiv značajan porast djece s poremećajem jezično-govorne glasovne komunikacije, uz istovremenu nemogućnost zapošljavanja stručnog suradnika logopeda, a u tri ustanove predškolskog odgoja i obrazovanja Grada Rijeke nije zaposlen niti jedan logoped, istaknula je pročelnica Sanda Sušanj.
Vandalizam u porastu
Ostatak gradonačelnikovog kolegija bio je posvećen komunalnim temama, pa je tako bilo riječi o provedbi akcijskog plana za sprečavanje vandalizma na području grada Rijeke u 2022., kojim su propisane preventivne i represivne mjere za sprečavanje vandalizma. Kao najčešći primjeri vandalizma u Rijeci istaknuti su nedozvoljeno grafitiranje i plakatiranje, oštećenje gradske urbane opreme, posebno autobusnih čekaonica, kao i dječjih sprava i parkova. Tako je u prošloj godini zabilježeno puno više takvih prijava u odnosu na godinu prije, točnije 145 u 2022. u odnosu na 60 prijava u 2021., što, kako je rečeno, upućuje na činjenicu da su građani prihvatili prije dvije godine uvedenu aplikaciju Gradsko oko te da je u sve većoj mjeri koriste. Na kolegiju su iznijeta i izvješća direkcija za komunalno i prometno redarstvo, pa je tako tijekom 2022. temeljem izdanih mandatnih kazni zbog prekršaja iz odluke o komunalnom redu uplaćeno ukupno 68.981,80 kuna u korist proračuna Grada Rijeke, obavljene su 11.863 kontrole, a što je na razini 2021., odnosno uobičajenog godišnjeg prosjeka. Najveći broj prekršaja komunalnog reda odnosi se na bespravno zauzimanje javnih površina odlaganjem komunalnog otpada (3.463 prekršaja), tehnički neispravnih, odnosno neregistriranih i napuštenih vozila (1.744) te ostalih načina zauzimanja javnih površina (2.500). Tijekom 2022. prometni redari su zabilježili ukupno 21.180 aktivnosti prilikom terenskog nadzora, od kojih 72,57 posto, odnosno 15.371 otpada na izdane obavijesti o počinjenom prekršaju s propisanim novčanim kaznama, a 27,43 posto (5.809) aktivnosti obuhvaćaju upozorenja i fotodokumentirane očevide na terenu. Izdano je 4.466 naredbi za uklanjanje vozila, a pet fiksnih kamera zabilježilo je 3.635 prekršaja. Ukupni iznos izdanih kazni iznosi 7.308.800 kuna, od čega je naplaćen iznos od 3.133.379 kuna. Prošle je godine Grad Rijeka uveo pilot-projekt održavanja radionica u osnovnim školama pod nazivom “Sigurnost i kultura u prometu”, u sklopu kojega su održane radionice u 23 druga razredna odjeljenja u 10 osnovnih škola, a obuhvaćena su 343 učenika.