Foto Marko Gracin
Čine ga glavna vanjska noseća membrane te unutarnja koja je zavarena na vanjsku, čime se postiže značajna energetska ušteda te veća stabilnost kod naglih opterećenja zbog udara jakog vjetra
povezane vijesti
- Tužna smrt koja je prije više od stoljeća pobudila veliko sažaljenje u Primorju: U padu balona na Krasici stradala dvojica Nijemaca
- Protupravno gradio bazen u zaštićenom pojasu. Iako su ga u tome ulovili komunalni redari, nastavio s dovršetkom
- Kad nježni divovi krstare nebom. Regionalni Festival balona na vrući zrak ponudio čarobne vizure
RIJEKA Mladi skakači u vodu, ali i ostali korisnici, dočekuju zimu s novim balonom bazena za skokove u vodu. Tijekom listopada bazen za skokove u vodu u sklopu kompleksa Bazena Kantrida prekriven je novim balonom tlocrtne dimenzije 34 x 32,90 m i visine 10 metara. Balon se sastoji od dvostruke membrane u bijeloj boji – od glavne vanjske noseće membrane te od unutarnje koja je zavarena na vanjsku membranu, čime se postiže značajna energetska ušteda te veća stabilnost balona kod naglih opterećenja zbog udara jakog vjetra.
Od rujna do svibnja
Nabavljen je i uređaj za hitno napuhavanje balona, dizel agregat, koji se automatski uključuje u slučaju nestanka električne energije, niskog tlaka ispod balona ili jakog vjetra, a balon je izrađen od specijalnih poliesterskih vlakana dvostrano obložen PVC-om visoke čvrstoće i otpornosti na UV zrake te 100 posto vodonepropusne membrane. Radove zamjene izvela je zajednica ponuditelja tvrtki Terratech iz Siska i DUOL iz Ljubljane.
– Visina ukupne investicije iznosi 198.500 € s PDV-om, a sredstva je osigurao Grad Rijeka, rekao je gradonačelnik Marko Filipović, na predstavljanju ove investicije.
Bazen za skokove u vodu natkriven je balonom od kraja rujna do sredine svibnja zbog hladnih vremenskih uvjeta, a kako bi plivalište uvijek bilo u upotrebi.
– Bazen je imao približno 36.000 ulaza korisnika u 2023. godini, a u prvih devet mjeseci 2024. godine približno 26.000 ulaza korisnika. Kompleksom Bazeni Kantrida pa tako i ovim bazenom upravlja Rijeka sport koji brine o ukupno 18 sportskih objekata. Uz Bazene Kantrida to su još i Astronomski centar Rijeka, Atletska dvorana Kantrida, Boćarski centar Podvežica, Centar Zamet, Dvorana Dinko Lukarić, Dvorana mladosti, Košarkaška dvorana Brajda, Nogometno igralište Krimeja, Nogometno igralište Robert Komen, Otvoreno igralište Kampus, Sportsko-rekreacijski centri 3. maj, Belveder, Mlaka, Sušak i Zamet, Stadion Kantrida i Šahovski dom Brajda, rekao je direktor Rijeka sporta, Igor Butorac.
Bazen za skokove u vodu prema redovnom rasporedu za provedbu programa javnih potreba u sportu Grada Rijeke koriste Klub skokova u vodu Primorje 2010, Klub sinkroniziranog plivanja Primorje Aqua Maris, Plivački klub Nevera, Plivački klub Kantrida, Klub daljinskog plivanja Primorje, Vaterpolo klub Primorje Erste Bank, Ronilački klub Nevera, Ronilački klub Ocean, Triatlon klub Rival te Triatlon klub Triton.
Dimenzije bazena za skokove u vodu su 20m x 25m x 5m, a osim za skokove u vodu, bazen je namijenjen plivanju, sinkroniziranom plivanju i vaterpolu, a zbog njegove dubine mogu ga koristiti i ronioci. Dimenzije bazena te dimenzije skakačkih mjesta, platformi i dasaka, regulirane su i dimenzionirane prema tehničkim smjernicama Međunarodne plivačke organizacije (FINA).
Bazen u svojim obodnim zidovima sadrži otvore za podvodne zvučnike te otvore za promatranje skokova. U sklopu bazena za skokove u vodu nalazi se i bazen za relaksaciju skakača tijekom treninga i natjecanja. Toranj za skokove, koji je sagrađen od materijala koji mijenja boju ovisno o kutu gledanja, ima skakaonice na visinama 1, 3, 5, 7.5 i 10 metara, a djelomično natkrivene tribine imaju ukupno 378 sjedećih mjesta, 9 mjesta za invalide te ložu za do 15 ljudi. U suterenu objekta smještena je strojarnica bazena u kojoj se, između ostaloga, nalazi i uređaj za upuhivanje zraka ispod skakačkih mjesta.
Granonačelnik Marko Filipović, na otvorenju bazena rekao je da su posljednjih godina obnovljeni brojni sportski objekti pa tako i dvorana SRC-a 3. maj, košarkaška dvorana Brajda, instalirani su novi startni blokovi i pokretne dizalice za osobe s invaliditetom na Bazenima Kantrida, sanirana je sportska podloga – panel parket u dvorani Centra Zamet, a uređeno je i boćalište Boćarskog kluba Draga koje sada ima četiri staze što klubu omogućava nastup u višim ligama te osigurava adekvatan prostor u kojem se intenzivnije može posvetiti radu s mladim boćarima.
– U sportskoj dvorani Dinko Lukarić izvršeni su radovi obnove na glavnom terenu u sklopu kojih je zamijenjena podna obloga te postavljena nova dvoranska oprema. U suradnji Grada Rijeke i Primorsko-goranske županije zamijenjena je umjetna trava na nogometnom igralištu Robert Komen, na nogometnom igralištu Belveder i na pomoćnom igralištu Stadiona Kantrida, a postavljen je i novi semafor na Nogometnom igralištu Krimeja, također u suradnji s PGŽ, rekao je Filipović.
Gradonačelnik je najavio i sljedeće investicije Grada Rijeke u sportske objekte pa tako i zamjenu umjetna trave na malonogometnom igralištu SRC-a Zamet, izgradnju padel terena na vanjskim igralištima Boćarskog centra Podvežica, te uređenje boćališta i prateće suprastrukture za potrebe Boćarskog kluba Vežica.
– Grad Rijeka u 2024. godini planirao je ulaganje u iznosu od 1.274.590 eura za obnovu, uređenje i opremanje sportskih objekata 2023. godini, a za obnovu, uređenje i opremu sportskih objekata izdvojio ukupno 1.097.784 eura, rekao je Filipović.