Senat

Riječki Medicinski fakultet na upisima uvodi novi test. Evo i ostalih promjena na Sveučilištu u Rijeci

Ingrid Šestan Kučić

Foto Vedran Karuza

Foto Vedran Karuza

Senat Sveučilišta u Rijeci usvojio je prijedlog odluke o uvjetima upisa za iduću akademsku godinu



Senat Sveučilišta u Rijeci na današnjoj je sjednici usvojio prijedlog odluke o uvjetima upisa u prvu godinu sveučilišnih i stručnih prijediplomskih i sveučilišnih integriranih studija u 2025./2026. akademskoj godni, a prema toj odluci dio fakulteta na idućim će upisima promijeniti uvjete za buduće kandidate.


Tako će Medicinski fakultet iduće godine uvesti test situacijske prosudbe koji se sastoji od motivacijskog razgovora i provjere psihomotoričkih sposobnosti za upis na sveučilišni integrirani prijediplomski i diplomski studij Medicina, no riječ je o testu koji se neće vrednovati.


Fakultet dentalne medicine uvodi izmjene uvjeta za upis na sveučilišni integrirani studij Dental Medicine koji se izvodi na engleskom jeziku prema kojima su kandidati dužni do upisa u četvrtu godinu studija položiti B1 razinu hrvatskog jezika.




Fakultet za fiziku mijenja uvjete za upisa na sveučilišni prijediplomski studij Fizika. Vrednovanje prosjeka svih ocjena u srednjoj školi smanjuje se s 35 na 30 posto, uvodi se obveza polaganja državne mature iz izbornog predmeta Fizika koji se vrednuje 20 posto.


Položeni ispiti izbornog dijela državne mature odnosno iz predmeta Kemija ili Informatika vrednuje se pet posto, a polaganje navedenih predmeta nije obvezno.


Uvodi se i izmjena u rezultatima natjecanja iz različitih disciplina koji kandidatima omogućuju izravan upis na fakultet.


Gluma i mediji ponovo upisuju


Fakultet za menadžment u turizmu i ugostiteljstvu uvodi izmjene vezane uz vrednovanje postignuća na natjecanjima, kao i vrednovanje drugog stranog jezika, a Građevinski fakultet za upis na sveučilišni prijediplomski studij Građevinarstvo i stručni prijediplomski studij Građevinarstvo za kandidate Hrvate iz dijaspore i strane državljane izvan EU ukida obvezu polaganja obveznog dijela državne mature.


Pravni fakultet uvodi dopune uvjeta upisa na stručni prijediplomski Upravni studij na način da se kandidatima plasman od 1. do 3. mjesta postignut tijekom srednjoškolskog obrazovanja na nekom od državnih natjecanja iz društvenih, humanističkih ili prirodnih znanosti te umjetničkog područja vrednuje s 5 posto, a Tehnički fakultet smanjuje postotak vrednovanja prosjeka svih ocjena iz srednje škole s 40 na 30 posto i povećava postotak vrednovanja ispita državne mature iz predmeta Matematika s 30 na 40 posto.


Također, kanidati će imati izravan upis ako su tijekom srednje škole ostvarili plasman na državnom natjecanju iz matematike ili fizike od 1. do 25. mjesta umjesto dosadašnjeg 1. do 3. mjesta.


Uvodi se mogućnost izravnog upisa za kandidate koji su tijekom srednjoškolskog obrazovanja ostvarili plasman od 1. do 10. mjesta na županijskim natjecanjima iz matematike i fizike, a te se izmjene odnose na studije strojarstva, brodogradnje, elektrotehnike i računalstva.


Također iduće će se akademske godine ponovno upisivati kandidati na sveučilišni prijediplomski studiji Gluma i mediji Akademije primijenjenih umjetnosti te sveučilišni prijediplomski studij Primaljstvo Fakulteta zdravstvenih studija, dok će se deaktivirati stručni prijediplomski studij Dentalna higijena Fakulteta dentalne medicine.


Dodjela 50 stipendija za izvrsnost


Senat je danas donio odluku i o dodijeli 50 stipendija za izvrsnost u iznosu od 250 eura mjesečno, za razdoblje od 10 mjeseci studentima u redovitom statusu upisanima u prvu ili više godine sveučilišnih prijediplomskih, stručnih prijediplomskih, sveučilišnih diplomskih i sveučilišnih integriranih prijediplomskih i diplomskih studija Sveučilišta u Rijeci.


Od ukupnog broja stipendija 15 stipendija dodijelit će se studentima upisanima u prvu godinu studija. Godišnji iznos stipendije za izvrsnost Sveučilišta u Rijeci posljednjih osam godina iznosio je 1.061,78 eura, a prošle godine je povećan na 1.300 eura.


Ove godine predlaže se povećanje mjesečnog iznosa stipendije na 250 eura uz smanjenje broja dodijeljenih stipendija na 50.


Povećanje iznosa stipendije za izvrsne studente, uz smanjenje broja dodijeljenih stipendija, nužno je kako bi naš stipendijski program postao konkurentan u odnosu na druge stipendije u okruženju koje već nude veće iznose.


Age-friendly sveučilište


Članovi Senata dali su suglasnost Sveučilištu u Rijeci na podnošenje prijave za pristupanje Globalnoj mreži age-friendly sveučilišta (Age-Friendly University Global Network, AFUGN) i stjecanje oznake age-friendly sveučilišta i to na prijedlog kluba ACADEMICUS – kluba umirovljenih profesora Sveučilišta u Rijeci, a donesene su i odluke o usvajanju pet novih programa cjeloživotnog obrazovanja: “3I Škola iz medicinske edukacije: Inovacije, interakcija, implementacija” čiji je izvoditelj Medicinski fakultet, “Osnove dizajna i razvoja računalnih igara” kojeg će zajednički izvoditi Fakultet informatike i digitalnih tehnologija i Akademija primijenjenih, dok će Učiteljski fakultet provoditi program “Primijenjena kineziologija”, a Filozofski fakultet programe “Ovladavanje hrvatskim kao inim jezikom” i “Hrvatski jezik i kultura za inojezične govornike”.


Počasni naslov professor emeritus Dragici Bobinac


Senat Sveučilišta u Rijeci dodijelio je počasni naslov professor emeritus dr. sc. Dragici Bobinac, redovitoj profesorici u trajnom izboru u mirovini za posebne zasluge, za razvoj i napredak Medicinskog fakulteta u Rijeci i Sveučilišta u Rijeci te za međunarodno priznatu nastavnu i znanstvenu izvrsnost.


Prof. dr. sc. Dragica Bobinac obnašala je brojne dužnosti na Sveučilištu u Rijeci i na Medicinskom fakultetu u Rijeci. Bila je predsjednica Skupštine Sveučilišta u Rijeci, predstojnica Zavoda za anatomiju i prodekanica za nastavu u dvama mandatima.


Kao prodekanica za nastavu, 2016. godine organizirala je i pokrenula nastavu na studiju medicine na engleskom jeziku. Posebno se bavila nastavom, ulagala je velike napore u rad sa studentima kao i u rad s demonstratorima.


Promicala je važnost kvalitetne nastave i dostupnost studentima budući da je kolegij anatomija vrlo opsežan i zahtjevan. Pokretanjem stručnih studija na Medicinskom fakultetu u Rijeci osmislila je i prilagodila sadržaj anatomije specifičnom studiju, a za studij Fizioterapija osmislila je i vodila nove predmete Biomehanika i Klinička kineziologija.


Pod njezinim vodstvom Zavod za anatomiju je izrastao u vrlo respektabilnu znanstveno-nastavnu jedinicu Medicinskog fakulteta u Rijeci.