Riječka udruga Vida u Mjesecu borbe protiv ovisnosti slavi 15 godina kontinuiranog djelovanja
povezane vijesti
Udruga za pomoć ovisnicima Vida Rijeka u ovogodišnjem Mjesecu borbe protiv ovisnosti slavi 15 godina djelovanja u prevenciji i suzbijanju ovisnosti te poticanju kulture mentalnog zdravlja u lokalnoj zajednici i šire.
– Kroz ovo razdoblje razvijali smo naše programe prema potrebama onih koji su tražili našu pomoć u oporavku, bilo da se radi o odabiru liječenja i rehabilitacije ili o povratku na posao, traženju svog mjesta u zajednici, kao i prema potrebama zajednice u prevenciji ovisnosti i zaštiti mentalnog zdravlja.
Na svoj rođendan želimo ukazati na promjene u populaciji ovisnika i ovisnica te trendova u konzumaciji sredstava ovisnosti kojima svjedočimo na terenu te najaviti novi smjer razvoja Udruge i njezinih usluga.
Od heroinske epidemije u 80-ima, preko 90-ih i njezine clubbing supkulture, a kod nas i Domovinskog rata sa svojim izazovima i trendovima u konzumaciji psihoaktivnih sredstava, do novog doba i »droga postignuća« – koje odgovaraju konzumeristički orijentiranom društvu u kojem živimo – neminovno je da se trendovi, kao i sama populacija konzumenata neprestano mijenjaju, ističu u Udruzi.
Različiti trendovi
Prvi trend na koji Udruga želi ukazati je slika novog konzumenta ili konzumentice sredstava ovisnosti, koji je uspješan, hiperproduktivan, a konzumira zbog stresa uzrokovanog sve brojnijim zahtjevima društva u kojem živimo.
– Ovaj konzument, ma u kakvom problemu bio, ne voli epitet »ovisnik«, ne želi da ga se uspoređuje s heroinskim ovisnikom proteklog perioda, vidi sebe kao uspješnu individuu koja drži svoj život pod kontrolom.
Drugi trend kojem svjedočimo je porast psihijatrijskog komorbiditeta, odnosno sve više dualnih dijagnoza u populaciji ovisnika. Mnogo ljudi konzumira sredstva ovisnosti pokušavajući riješiti neku intrapsihičku tenziju, što je svakako dio populacije koji zahtjeva posebno dizajnirane usluge.
Rizik za scenarij u kojem »konzumiramo da bi se osjećali bolje«, kao što smo već naglasili prošle godine u medijskom priopćenju, veći je u vrijeme društvenih nestabilnosti, kao što je trenutačna pandemija COVID-19, kažu u Udruzi Vida.
Kontinuirana podrška
Naposljetku, ističu, sve je veći broj mladih koji se teško prilagođavaju zahtjevima suvremenog društva, razvojnim zadacima, tržištu rada te odabiru povlačenja u sigurnost roditeljskog doma, radnu i socijalnu neaktivnost uz brojne znakove egzistencijalne nelagode i patnje, među kojima su i konzumacija psihoaktivnih tvari, kockanje, videoigre te druge ponašajne ovisnosti.
Udruga odgovara na ove izazove kontinuiranom psihosocijalnom podrškom u prostoru Udruge svima koji su u potrebi te razvojem novih inovativnih pristupa usmjerenih na oporavak.
U novije vrijeme Udruga je više nego prije posvećena razvoju socijalnih usluga u mjestima smanjenih mogućnosti, kao što je ruralni dio Gorskog kotara, razvoju volonterstva, podržanog i onog usmjerenog mladim profesionalcima te zagovaračkom radu u polju otvaranja tržišta rada osobama sa psihosocijalnim teškoćama.