Foto Mateo Levak
Rezultat je to suradnje Odsjeka za povijest i alumnija Lovre Kralja koji su uspješno aplicirali na međunarodni natječaj
povezane vijesti
RIJEKA – Filozofski fakultet Sveučilišta u Rijeci od ove akademske godine provodi sustavno obrazovanje o holokaustu te je postao djelom elitne mreže sveučilišta koji nude kolegije o povijesti holokausta u sklopu Claims Conference University Partnership Program in Holocaust Studies.
Velik interes
Rezultat je to suradnje Odsjeka za povijest i alumnija Lovre Kralja koji su uspješno aplicirali na međunarodni natječaj kojim su osigurana financijska sredstva za uvođenje obrazovanja o holokaustu i srodnim temama poput povijesti fašizma, genocida, antisemitizma i masovnog političkog nasilja. Uvedena su četiri nova kolegija, a Kralj koji je suradnik na novim kolegijima i ujedno voditelj projekta, kaže da je Odsjek za povijest riječkog Filozofskog fakulteta prvi kolegij o holokaustu uveo 2020. godine kroz program suradnje sa Zakladom za promicanje obrazovanja o holokaustu na američkom Northwestern Sveučilištu.
– U sklopu pilot-projekta uveden je jedan kolegij o historiografiji studija holokausta i antisemitizma za koji je iskazan velik interes među studentima. Nakon odličnih evaluacija kolegija, Odsjek za povijest odlučio je uložiti dodatne napore u svrhu integracije i održivosti obrazovanja o holokaustu na Filozofskom fakultetu u Rijeci. Inicijativu Odsjeka podržao je Claims Conference te ga uvrstio u globalnu mrežu sveučilišta koja primaju potporu za izgradnju edukacijske i istraživačke infrastrukture o povijesti holokausta u državama gdje je ona podzastupljena. U sklopu te suradnje uvedena su četiri kolegija na preddiplomskoj i diplomskoj razini studija, a riječ je o kolegijima: Komparativna povijest fašizma i genocida u jugoistočnoj Europi, Uvod u povijest holokausta, Historiografija antisemitizma i holokausta: interpretacije, pristupi i debate te Holokaust u nastavi povijesti, navodi Kralj.
Ujedno dodaje da je kroz projekt osigurano financiranje provedbe novih kolegija sve do akademske godine 2023./2024., a intencija je da se nakon završetka projekta kolegiji nastave provoditi.
– Među studentima je primijećen iznimno velik interes za novouvedene kolegije te su stoga ponuđeni i ostalim studijskim smjerovima kao communis kolegiji. Pa su tako, osim studenata povijesti, velik interes za kolegijem iskazali i studenti drugih odsjeka, a posebno je značajan odaziv među studentima psihologije. Time se potvrđuje interdisciplinarna priroda studija holokausta koja omogućava pristupe temi iz različitih akademskih i metodoloških područja. Osim spomenutih kolegija, za studente se također organizira i intenzivni istraživački seminar na kojem se kompariraju primarni izvori vezani za holokaust u suradnji sa stručnjacima iz Njemačke, Sjedinjenih Američkih Država, Izraela i Velike Britanije. Studenti Filozofskog fakulteta također su jedini koji u Hrvatskoj imaju pristup Fortunoff digitalnoj arhivi na kojoj se nalaze brojna svjedočanstva preživjelih žrtava holokausta, ističe Kralj.
Daljnja ambicija
Kao doktorant na Central European University Kralj se i sam bavi temom holokausta koja je, kaže, ujedno i tema njegovog doktorskog rada. Partnersku suradnju Odsjeka za povijest u Rijeci s Claims Conference-om ocjenjuje vrlo značajanim iskorakom u integraciji hrvatske znanstvene zajednice u međunarodne obrazovne procese o holokaustu.
– Odsjek, također, ima ambiciju daljnje integracije obrazovanja i istraživanja o holokaustu, te su stoga u pripremi i druge aktivnosti koje se planiraju provoditi na Filozofskom fakultetu u Rijeci. To uključuje organiziranje međunarodne ljetne škole te pripremu knjige pod naslovom »Uvod u studije fašizma, holokausta i genocida« koju pripremam u autorstvu s Constantinom Iordachijem te planiramo da će biti objavljena iduće godine, najavljuje Kralj.