Katedrala

Riječka misa zadušnica za papu Franju: Njegova ostavština već živi i raste u ljudima

Mirjana Grce

Foto Ana Križanec

Foto Ana Križanec

Riječki nadbiskup Mate Uzinić predvodio je u katedrali sv. Vida misu zadušnicu za papu Franju. Mnogi Riječani upisali su se u knjigu žalosti



Misu zadušnicu za papu Franju večeras je u katedrali sv. Vida predvodio riječki nadbiskup Mate Uzinić u zajedništvu s brojnim svećenicima Riječke nadbiskupije, a katedralu su vjernici i drugi poštovatelji pape Franje ispunili i prije početaka mise.


Foto galerija: Misa zadušnica za papu Franju u riječkoj katedrali Foto: Ana Križanec


U knjigu žalosti, koja je u katedrali bila izložena, upisali su se mnogi, izrazivši pokojnom Papi zahvalnost, ljubav i poštovanje.


Osjećala se ljubav i poštovanje


Nadbiskup Uzinić održao je dojmljivu propovijed prikazavši na temelju dviju propovijedi pape Franje bit njegova bića i djelovanja, a na kraju mise je kod slike pape Franje predvodio molitvu za njega.




Foto Ana Križanec


U katedrali se osjećala ljubav i poštovanje prema Papi, a to se može iščitati i iz izjava za koje smo o njemu zamolili poneke Riječane koji su došli na misu.



– Papu Franju pamtit ću po njegovoj bliskosti svim ljudima, posebno po onome što je činio za marginalizirane skupine, a osobito za osobe s invaliditetom. Za vrijeme njegova pontifikata započela je kampanja “Ja sam Crkva” koja je željela staviti naglasak na to da svi trebamo biti dio Crkve i da osobe s invaliditetom trebaju biti uključene u Crkvu.


Papa nas je pozvao. Velik je iskorak napravio i na Veliki četvrtak kada je prao noge osobama s invaliditetom, ali i u brojnim drugim susretima je osobama s invaliditetom pokazao blizinu. Mislim da je i u tim primjerima utjelovio Krista, opisala je Darija Ljevar.


Otvoreni pristup prema svakom čovjeku


S njom u društvu bila je njezina prijateljica Ida Linić, koja je sažela da će Papu pamtiti po tome što je do kraja bio dosljedan Kristovim i svojim načelima te po tome što je živio u skladu s imenom koje je odabrao, sv. Franje Asiškog.



 


– Svaki papa je poseban Božji dar za naše vrijeme i svaki papa nosi svoju karizmu koju mu Bog daje. Ono što je poseban pečat karizme pape Franje, a mi to možemo zahvalna srca primiti preko njegovog srca, je njegov otvoreni pristup prema svakom čovjeku, posebno prema onome koji je na margini u bilo kojem smislu.


Riječi i djela pape Franje podcrtavaju kako novost evanđelja nije rezervirana samo za neke, već za svakog pojedinca, svakom čovjeku smo dužni ponuditi evanđelje, a ono se uvijek očituje kroz istinu, ljubav i milosrđe.


Posebno me je kod pape Franje oduševljavala njegova jednostavnost i poniznost, spremnost da se do kraja da za Crkvu i da je ljubi do kraja po primjeru Isusa Krista u povezanosti s Majkom Marijom, što je posebno pokazao u posljednjim trenucima svog života, rekao je don Marko Pavlinović, župnik župe Sv. Terezije od Djeteta Isusa na Podvežici.


Jednakom ljubavlju doživljavao sve ljude


Na misi zadušnici bio je i Giorgio Grlj, pastor Baptističke crkve u Rijeci.



– Papa je od samog pozdrava nakon izbora za papu, “Buona sera sorelle e fratelli”, pokazao da je čovjek koji želi blizak ljudima. Tijekom cijelog pontifikata tu je ljudsku toplinu i želju da svi budu uključeni u Crkvu – jer Krist je u konačnici došao za sve – dosljedno živio i provodio.


Do zadnjega dana je bilo tako. I otišao je s Trga sv. Petra – sv. Petru, kući u Očev dom. Kod nekatolika će ostati upamćen kao čovjek koji se iskreno zauzimao i činio konkretne korake na polju ekumenizma i međureligijskog dijaloga, sažeo je pastor Grlj.


Blaž Matić rekao je da ga svaki put iznenađuje kako je Papa s jednakom ljubavlju doživljavao sve ljude, i zatvorenike kojima je prao noge i one “velike” kao npr. naše nogometaše. Rekao je da se u to želi ugledati, u to da jednako ljubi svaku osobu.



– Više osjećam papu Franju nego što o njemu mogu reći. Njegova ostavština već živi i raste u ljudima, i svijet je već bolji zahvaljujući tome što je on svijetu dao, tim je riječima jedna gospođa opisala svoj pogled na papu Franju.