U laboratoriju na »domaćem terenu« – Nika Ugrin
Tijekom istraživanja pronašla je jednu reverznu jedinku »naopaku ribu«, to je prva jedinka ove vrste pronađena u Jadranskom moru
povezane vijesti
RIJEKA – Riječanka Nika Ugrin, sa samo 28 godina doktorirat će ove godine na Sveučilištu u Splitu Primijenjene znanosti o moru s temom doktorske disertacije – Dinamika populacije vrste Lepidorhombus boscii (Risso, 1810) u Jadranskom moru, pod mentorstvom prof. dr. sc. Svjetlane Krstulović Šifner. Dobitnica je rektorove nagrade za izvrsnost Sveučilišta u Splitu za 2018. godinu. Pasionirana je ljubiteljica mora i morskog svijeta, ali je i vrsni ronilac (R2, CMAS).
Zaštita mora od zagađenja
|
Slabo istražena vrsta
Za svoja istraživanja zaroni i više od 40 metara u dubine Jadrana. Bavi se istraživanjem biologije riba, te su njeni znanstveni radovi, zbog brojnih zanimljivosti, publicirani u eminentnim svjetskim znanstvenim časopisima.
– Uglavnom sam usredotočena na ontogeniju, biološke karakteristike, uključujući morfologiju, prehrambenu i reproduktivnu biologiju s ciljem identificiranja i kvantificiranja bioloških parametara i procesa koji utječu na brzinu razvoja, vjerojatnost preživljavanja, otpornost na eksploataciju, promjene u okolišu te reproduktivnu uspješnost, objašnjava mlada znanstvenica svoju ljubav prema morskom svijetu.
Od Dubrovnika do Poreča
|
U svom doktorskom radu posvetila se proučavanju ribe patarače koja je sve poznatija i među ljubiteljima ribljeg menija.
– Moja disertacija predstavlja prvo sveobuhvatno istraživanje vrste patarače crnopjege, Lepidorhombus boscii, na području Jadrana, kojim će se dobiti nove spoznaje o biologiji, ekologiji i dinamici populacije ove relativno slabo istražene vrste u Jadranu. Produbljivanje znanstvenih spoznaja o gospodarski važnim vrstama, u koje se na području Jadrana ubraja i ova vrsta, od posebnog je značaja jer, između ostalog, predstavlja osnovu za kvalitetno i dugoročno održivo upravljanje stokovima ove vrste, ali i kompletnim ekosustavom.
Radionice za učenike osnovnih škola
|
Reverzna jedinka
Obradila je 1.070 uzoraka riba, a svaka riba je bila podvrgnuta raznim analizama. Bile su to morfološke, morfometrijske, merističke analize, analiza relativnog rasta, dužinsko-maseni odnos, kondicija, starost i rast.
Rađene su i kemijske analize otolita, masena spektrometrija otolita, rendgenska difrakcija otolita, SEM analiza otolita, analiza prehrane, analiza reproduktivnih značajki, određivanje dužine prve spolne zrelosti i minimalne lovne duljine ribe, analiza prirodne i ribolovne smrtnosti populacije ove vrste te batimetrija i rasprostranjenost ove vrste u Jadranu.
– Tijekom istraživanja pronašla sam jednu reverznu jedinku, »naopaku ribu«, to je prva jedinka ove vrste pronađena u Jadranskom moru, ista je nađena jedino 1992. godine u Egejskom moru, a kratko priopćenje o nalazu u Jadranskom moru je poslano u Journal of fish biology u London i uskoro će biti objavljeno, kaže mlada znanstvenica Nika Ugrin.
Nika Ugrin, naopaka riba, riba, znanstvenica