S promomocije Medicinskog fakulteta u Rijeci
Nastavnici su završili nove oblike edukacije za unapređenje nastavničkih kompetencija
povezane vijesti
Medicinski fakultet Sveučilišta u Rijeci promovirao je prvu generaciju nastavnika te visokoškolske ustanove koji su završili nove oblike edukacije za unapređenje nastavničkih kompetencija, uključujući program cjeloživotnog obrazovanja Moderna i praktična medicinska edukacija, kao i tečajeve Engleski kao jezik visokoškolske nastave u medicini (EJVINMed) i Poučavanje u kliničkoj simulaciji.
U sklopu promocije podijeljene su i zahvalnice studentima studija Medicina koji su bili uključeni u izradu tih edukacija.
Veća kvaliteta
Prema riječima dekana Medicinskog fakulteta prof. dr. Gorana Hausera, izobrazba liječnika i nastavnika iz područja medicinske edukacije je izuzetno važna jer liječnici se osim liječenjem moraju baviti i zdravstvenim prosvjećivanjem ljudi.
– Kako prenijeti poruku da bude svima razumljiva, nije lako. Zbog toga je strateška odrednica uprave Medicinskog fakulteta u Rijeci podizati razinu kvalitete nastave jer to je nešto što naše studente, na žalost, ne stignemo naučiti u redovnoj nastavi. Zbog toga je ovaj poslijediplomski tečaj cjeloživotnog učenja izuzetno značajan, poručio je dekan.
Novi oblici edukacija na riječkom Medicinskom fakultetu provode se u organizaciji Centra za unapređenje nastavničkih kompetencija i komunikacijskih vještina od ove godine, a voditeljica Centra, prof. dr. Jasenka Mršić-Pelčić ističe da iako Centar djeluje od 2017. godine te su od njegovog osnutka organizirani raznovrsni tečajevi za nastavnike, uzimajući u obzir činjenicu da su medicinski edukatori posljednjih godina suočeni s potpunom promjenom paradigme koncepta obrazovanja, poput usmjerenosti na potrebe svakog studenta, zamjene tradicionalnih metoda učenja modernim, kao i izazovima hibridne nastave, od 2022. godine započela je reforma i izrada novih edukacija za nastavničke kompetencije na Medicinskom fakultetu.
Dodajući kako se radi o inovativnom, praktičnom i primjenjivom četveromjesečnom programu voditeljica programa Moderna i praktična medicinska edukacija, izv. prof. dr. Nina Pereza naglasila je da program čini temeljni i konstruktivni sustav potpore nastavnicima Medicinskog fakulteta u savladavanju strukturnog okvira i primjeni pravila dobre prakse medicinske edukacije kako bi u svojem nastavnom djelovanju mogli dosegnuti najvišu razinu kreativne slobode.
Tijekom programa nastavnici rade na primjerima iz vlastite prakse, izravno podižući kvalitetu i unapređujući cjelokupni vlastiti nastavni proces.
Nastavak programa
U sljedećoj akademskoj godini suradnici u programu nastavljaju s provođenjem postojećih edukacija, ali i razvojem sustava podrške namijenjenog svim nastavnicima Medicinskog fakulteta u Rijeci.
U planu je i izrada interaktivnog udžbenika iz medicinske edukacije na temelju izrađenih edukativnih materijala te uspostavljanje suradnje s drugim medicinskim fakultetima u Hrvatskoj i regiji.
Program cjeloživotnog obrazovanja Moderna i praktična medicinska edukacija završili su: Srđan Banac, Kristina Lah Tomulić, Davorka Lulić, Jasenka Mršić-Pelčić, Gordana Pelčić, Dolores Peruč, Nina Poropat, Janja Tarčuković, Marija Troskot Dijan, Marijana Turčić i Marijana Vičić.
Tečaj Engleski kao jezik visokoškolske nastave u medicini (EJVINMed) završili su: Gordana Čanadi Jurešić, Marija Čargonja, Bojana Čulev, Tatjana Čulina, Lydia Gaćina, Daria Jardas Babić, Domagoj Mičetić, Tea Mladenić te Katarina Peljhan.
Tečaj Poučavanje u kliničkoj simulaciji završili su: Katarina Božić, Ana Pičuljan, Ivan Ševeljević i Ivan Vuksan, a promovirani studenti su: Leonarda Janković, Filip Kovjanić, Antun Mršić, Ivana Peko, Laura Radoš, Mia Radošević, Lea Šarić, Lea Cofek, Sara Kocijančić, Tea Medved, Dinko Mužić, Mara Paravić, Lea Trinajstić i Ines Vidović.
Sažeci MedRi konferencije
U okviru svečanosti predstavljena je i knjiga sažetaka međunarodne MedRi 2023 konferencije – First International Conference on Teaching and Learning in Medical Education, koja je održana u Rijeci i Lovranu.
Knjiga sažetaka posebno je izdanje znanstvenog časopisa Liječnički vjesnik, službenom glasilu Hrvatskoga liječničkog zbora te sadrži 141 sažetak i 291 autora, čime je obilježen dalekosežni značaj konferencije u postavljanju novih trendova i smjerova razvoja medicinske izobrazbe na razini Hrvatske.
Organizatori konferencije bili su Medicinski fakultet u Rijeci, Texas Tech University Health Sciences Center El Paso, Hrvatska liječnička komora, Sveučilište u Rijeci i Klinički bolnički centar Rijeka, uz potporu Dekanske konferencije, Hrvatskoga liječničkog zbora, Inovativne farmaceutske inicijative i Hrvatskog gastroenterološkog društva te pokroviteljstvo Ministarstva znanosti i obrazovanja i Ministarstva zdravstva.