Foto Angela Maksimović
Stasali kroz Spiritove radionice, mladi s poteškoćama snimili su već četiri vrlo zanimljiva filma o Tajnom agentu 010
povezane vijesti
Protekla godina bila je zaista uspješna za veselu ekipu Tajnih agenata okupljenih oko Spiritovog film serijala Agent o1o. Krajem godine objavljen je četvrti po redu film pod nazivom “Bilo 010-dnom u Americi”, koji je na premijeri u HKD i nekoliko dana potom u Dječjoj kući izazvao oduševljenje posjetitelja.
Čini se da riječki filmski kreativci stječu sve više poklonika jer je sve veći broj onih koji ih prate na službenom Facebook kanalu filma gdje prvi saznaju važne informacije o priredbama ali i drugim dešavanjima oko filma.
Šarmom i karizmom, Dora Brnić, Dorian Matić, Tea Superina i Toni Lesica, kao poker glavnih junaka, te mnogi statisti, najčešće roditelji i prijatelji, pružili su nam priliku da se zabavim, a ujedno i slavimo kreativnost osoba s poteškoćama.
“Počeli smo osmišljavati i novi, peti film. Ako želite sudjelovati kao glumac, donator ili na neki drugi način možete se javiti na www.spirit-ri.hr“, poručuje Dorian Matić.
Podsjetimo, stasali kroz Spiritove radionice, mladi s poteškoćama snimili su već četiri vrlo zanimljiva filma, uz goste Dražena Turinu Šajetu, Mile Kekina, Lucia Slamu, Krešimira Mišaka, Denisa Brizića, Marija Kovača, Asima Ugljena i Enisa Bešlagića.
Denis Pilepić-Pille iz Udruge Spirit najavljuje nove poteze, nakon sjajnog odaziva na premijeru i repriznu projekciju “Bilo 010-dnom u Americi”
“Malo smo stali da zbrojimo gdje smo, iako je bilo još upita za projekcije, no procijenili smo da je kroz prosinac previše drugih kulturnih programa, a bilo je stoga teško i zakazati neki prostor.
U međuvremenu smo dobili pozive iz drugih gradova, čak i iz drugih država, pa sad smišljamo kako da to izvedemo, jer uobičajeno je da cijela glavna ekipa ide na priredbe gdje god može”, rekao je Pille.
Serijal filmova o riječkom Agentu 010 spoj je krimića, akcije, duhovitih scena, ali i vrlo dubokih poruka, koji osim što filmski gledano zadovoljavaju kriterije “ozbiljnog filma”, daju potpuno drugačiju perspektivu mogućnosti osoba s invaliditetom.
Oni su vješto ukomponirani u rad s profesionalcima, glumcima i pjevačima, naviklim na kamere, a taj je spoj uspješno napravljen na način da među njima nema nikakvog jaza. Naprotiv, radnja se logično raspliće, štoviše vrlo kompleksno, iznad očekivanja za amatersku razinu mladih glumaca i produkcije.