ZTK Rijeka

Riječka industrijska baština izložena u Tehničkom muzeju Slovenije

Vladimir Mrvoš

Foto Vladimir Mrvoš

Foto Vladimir Mrvoš

Gostujuća izložba Zajednice tehničke kulture Rijeka otvorena je u Vrhniki



U Tehničkom muzeju Slovenije u Vrhnici otvorena je izložba fotografija o gradu Rijeci, koja predstavlja prije svega njezinu industrijsku i tehničku baštinu, arhitekturu i ljude.


Izložbu je organizirala Zajednica tehničke kulture (ZTK) Rijeka u suradnji sa svojim članicama Fotoklubom “Color” i Fotoklubom “Rijeka”, uz potporu Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka.


Tehnički muzej Slovenije glavni je slovenski muzej koji se brine o očuvanju tehničke kulturne baštine. Stalne zbirke i povremene izložbe namijenjene su predstavljanju i promociji dostignuća s najrazličitijih područja znanosti i tehnike.


Brojna delegacija




Na otvaranje izložbe je došla i brojna delegacija iz Rijeke koja je pristigla u organizaciji ZTK-a Rijeka kao krovne organizacije tehničke kulture koja ima ukupno 55 članica.


Ova zajednica okuplja više od 3.000 znanstvenika, stručnjaka, tehničara i entuzijasta u područjima: astronomije, ekologije, foto-kino-video tehnike, mikroelektronike, robotike, informatike, inventivne djelatnosti, jedriličarstva, modelarstva/maketarstva, podvodnih aktivnosti, prometne kulture, radiotehnike, tehničkih sportskih aktivnosti na moru i vodi te zrakoplovstvu.



– Raduje nas dugoročna međunarodna suradnja ZTK-a Rijeka i Tehničkog muzeja Slovenije koja je započela još 2006. godine izložbom o Nikoli Tesli u Hrvatskom kulturnom domu na Sušaku u Rijeci.


Suradnja je nastavljena zajedničkom organizacijom niza izložbi u prostoru Pomorskog i povijesnog muzeja Hrvatskog primorja Rijeka. Na taj način organizirane su brojne izložbe: “Ukroćena struja”, “Od vijaka do junaka”, “Leteći čovjek, Stanko Bloudek”; “Juraj Georg Vega”, “Povijesti tehničke kulture”, “Zvukovi”, “Izvanbrodski motori iz Kopra”, “Znanje bez granica”, a 2021. objavljena je i publikacija o 15 godina međunarodnog suradnje s Tehničkim muzejom Slovenije, rekla je direktorica Tehničkog muzeja Slovenije Barbara Juršič otvarajući izložbu.


Đordano Bucci, predsjednik ZTK-a Rijeka, zahvalio je domaćinima na prijemu i mogućnosti da se Grad Rijeka predstavi putem ove izložbe te je najavio da se i dalje radi na novim projektima Zajednice i muzeja.


Nekadašnji samostan


Organizator puta brojnih riječkih članova ZTK-a omogućio je ne samo dolazak na izložbu već i posjet ovom impozantnom muzeju uz vodstvo kustosa. Sjedište muzeja nalazi se u nekadašnjem kartuzijanskom samostanu Bistra u Bistri kod Vrhnike, gdje su na površini na nešto više od 6.000 m2 izložene stalne zbirke.



Muzej ima više odjela, koji obrađuju šumarstvo, drvodjelstvo, ribarstvo, elektriku, tiskarstvo, cestovni promet, poljoprivrednu mehanizaciju kao i impozantni lovački muzej. Osnovan je 1951. godine, a u listopadu 1953. otvoren je za javnost.


– Ovom Izložbom fotografija svojih članica ZTK Rijeka prije svega želi istaknuti značaj tehničke kulture koja je kroz vrijeme oblikovala grad Rijeku, njezinu industrijsku baštinu, arhitekturu i ljude. Tehnička kultura zasigurno predstavlja najznačajniji dio industrijskog nasljeđa grada, kao temelja gdje se i danas nadovezuje na njezin tehnički i tehnološki doprinos koji je utjecao na kulturno oblikovanje grada Rijeke.


Članice ZTK-a Rijeka koje se bave fotografskom tehnikom, predstavili su grad Rijeku u smislu njezinog nekadašnjeg značajnog industrijskog razvoja, arhitektonske renesanse i ljudi koji daju ritam ovom gradu, rekla je Tihana Kalčić, izvršna tajnica Zajednice tehničke kulture Rijeka.