Akcija

Riječki srednjoškolci i studenti upisali se u registar dobrovoljnih darivatelja krvotvornih matičnih stanica

Barbara Čalušić

Foto Sergej Drechsler

Foto Sergej Drechsler

Učenicima Medicinske škole u Rijeci ove su se godine po prvi put pridružili i studenti triju riječkih fakulteta, i to Medicinskog fakulteta, Fakulteta zdravstvenih studija i Fakulteta dentalne medicine



Učenici završnih razreda Medicinske škole u Rijeci i ove su se godine odazvali akciji upisa u Hrvatski registar dobrovoljnih darivatelja krvotvornih matičnih stanica koju zajednički organiziraju Medicinska škola u Rijeci i Zaklada Ana Rukavina.


Treća godina


Budućim zdravstvenim radnicima, ove su se godine po prvi put pridružili i studenti triju riječkih fakulteta, i to Medicinskog fakulteta, Fakulteta zdravstvenih studija i Fakulteta dentalne medicine.





– Ovo je treća godina zaredom da organiziramo akciju kojom se obilježava kraj obrazovanja maturanata Medicinske škole u Rijeci. Na ovu ideju smo došli da osim darivanja krvi, treba proširiti granicu činjenja dobrog pa smo ove godine po prvi puta uključili i studente Medicinskog fakulteta u Rijeci, Fakulteta zdravstvenih studija i Fakulteta dentalne medicine.


Učenika se ove godine prijavilo šezdesetak dok je studenata prijavljeno 26. Želimo poslati poruku javnosti da se priključe ovoj akciji jer u budućnosti ovim činom mogu spasiti nečiji život, kaže Nensi Araminčić, voditeljica nastave u Medicinskoj školi i spiritus movens ove akcije.



Humanoj akciji odazvala se i Dora Kaštelan, buduća farmaceutska tehničarka koja planira nastaviti svoje obrazovanje, ali će farmaciju zamijeniti područjima koja su vezana uz životinje ili brigu o okolišu.



– Uvijek dođem ako treba nekome pomoći. Ako nešto mogu napraviti, onda to i napravim i mislim da je to ful bitno. Nekome o ovom darivanju može ovisiti život, a s moje strane je to samo mala gesta i drago mi je da sam došla, rekla je Dora.


Nisu dvojili


Zanimalo nas je koliko zna o Ani Rukavini i samoj zakladi.


– Znam tko je bila Ana Rukavina i koliko se borila za svoj život. Bila je motivirajuća za sve ljude i napravila je ogroman korak koji ona možda danas odnekud i vidi. Stvarno je napravila nešto veliko da pomogne ostalima koji pate od bolesti kao ona, objasnila je ova maturantica Medicinske škole u Rijeci.


Budući medicinski tehničar Josip Jelić također nije dvojio treba li učiniti ovu plemenitu gestu.



– Upisujem se jer smatram da je to nešto vrlo plemenito. Više puta sam darovao krv, tako da mi ovakve akcije nisu novost. Mene to ne košta ništa ili vrlo malo, a mogu pomoći nekom drugom kad mu je ta pomoć najpotrebnija, rekao je Josip.


Upisati se u registar dobrovoljnih darivatelja matičnih krvotvornih stanica mogu sve punoljetne osobe do 40. godine starosti.


Zašto je važno upisivanje u registar?


Idealan broj dobrovoljnih darivatelja trebao bi iznositi oko stotinu tisuća, no kako objašnjava Marija Stapar Zrile iz Zaklade Ana Rukavina, brojka je nešto manja budući da se iz registra darivatelji brišu zbog bolesti, ali i kad napune 60 godina.


– Rijetke su škole u Hrvatskoj koje organiziraju ovakve akcije, a zdravstvene škole su nam osobito bitne jer se tu obrazuju budući zdravstveni radnici. Drago nam je da oni žele pomoći, i to ne samo kroz struku, već kao čovjek čovjeku.


Upisivanje u registar darivatelja krvotvornih matičnih stanica omogućava im da jednog dana nekom mogu spasiti život. U registru je u ovom trenutku upisano 66.009 osoba.


Cilj nam je imati sto tisuća dobrovoljnih darivatelja, a to mogu biti punoljetne osobe do 40 godina, poručila je Stapar Zrile dodajući kako je od osnivanja Zaklade 2007. godine do danas ostvareno 188 darivanja krvotvornih matičnih stanica.


Ravnatelj Medicinske škole u Rijeci Alen Vukelić poručio je kako bi ova akcija trebala potaknuti i maturante drugih srednjih škola na ovu gestu.



– Ponosan sam kao ravnatelj ove škole jer smo jedina škola u Primorsko-goranskoj županiji, a ovakve akcije može provoditi i nezdravstvena škola pa pozivam i druge škole da joj se pridruže jer ako se nešto bitno i humano u školi događa, onda je to upravo ova akcija, zaključio je Vukelić.


Traženi kadar


Prema riječima ravnatelja Vukelića, iz riječke Medicinske škole izlazi kadar koji je itekako tražen na tržištu rada.



– Zapošljivost naših maturanata je izvrsna pa tako od naših osam zanimanja imamo barem pet onih u kojima maturanti mogu dobiti posao odmah po završetku srednje škole.


Zasad imamo sedam maturalnih razreda, no proširit ćemo se na osam zbog potrebe sustava zdravstva za medicinskim sestrama. Zasad imamo oko 170 maturanata, a ubuduće će ih biti 200.


Produciramo kadar koji je jako potreban, zajednici, tržištu rada i zdravstvenom sustavu. Valja istaknuti da trećina naših maturanata nastavlja dalje s obrazovanjem, uglavnom na Fakultetu zdravstvenih studija, nešto manje na Medicinskom fakultetu, a neki se odlučuju i za neke druge sektore, objasnio je ravnatelj Medicinske škole u Rijeci.