Brodokomerc Nova još uvijek raspolaže s podosta nekretnina - upravna zgrada na Jelačićevom trgu u Rijeci / Snimio Marko GRACIN
Nakon dubinske analize društva odlučili smo da nećemo nastaviti s akvizicijom Brodokomerca, odgovorili su nam iz Location Plusa, tvrtke čiji je osnivač i direktor Austrijanac Johannes Böck
povezane vijesti
RIJEKA – Ništa od nekoliko milijuna eura vrijednog vlasničkog preuzimanja Brodokomerc Nove. Da su odustali od kupovine ove riječke trgovačke tvrtke, potvrdili su nam iz tvrtke Location Plus d.o.o. Direktor i osnivač ove tvrtke je Austrijanac Johannes Böck, široj javnosti poznat kao glavni operativac Gitoneovih tvrtki i poslovnih akvizicija u Hrvatskoj.
– Nakon dubinske analize društva odlučili smo da nećemo nastaviti s transakcijom, odnosno akvizicijom Brodokomerca, kratko su nam odgovorili iz Location Plusa.
Stvarna pozadina
Böck je ovu tvrtku osnovao u svibnju prošle godine, s temeljnim kapitalom od 2.650 eura, a prema podacima sa stranice Poslovna.hr, lani nije imala zaposlenih, niti je ostvarila prihode. U bilanci Location Plusa nije iskazana dugotrajna imovina, dok je ona kratkotrajna bila evidentirana u iznosu od 19.595 eura. U listopadu ove godine, status osnivača u Location Plusu preuzima Omicron Projekt d.o.o, druga Böckova tvrtka koju je osnovao u prosincu 2022. godine.
O stvarnoj pozadini odustajanja može se samo nagađati, pogotovo stoga što je ova poslovna akvizicija u javnosti predstavljena kao gotova stvar. Podsjetit ćemo kako smo početkom srpnja ove godine, nakon što su kuloari počeli brujiti o vlasničkom preuzimanju Brodokomerc Nove, na službenu adresu Location Plusa uputili upit na tu temu.
– Nakon davanja neobvezujuće ponude za kupnju društva Brodokomerc Nova, pristupilo se provođenju svih potrebnih dubinskih snimanja društva sukladno dobroj poslovnoj praksi. Nakon što je provedena dubinska analiza, odnosno nakon što je društvo Location Plus dobilo sve potrebne izvještaje vanjskih konzultanata i napravilo svoje interne procjene te nakon što je donesena poslovna odluka unutar društva, poslana je obvezujuća ponuda prema društvu Brodokomerc Nova. Ponuda je poslana za kupovinu društva te se prilikom analize i procjene uzelo u obzir sve komercijalne, financijske, porezne i pravne aspekte poslovanja, sve obveze i dugove, kao i potrebne pretpostavke za pozitivno i održivo poslovanje u budućnosti, odgovorili su nam tada.
Ostvarena dobit, narušena likvidnost
Prema financijskom izvješću za prošlu godinu, Brodokomerc Nova poslovala je s dobiti. Na 20,6 milijuna eura prihoda iskazali su 216.000 eura plusa. Međutim, da u ovoj riječkoj tvrtki, unatoč prodaji dijela imovine, imaju i dalje ozbiljnih problema s likvidnošću, vidljivo je i iz njihovog zadnjeg javnog objavljenog financijskog izvješća. S krajem prošle godine, Brodokomerc Nova evidentirala je 2,46 milijuna eura kratkotrajne imovine, dok su njihove kratkoročne obveze bile gotovo dvostruko veće – 4,89 milijuna eura. Po svemu sudeći, od prodaje bivšeg Cash & Carryja na Sušaku te pozamašnog nekretninskog kompleksa na Kukuljanovu, uspjelo se zatvoriti kreditne obveze s obzirom na činjenicu da je s krajem prošle godine po osnovi dugoročnih i kratkoročnih obveza prema bankama bio evidentiran minoran iznos od sveukupno 19.200 eura. U bilanci Brodokomerc Nove za prošlu godinu, vrijednost njihove dugotrajne materijalne imovine, što uključuje građevinske objekte, zemljište, opremu, inventar, kao i ulaganja u nekretnine, procijenjena je na 5,62 milijuna eura. |
S obzirom na to da se prije nešto više od četiri mjeseca apostrofiralo da je riječ o obvezujućoj ponudi, kojoj je već prethodio postupak dubinske analize, što je uobičajena i logična poslovna praksa kod vlasničkog preuzimanja, zatražili smo dodatno pojašnjenje od Location Plusa.
– Sukladno uobičajenoj poslovnoj praksi u ovakvim transakcijama, uz obvezujuću ponudu uvijek se između stranaka sklapaju i odgovarajući ugovori kojima su regulirani međusobni odnosi, stoji u njihovom zadnjem odgovoru.
Šutnja Uprave
Oko ovog obrata očitovanje smo zatražili i od Uprave Brodokomerc Nove, koju čine direktor Dragomir Perušić i Erio Zahirović, ali oni su i ovog puta ostali nijemi na novinarske upite.
Problem je, međutim, što službenim pojašnjenjima, po svemu sudeći, ne barataju ni imatelji poslovnih udjela Brodokomerc Nove. Našoj redakciji obratile su se četiri bivše zaposlenice Brodokomerc Nove, danas u mirovini, koje zasad nisu htjele sa svojim imenima izlaziti u javnost. Tvrde da nikakvu službenu informaciju niti obrazloženje nisu dobile od Uprave Brodokomerca, koja ih je trebala zastupati u ovoj kupoprodaji, sve što znaju jest ono što su uspjele saznati iz »druge ruke«, od svojih bivših kolegica s Jelačićevog trga 4, gdje je sjedište tvrtke.
Pitali smo ih i imaju li te ugovore koje su, kao imatelji poslovnih udjela, potpisivali prije nekoliko mjeseci, no odgovorile su nam da nemaju. Posvjedočile su da je to bilo organizirano na način da su iz Brodokomerc Nove telefonom pozivali sve imatelje poslovnih udjela, njih četiristotinjak, da bi ih potom u grupama pozivali u prostoriju gdje su, pred javnim bilježnikom, parafirali ugovore. Sve četiri ustvrdile su nam da nemaju svoje primjerke onog što su potpisale, da se radilo o dokumentu od više stranica, da su na svaku morale staviti potpis i da nije bilo vremena za detaljno zagledanje sveg sadržaja koji je, kako navode, bio na hrvatskom i njemačkom jeziku.
Sve što im je ostalo u pamćenju, kako su same navele, bio je iznos od 15.800 eura, koliko su trebale dobiti svaka za svoj poslovni udjel. Vele i da je bilo rečeno da će im novac od ove kupoprodaje sjesti na račune najkasnije do konca studenoga, no sada je jasno da od te, prema okvirnim procjenama, sedam milijuna eura najavljivane transakcije, neće biti ništa. Ovim bivšim radnicama, danas umirovljenicama, tih 15.800 eura itekako bi dobrodošlo za popunu kućnog budžeta. Ne samo njima, već i svim ostalim zaposlenicima, sadašnjim i bivšim, pogotovo ako se ima u vidu da se, prema podacima s Poslovna.hr, prosječna isplaćena neto plaća zadnjih pet godina u Brodokomerc Novi »vrtjela« oko 530 eura.
Lepeza nekretnina
Društvenim ugovorom Brodokomerc Nove, tvrtke koja još uvijek raspolaže pozamašnom lepezom nekretnina u Rijeci i okolici, strogo je determinirano da svaki član, odnosno zaposlenik, može biti vlasnikom isključivo jednog poslovnog udjela. Temeljni kapital Brodokomerc Nove, u iznosu od 664.000 eura, podijeljen je na 830 jednakih poslovnih udjela, svaki nominalne vrijednosti 800 eura. Iz zapisnika sa zadnje Skupštine društva, održane krajem ožujka, može se iščitati da pravo glasa ostvaruje 448 poslovnih udjela, odnosno članova društva iz redova sadašnjih i bivših zaposlenika. Samo društvo raspolaže pak s 382 vlastita poslovna udjela, no oni nemaju pravo glasa.