SPORAZUM

Riječki Građanski odgoj ide i u Međimurje

Ingrid Šestan Kučić

Foto Marko Gracin

Foto Marko Gracin

Širi se riječki model obrazovanja



Zamjenica riječkog gradonačelnika Sandra Krpan i župan Međimurske županije Matija Posavec te gradonačelnica Grada Čakovca Ljerka Cividini potpisali su danas sporazum o preuzimanju riječkog modela Građanskog odgoja i obrazovanja kojim je Grad Rijeka besplatno ustupio materijale potrebne za provedbu tog programa.


Izražavajući zadovoljstvo što postoji sve veći interes gradova i županija diljem Hrvatske za preuzimanje riječkog modela Građanskog odgoja i obrazovanja, Krpan je istaknula da vjeruje da su teme koje se obrađuju u sklopu programa izuzetno važne.


Nacionalna potreba


– O važnosti volontiranja i humanitarnog rada, ravnopravnosti spolova i raznim drugim temama koje su dio programa, djeca trebaju učiti u školama, jer vjerujem kako je svima nama želja imati tolerantniju, uljuđeniju i pristojniju Hrvatsku.




Nadam se da će potreba za uvođenjem Građanskog odgoja i obrazovanja biti prepoznata i na nacionalnoj razini i da će svi učenici dobiti priliku učiti o temama koje su važne za razvoj društva, rekla je Krpan.



Dodajući da je Rijeka po pitanju Građanskog odgoja i obrazovanja predvodnik u Hrvatskoj, Posavec je naglasio da se radi o nadstandardu u općem nastavnom planu i programu za koji smatra da je bitan i potreban za svakog učenika i odlučili smo krenuti u tom smjeru.


– Planiramo program, za početak, od sljedeće školske godine uvesti u petnaestak škola, a s vremenom vjerujem da ćemo obuhvatiti sve škole u našoj županiji, najavio je međimurski župan.


Čakovečka gradonačelnica je naglasila da program Građanskog odgoja i obrazovanja otvara mogućnost djeci da nauče stvari koje često nisu dio propisanog kurikuluma u sustavu odgoja i obrazovanja, a za koje smatra da će im biti jako korisne u životu koji ih očekuje i izvan obrazovnog sustava te je dodala i da su nastavnici u školama također izrazito zainteresirani za provedbu ovog programa.


Dva priručnika


Do sada je riječki model Građanskog odgoja preuzelo ukupno 17 gradova, škola i županija, a za njegovo provođenje u školama izrađena su dva priručnika: »Učenik građanin« namijenjen učenicima petih i šestih razreda te priručnik »Učenici građani: informirani, aktivni i odgovorni« za učenike sedmih i osmih razreda.


Također, za učenike su izrađene i građanske mape koje oni u nastavi koriste umjesto klasične bilježnice. Izrađeni su i materijali za učitelje provoditelje koji su koncipirani kao detaljna i po svim elementima razrađena uputa za rad, kao i materijali na talijanskom jeziku, a sve je to za nastavnike i učenike besplatno.


Prije tri godine izrađena je i web stranica na kojoj se nalaze sve nastavne teme iz oba tiskana priručnika za učenike, ali i niz drugih informacija o Građanskom odgoju i obrazovanju, kao i primjeri rada iz same prakse u školama.


Građanski odgoj i obrazovanje kao izvannastavnu aktivnost danas u riječkim gradskim osnovnim školama pohađa 630 učenika.


Uskoro i Zdravstveni odgoj


Sandra Krpan je najavila da Grad Rijeka planira od sljedeće školske godine, kao pilot-projekt, u nekoliko osnovnih škola kojima je osnivač uvesti i program Zdravstvenog odgoja za koji se također nada da će kao primjer dobre prakse biti prepoznat i u drugim jedinicama lokalne i regionalne samouprave te je naglasila da je riječki model Građanskog odgoja i obrazovanja dobio i mnoga priznanja i nagrade, među ostalima i od Europske komisije.