U pomoć je pozvan riječki šaptač pčelama – Branko Vidmar i njegov Odbor za zbrinjavanje pčelinjih zajednica iz udruge Biopčela. U roleti su našli 21 okvir s mednim saćem i 40-tak tisuća pčela
RIJEKA Neboder u Bujskoj 15 na riječkoj Kantridi pčele kao da su zamijenile nekim visokim stablom usred daleke šume, pa su se »opustile« i u drvenoj kutiji rolete u stanu Nade Stančić na petom katu betonske zgrade pronašle svoje sigurno stanište.
Branko Vidmar drži se pravila da u svojim intervencijama spašavanja građana od ovih insekata prikupljeni med vraća vlasniku stana ili zemljišta na kojem je on pronađen, a pčelama traže novu lokaciju. Pčele namamljene u takozvani nukleus najčešće završe u interventnom pčelinjem prihvatilištu koje se nalazi na jednom zidiću ispred Vidmarove kuće na Trsatu.
Iskusni pčelar još prije nego što će s teškom mukom otvoriti medom posve zalijepljenu drvenu kutiju rolete, prognozirao je najmanje dvadesetak kila vrhunskog meda i – pogodio. Naime, Vidmar je u roleti izbrojao 21 okvir s mednim saćem, što ga je navelo na frapantan zaključak – pčelinja zajednica u Bujskoj formirana je prije otprilike godinu dana i ona danas broji najmanje 40-tak tisuća jedinki.
Roj pčela, dodaje Vidmar, opravdano može izazvati paniku među građanima, tim više jer neki loše podnose njihov ubod. Stoga poziva sve one građane koji se suoče sa sličnim problemom neka pozovu Državni informacijski i komunikacijski sustav zaštite i spašavanja na poznati broj 112.
Ako se radi o pčelama, stići će Branko Vidmar i njegova ekipa volontera koji svoje intervencije ne naplaćuju. Osama i drugim insektima oni se ne bave, već dezinsekcija.
A pravi razlog nesvakidašnjeg pčelinjeg staništa može se tražiti u priči Nade Stančić koja kaže da sobu zapravo malo koristi. Pojašnjava da joj služi kao svojevrsno skladište i da roletu stoga gotovo nikad ni ne diže. Gradske pčele su to očito primijetile i pažljivo izgradile svoju impozantnu zajednicu koja je svih iznenadila – i stanare Bujske i pčelare iz Biopčele.