Foto Nikola Blagojević
Medijska pismenost treba postati dio sustava odgoja i obrazovanja, poručila je pravobraniteljica
povezane vijesti
Današnje generacije djece digitalni su urođenici. Već u najranijoj dobi roditelji im daju u ruke digitalnu tehnologiju i u tom trenutku odrasli preuzimaju odgovornost za njihovu sigurnost.
Zato se zalažemo za sustavno uvođenje medijske pismenosti u sustav odgoja i obrazovanja i to već od predškolske dobi – istaknula je pravobraniteljica za djecu Helenca Pirnat Dragičević na panelu učenika Prve riječke hrvatske gimnazije, koji je organiziran u okviru izvannastavne aktivnosti građanskog odgoja i obrazovanja “Škola i zajednica”.
Tema panela bila je “Utjecaj digitalizacije na motoriku s posebnim naglaskom na djecu i mlade”, a riječ je o temi kojom se u sklopu građanskog odgoja i obrazovanja riječki gimnazijalci bave ove školske godine.
Navodeći da kao pravobraniteljica prati ostvarivanje prava djece u svim područjima njihovog života Pirnat Dragičević je istaknula kako je upravo digitalno okruženje, kao dio odrastanja svakog djeteta, aktualno područje.
– Ono za što se zalažem je da svi osvijestimo kako je potrebno postići ravnotežu između stvarnog i digitalnog svijeta. Digitalni svijet pruža brojne mogućnosti i pozitivne strane koje možemo iskoristiti.
Djeca danas veliki dio vremena provode u digitalnom okruženju, a to nosi određene posljedice. Na određeni način to postaje i zdravstveni problem, jer vodi prema pretilosti, kao i do poremećaja u držanju i ravnoteži, ali i do mentalnih teškoća.
Međutim, ono što je važno je da im se ponudi alternativa u stvarnosti koja će ih potaknuti da izađu iz digitalnog okruženja, napomenula je pravobraniteljica.
Napomenula je i da medijsko opismenjavanje mora biti sustavno. Pojasnila je da djecu treba podučiti kritičkom razmišljanju, prepoznavanju lažnih vijesti, ali i lijepom ponašanju na društvenim mrežama, kao i poticati na fizičku aktivnost te da upravo fizička aktivnost treba u većoj mjeri biti zastupljena u školskim kurikulumima.
– To je odgovornost nas odraslih i zbog toga se zalažem i za edukaciju odgojno-obrazovnih djelatnika, ali i edukaciju roditelja. Potrebno je sinergijski djelovati, kazala je Pirnat Dragičević.
Uz samu temu korištenja digitalnih alata pravobraniteljica je gimnazijalce upoznala i s djelokrugom rada njenog Ureda istaknuvši da godišnje zaprimi 2.500 pritužbi u najvećoj mjeri odraslih osoba koje smatraju da je prekršeno neko od dječjih prava.