Biozaštita u školama

Riječki će učenici i ove godine učiti o širenju zaraznih bolesti

Ingrid Šestan Kučić

ISTOCK

ISTOCK

Nositelj projekta je Klinika za infektivne bolesti »Dr. Fran Mihaljević«, a voditeljica Alemka Markotić. Lani su u projekt bili uključeni sedmaši i osmaši OŠ Pećine, a ta će se škola i ove godine prijaviti za sudjelovanje.



RIJEKA – Tijekom prošle školske godine u 122 osnovne i srednje škole proveden je pilot-projekt »Biosigurnost i biozaštita u osnovnim i srednjim školama« čiji je nositelj Klinika za infektivne bolesti »Dr. Fran Mihaljević«, voditeljica Alemka Markotić, a ove školske godine projekt se širi i na druge škole. Jedna od riječkih škola koja je lani sudjelovala u projektu je OŠ Pećine, a ravnateljica Jasna Vukonić Žunič najavljuje da će se učenici te škole ponovno uključiti u projekt koji je potaknut izbijanjem pandemije virusa SARS-CoV-2 kada je uočena važnost dodatne edukacije učenika, učitelja, nastavnika i stručnih suradnika.


– Lani smo u projekt uključili učenike 7. i 8. razreda, a plan je da se i ove godine prijavimo za sudjelovanje u projektu, kaže ravnateljica.


Popularizacija znanosti


Glavni ciljevi projekta su upoznavanje učenika s važnošću stručnoga, znanstvenoga, globalnoga i osobnoga pristupa u sprječavanju širenja zaraznih bolesti, upoznavanje s opasnim uzročnicima i njihovim načinom djelovanja, usvajanje odgovornoga ponašanja prema vlastitome i tuđem zdravlju u školi, obiteljskome domu, društvu i okolišu, analiziranje potencijalnih opasnosti biougroze i načina prevencije, osposobljavanje učenika za prosuđivanje i vrednovanje informacija u javnom medijskom prostoru, popularizacija znanosti i istraživanja u STEM području putem učeničkog istraživačkog rada, razvijanja interesa za znanost i istraživanje, razvijanja suradničkoga odnosa među učenicima te učenicima i mentorima.




Projekt se provodi u okviru izvannastavne aktivnosti Biosigurnost i biozaštita, s planiranih 35 nastavnih sati godišnje. Namijenjen je kombiniranim skupinama učenika od 5. do 8. razreda osnovne škole te s fondom sati od 35 ili 70, kao izvannastavna aktivnost, izborna ili fakultativna nastava ili projekt u okviru školskoga kurikuluma u osnovnim i srednjim školama. Učenici pod mentorstvom svojih učitelja- mentora obrađuju sadržaje učenja i ostvaruju ishode učenja planirane Kurikulumom izvannastavne aktivnosti Biosigurnost i biozaštita.


Jedan mentor


Planirane ishode učenici ostvaruju istraživačkim radom, problemskom nastavom, rješavanjem problema, praktičnim radom, unoseći, obrađujući i analizirajući podatke dobivene istraživanjem, izrađujući plakate i prezentacije, sudjelovanjem u raspravama kreativno se izražavajući, rješavanjem kvizova i ostalim metodičkim postupcima i aktivnostima kojima se ostvaruje aktivno učenje.


Na kraju nastavne godine planirano je i održavanje Državne smotre učeničkih radova u sklopu projekta »Biosigurnost i biozaštita« kroz predstavljanje rezultata istraživačkih radova, prezentacija, malih znanstvenih postera i videouradaka u organizaciji Agencije za odgoj i obrazovanje. S obzirom na to da se radi o izvannastavnoj aktivnosti, dodatnoj nastavi u STEM području, izbornom programu, fakultativnoj nastavi ili izvannastavnoj aktivnosti u srednjim školama, svaka škola može prijaviti samo jednog mentora kojemu ove aktivnosti ulaze u zaduženje.