Foto Vedran Karuza
Grad Rijeka privodi kraju uvođenje inovativne izvannastavne aktivnosti
povezane vijesti
Riječki prosvjetni djelatnici, njih ukupno 18, ovaj će tjedan prvi u Hrvatskoj započeti s edukacijom za provoditelje izvannastavne aktivnosti Zdravstveni odgoj i obrazovanje čija će pilot faza krenuti od nove nastavne godine.
Edukacija predstavlja jednu je od posljednjih pripremnih aktivnosti prije eksperimentalne implementacije programa, kako su predstavnici Grada Rijeke najavili na današnjoj konferenciji za novinare pilot fazom bit će obuhvaćeni učenici šest škola.
Iz svake od odabranih škola troje provoditelja programa tijekom svibnja i lipnja sudjelovat će na opsežnoj edukaciji u OŠ Centar te će stjecati kompetencije za provedbu programa.
Koje škole sudjeluju?
Upravo je OŠ Centar, kako je kazala ravnateljica Tina Bošković Sertić, jedna od škola čiji će učenici od iduće školske godine pohađati Zdravstveni odgoj i obrazovanje, a isti će se program pilotirati i u školama Dolac, “Ivana Zajca”, Kantrida, Podmurvice i Vežica.
Nakon evaluacije pilot faze uslijedit će provedba programa i u ostalim riječkim školama, počevši od školske godine 2025./2026. Po uzoru na uspješan i višestruko nagrađivan program Građanskog odgoja i obrazovanja novi program provodit će se u višim razredima osnovnih škola u trajanju od 70 nastavnih sati godišnje, a provedba je zamišljena u dva odvojena obrazovna ciklusa, od kojih prvi uključuje učenike 5. i 6. razreda te drugi učenike 6. i 7. razreda.
Učenje i poučavanje unutar Zdravstvenog odgoja i obrazovanja bit će organizirano kroz četiri tematska područja: Zdravi stilovi života, pravilna prehrana i tjelesna aktivnost, mentalno zdravlje – emocionalna i socijalna dobrobit djece i mladih, Seksualno i reproduktivno zdravlje te rodna ravnopravnost, dok je posljednje tematsko područje Prevencija ovisnosti i rizičnih ponašanja.
Pripreme na uvođenju traju već dvije godine, a u tom su periodu provedena istraživanja o potrebi i načinu uvođenja programa, oformljena je radna skupina stručnjaka koji su radili na razvoju i izradi kurikuluma te priručnika koji će biti prevedeni i na talijanski jezik kako bi se provedba programa omogućila i u osnovnim školama koje obrazovni program provode na talijanskom jeziku.
Uskoro predstavljanje priručnika
Javno predstavljanje priručnika planirano je za kraj ove nastavne godine, a kako je najavio zamjenik riječkog gradonačelnika, Goran Palčevski, kao i u slučaju Građanskog odgoja i obrazovanja, Grad Rijeka ima namjeru besplatno ustupiti sve materijale za provođenje programa svim jedinicama lokalne i regionalne samouprave te svim školama koje odluče provoditi program.
– Grad Rijeka je prvi u Hrvatskoj uveo Građanski odgoj i obrazovanje također u formi izvannastavne aktivnosti, a imajući u vidu važnost provođenja Zdravstvenog odgoja i obrazovanja kao zasebnog predmeta spremni smo besplatno ustupiti program i materijale svima koji su zainteresirani.
Program se razvijao pomno, odgovorno i promišljeno te je baziran na utvrđenim potrebama, provedenim međunarodnim, nacionalnim i lokalnim istraživanjima i na znanstveno utemeljenim činjenicama.
Za razvoj kurikuluma osiguran je iznos od 20.335 eura, dok smo za izradu materijala osigurali 20 tisuća eura te dodatnih 23.200 eura za edukaciju, prevođenje materijala na talijanski jezik, recenzije i slično, kazao je Palčevski.
Inovativna priča
Naglašavajući da se radi o inovativnoj priči, jedna od autorica programa, psihologinja Maša Komadina, rekla je da je svim članovima radne skupine velika privilegija sudjelovati u procesu stvaranja i implementaciji programa prvenstveno zbog jasne vizije i ideje kojom su vođeni.
U procesu razvoja programa izrađen je presjek brojnih međunarodnih i domaćih istraživanja te je provedeno istraživanje i među riječkim sedmašima, a ta su istraživanja naglasila potrebu za uvođenjem cjelovitog zdravstvenog odgoja i obrazovanja koje treba uključiti razvijanje znanja, vještina, i sposobnosti koji su djeci i mladima potrebni za mentalno, emocionalno, društveno i fizičko blagostanje.
Dodajući da je želja da mladi ljudi imaju kvalitetnu zdravstvenu pismenost zamjenica Gradonačelnika, Sandra Krpan, naglasila je da je program Zdravstvenog odgoja i obrazovanja zasnovan na znanstvenim činjenicama, a ne na dogmi.
– Mišljenja smo da su znanja o zdravim stilovima života, mentalnom zdravlju, rodnoj ravnopravnosti, prevenciji ovisnosti i slično znanja koja su našoj djeci potrebna za kvalitetan razvoj, zaključila je Krpan.